19-годишната Остапенко подчини Возняцки. Бачински изхвърли Младенович

Roland Garros, 1/4-финал
Каролине Возняцки – Йелена Остапенко 6-4 2-6 2-6

Йелена Остаенко написа още една страница от приказката си на Ролан Гарос и победи Каролине Возняцки с 4-6 6-2 6-2, достигайки за първи път в кариерата си на 1/2-финал на турнир от Големия шлем. 19-годишната тенисистка демонстрира отново колко опасен е форхендът й, игра изключително агресивно, движеше се перфектно по корта и доказа, че притежава психическа издръжливост, тъй като срещата бе прекъсвана няколко пъти заради дъжд, но Йелена сякаш се връщаше все по-силна.

Бившата №1 в света Возняцки много по-добре се приспособи към тежките условия и силния вятър. За по-малко от половин час датчанката поведе с 5-0 с два затвърдени пробива, което караше публиката да си помисли, че мачът ще е протоколен. Последва отпускане, което позволи на Остапенко, №47 в световната ранглиста да си върне единия брейк.

В осмия гейм Каролине стигна до два сетбола при 15-40, но с убедителна игра от основната линия младата латвийка се задържа в първата част – 3-5. Веднага след това тя взе второ подаване на Возняцки и застана на линията да сервира за 5-5, но опитната Возняцки най-накрая дочака момента си. С двойна грешка резултатът стана 0-40 и бившата №1 в света имаше нови три сетбола. Тя се възползва веднага след форхенд в мрежата на Остапенко.

47-та в света стартира силно във втория сет и с мощни бекхенди проби за 2-1. Двете смениха полетата и предимството на вятъра беше на страната на Возняцки, която си върна брейка, но веднага след това отново загуби подаването си. 20 минути след началото на втората част Остапенко поведе с 4-2, а с още един пробив се доближи на гейм от изравняването на резултата. В този момент започна силен дъжд и играта бе прекратена.

След няколко часа играта бе подновена, а Остапенко довърши сета за 6-2, като в третия гейм на третия сет изпусна брейкбол – 1-2, а като при този резултат играта отново бе прекъсната за кратко.

Двете отново бяха на корта. Латвийката изравни за 2-2, а в следващата част при 40-40 датчанката пресили бекхенд, като на брейкбола отново сбърка.

Форхендът на 19-годишната тенисистка действаше безотказно, тя поведе 40-30, а в следващата точка изхвърли от корта опонентката си с дълбок форхенд по диагонала, а после с уинър по правата покачи аванса си на 4-2.

В седмия гейм Остапенко дръпна 40-30, а на скрития мачбол изстреля неспасяем бекхенд по правата и вече само гейм я делеше от победата. В следващия гейм място за драма нямаше – латвийката дръпна категорично 40-0 и се възползва още от първата точка за приключване на срещата.

Междувременно любимката на френската публика Кристина Младенович бе победена от Тимеа Бачински 4-6 4-6, като в края на двубоя не скри разочарованието си.