Непримиримият боец Ферер оцеля в драмата на деня в Париж

Ролан Гарос, I кръг
Давид Ферер – Доналд Йънг 5-7 6-3 4-6 6-3 13-11

Голямото шоу на днешния ден дойде от мач, който не обещаваше подобно зрелище – непримиримият боец Давид Ферер пречупи Доналд Йънг с 5-7 6-3 4-6 6-3 13-11 за 4 часа и 28 минути. Американецът се намираше в серия от 4 поредни загуби и за последно вкуси победата в края на март, докато 35-годишният Ферер също търси формата си в последните месеци, но това не попречи на двамата да ни осигурят страхотно шоу и неподправена драма с марката „Ролан Гарос“.

Мачът започна с доминация на сервиращите, а Йънг открадна първия сет с едничъс пробив за 6-5, след който той фиксира резултат 7-5 на свой начален удар. Ферер обаче отвърна със същото след почивката и след 6-3 в негова полза, двубоя започна отначало. В този момент мисълта за петсетова битка започна да се прокрадва, но все още се намирахме далеч от подобна развръзка.

Йънг скоро отново поведе в сетовете след серия от три поредни пробива в края на третата част, която му позволи да я затвори с 6-4. Ферер обаче не се предаде и в четвъртия сет наниза четири поредни гейма от 2-3 до 6-3, с което вкара битката в рещаващ сет, където тайбрек нямаше.

Двамата започнаха крайно агресивно и три от първите четири гейма се превърнаха в пробиви, а Ферер прекрати поредицата, удържайки подаването си за 3-1. Йънг обаче възстанови равенството до 4-4 и даде началото на играта на котка и мишка. От 4-4 до 11 гейма, зрителите видяха единствено един спасен брейкбол от Ферер при 8-8, а през останалото време сервиращите взимаха своето. При 12-11 в своя полза, Ферер най-после стигна до мачбол, който обаче Йънг отрази с бекхенд уинър на линията. Американецът заличи и още един шанс, но Ферер не отпусна хватката и нададе победоносен вик точно, когато часовникът отброи 4 часа и 28 минути от началото на битката.

Ветеранът ще се изправи във втори кръг срещу сънародника си Фелисиано Лопес, който мина през Бьорн Франтанджело с 6-4 7-6(3) 6-3. В друг мач от днешната програма, Ришар Гаске зарадва феновете в Париж с успех с 6-2 3-6 6-1 6-3 над белгиеца Артур де Грееф. Един французин обаче напусна турнира, след като квалификантът Максим Хаму загуби с 3-6 2-6 4-6 от Пабло Куевас.