Ефективният тенис на Цибулкова сломи Плишкова на финала в Ийстбърн

AEGON International Eastbourne, финал
Доминика Цибулкова
Каролина Плишкова 7-5 6-3

Доминика Цибулкова демонстрира майсторски и ефективен тенис и сломи Каролина Плишкова със 7-5 6-3 на финала на  AEGON International Eastbourne. Двете тенисистки изковаха пътя си с много тежки битки, но трофеят отиде в ръцете на словачката.

Мачът започна с два разменени брейка в началото за 1-1. Първа подаването си спечели словашката тенисистка, а в четвъртия гейм тя поведе 30-0, след като опонентката й излезе на мрежата, но не покри корта правилно. Последва мощен бекхенд по правата в следващото разиграване и така Цибулкова достигна до три брейкбола. Чехкинята отрази първия, но после допусна двойна грешка и изостана 1-3.

Сценарият от началото на мача обаче се повтори, когато словачката не успя да затвърди – 3-2. Едва в шестия гейм Каролина Плишкова успя да спечели сервис гейма си и така изравни резултата в сета. Последваха още два разменени пробива и две взети подавания на тенисистките – 5-5. По-настоятелна се оказа Доминика Цибулкова, която поведе с 6-5, а в следващия гейм демонстрира изключително ефективна игра, повеждайки 40-15 и реализирайки още първия брейкбол, до който достигна, което означаваше и сет със 7-5.

Двете тенисистки си бяха взели поука от грешките и след почивката започнаха да влагат много повече усилия, когато подават. Никоя не сгреши в първите три гейма и Цибулкова водеше 2-1. Плишкова сервираше за изравняване и изостана 15-30 в гейма, но при следващото разиграване заложи на агресията. Излезе на мрежата и с премерено бекхенд воле направи 30-30, само че подари следващата точка на съперничката си. При 30-40 опита отново агресивна тактика и навлезе навътре в корта, но този път словашката тенисистка беше подготвена, което означаваше пробив – 1-3.

В следващия гейм Каролина стигна до брейкбол, който беше неутрализиран, защото Цибулкова много майсторски промени посоката на разиграването, което закова опонентката й на място – 40-40.  В крайна сметка тя спечели сервис гейма си и поведе 4-1. От този момент Плишкова започна да се бори за всяка точка, но титлата се изплъзваше от ръцете й – 2-5. Накрая всичко приключи в деветия гейм на втория сет – 6-3 за Цибулкова и титла в Ийстбърн.

„Това е най-добрата ми седмица на трева. Играх много силно. Ще се връщам тук още много години. Всичко дължа на екипа си. Тенисът не е отборна игра, но без моя отбор нямаше да съм тук“, бяха думите на шампионката.

„Чувствам се добре на корта и съм готова за Уимбълдън“, каза загубилата финала Каролина Плишкова, която тази година триумфира на турнира в Нотингам.