Защо 18-та титла на Федерер е единствена по рода си?

Защо 18-та титла на Федерер е единствена по рода си?

„Тази титла е единствена по рода си“, заяви Роджър Федерер, след като спечели петсетовата битка с Рафаел Надал на финала на Australian Open. „Тя е в своя собствена категория“, добави Маестрото.

Можете да разберете защо чувства така 18-та, въпреки че имаше 17 „мейджъра“ преди това – с три повече от всеки друг конкурент.

Ще започнем с това, че е на 35. Последният, който взима трофей от Шлема на тази възраст, е Кен Розуъл през 1972 г. Също така изминаха почти пет години от последния триумф на Федерер от Уимбълдън 2012.

През това време той загуби три финала и достигна до четири полуфинала, но в крайна сметка неизменно бе спиран от някой от останалите представители на Голямата четворка. Рафаел Надал пък беше като непреодолимо препятствие на пътя му.

След като победи испанеца на финала на Уимбълдън през 2007 г., Роджър загуби и седемте последвали срещи помежду им на ниво Голям шлем.

„Казах преди финала, че ако спечеля срещу него, ще е супер специално и много сладко, тъй като не съм го побеждавал на мейджър турнир от дълго, дълго време“, каза Маестрото.

Дори и преди последния мач, постижението на Федерер в Мелбърн беше специално и трудно за постигане. За първия път му се наложи да побеждава трима съперници от Топ 10 – Бердих, Нишикори и Вавринка – за да си осигури място в битката за трофея. И за първи път оцеля в три петсетови двубоя, преди да вдигне титлата. Във всеки от тях той загуби четвъртата част и взе решителната срещу по-млад опонент.

В помощ му бяха името и репутацията му. На каквато и възраст да е Роджър, и както и да играе неговият противник, никога няма да е лесно за тенисистите, израснали в неговата сянка, да вярват, че могат да завършат двубоя с успех. Дори и Надал, който го е бил 23 пъти и дръпна с 3-1 в петия сет.

Колкото и да е страшно да се сблъскаш с легендата Федерер, самият той призна, че е имал огромни съмнения за своите шансове в Мелбърн.

След последната си титла от Australian Open през 2010 г. той загуби на пет пъти на полуфинал. А когато изпусна аванс от 2-0 срещу Вавринка в предпоследния мач, споменът го отведе към тези поражения.

„В един момент достигаш лимита си и не можеш да продължиш нататък. В четвъртия сет Стан владееше инициативата. Усещах, че нещата вървят зле, без да знам защо“, обясни той.

Този път обаче Федерер намери сили да обърне събитията на корта в своя полза.

При 2-2 Стан достигна до брейкбол, само за да направи непредизвикана грешка от любимия си бекхенд. Но колко непредизвикана бе тази грешка, след като Роджър му пращаше топки, които отскачаха значително по-високо от нормалното ниво на обратния удар на Вавринка?

„Бях изненадан. Не взимах топката достатъчно бързо. Очаквах да е агресивен и това направи разликата“, заяви Стан.

Чухме много за спортиста и твореца Федерер, но отвъд тях е Федедер Тактика.

Той е достатъчно комплексен, за да промени всичко с един удар, без да е необходимо да променя целия си игрови план. И точно така започна възраждането му срещу Вавринка, а после повтори упражнението и в петия сет срещу Надал.

От началото на съперничеството им преди 13 години Федерер изпитваше трудности да отговори с едноръкия си бекхенд на топспина на Надал от форхенд.

В неделя, когато започна решителният сет, все още имаше подобни затруднения. Надал контролираше нещата и дръпна с ранен пробив.

Но сервирайки при 3-2, Роджър отново промени траекторията на своите бекхенд. Когато Рафа му пращаше тежки и високи удари, той връщаше още по-високо. И когато испанецът бе зад основната линия, търсеше уинъра, който да обърне гейма и мача.

„Имах бързи възможности да се върна в сета и се примирих, когато не успях. Но продължих да се боря и да вярвам, както правех през целия мач. Това ме принуди да играя най-добрия си тенис в самия край“, обобщи той.

Роджър запази най-доброто именно за края, който му осигури най-паметната и удовлетворяваща победа – тази, която определи като „единствена по рода си“ след две десетилетия в тура.

Първо срещу Вавринка, а после срещу Надал достигна лимита си и разбра, че може да го прехвърли.

„Може ли Федерер да спечели още един Шлем?“ – този въпрос в тениса бе задаван повече от всеки друг след Уимбълдън 2012, а сега вече е безсмислено да се задава отново.

Роджър доказа в Мелбърн, че винаги може да спечели още един…

Стив Тигнър


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH