Азаренка не даде сет на Серина за първи път от 2009 г. и седна на трона в Индиън Уелс

BNP Paribas Open, финал
Серина Уилямс – Виктория Азаренка 4-6 4-6

Виктория Азаренка изкова историчеста четвърта победа във финален мач над Серина Уилямс и след 6-4 6-4 съвсем заслужено спечели втората си титла от BNP Paribas Open. Реално, всичките 4 победи на Вика от общо 21 мача със световната №1 са в битки за трофеи. По този начин Азаренка се превърна в първата тенисистка, която успява да подчини Серина в 4 финала, като до момента тя и Винъс Уилямс имаха по три успеха.

В деня преди сблъсъка Азаренка твърдо заяви, че за разлика от много тенисистки, не се страхува да излезе на корта срещу Серина и още в началните минути за пореден път доказа думите си. Вика се възползва по перфектен начин от превърналото се в традиция за Уилямс бавно навлизане в мача и проби на нула в пърия гейм. Световната №1 трябваше да се бори здраво за подаванията си в тези минути и при 1-3 изригна с брилянтен минаващ удар, при който се разпъна до такава степен, че трябваше да направи шпагат, за да убие скоростта в краката си, след като отигра топката.

Уилямс постепенно започваше да набира скорост и при 2-3 пропусна два шанса за рибрейк. След двойна грешка на Азаренка при 3-4, Серина поведе с 40-15, само че беларускинята просто отказа да се огъне и отново удържа подаването си с отчайващо стабилна защита. Това беше и моментът, в който Вика спечели първия сет, защото при 5-4 тя спечели подаването си съвсем протоколно с четири поредни точки и фиксира 6-4 на таблото след 45 минути на корта и 17 непредизвикани грешки от ракетата на Уилямс.

Тук обаче идваше моментът да си припомним няколко негативни статистики, които все още ни даваха причина да се съмняваме в успеха на беларускинята. Първо, Азаренка изоставаше с 3-17 в преките двубои със Серина, като през миналия сезон загуби 3 пъти в трисетови битки. На турнира в Мадрид тя дори поведе с 6-5 гейма с 40-0 на свой сервис в решителния сет, но в крайна сметка преглътна поражение в тайбрек. Последната победа на Азаренка над Уилямс (през 2013-а в Синсинати) е и последния успех на Вика над тенисистка от Топ 3.

И въпреки това беларускинята потегли с пробив и във втория сет, след като Уилямс допусна двойна грешка на брейкбол. Азаренка в днешния мач беше като непробиваема стена, която не помръдна дори под натиска на ударите на световната №1. Вика заличи четири брейкпойнта, за да затвърди за 2-0 и продължи да превъзхожда тотално Уилямс, повеждайки с 4-0, преди американката са се разпише на таблото.

Азаренка сервираше за титлата при 5-2 и допусна поредната си двойна грешка, с която изостана с 15-40. Уилямс получи 10-и брейкбол в мача и успя да пробие за първи път днес, след което експресно взе подаването си за 4-5.

Вика допусна резултатът да стане 15-40 и във втория случай, в който трябваше да сервира за мача, само че този път намери сили да пресече финалната линия с четири поредни точки за крайното 6-4 6-4. Това е едва втора двусетова победа за Азаренка над Уилямс в кариерата й, както и първа от 2009-а насам.