Гарбине Мугуруса на втори финал в Големия шлем след успех над Саманта Стосър

Ролан Гарос, 1/2-финал
Гарбине Мугуруса – Саманта Стосър 6-2 6-4

Гарбине Мугуруса се класира за втория си финал на турнир от Големия шлем, след като преодоля Саманта Стосър с 6-2 6-4 на полуфиналите на Откритото първенство на Франция. Така Мугуруса стана първата испанка, която достига до мача за трофея на Ролан Гарос след Кончита Мартинес през 2000 г., която загуби битката с Мери Пиърс.

Още от самото начало Мугуруса демонстрира кой ще властва на корта. Световната №4 проби още в откриващия гейм и след като отрази две точки за моментален рибрейк, затвърди. Веднага след това отново удари подаването на австралийката и удържа безпроблемно, осигурявайки си комфортен аванс от 4-0 за четвърт час.

С ас стана 40-15 в шестия гейм и малко по-късно испанката затвори подаването си за 5-1. Стосър се задържа в сета и в осмия гейм притисна съперничката за връщането на единия пробив, но с печелившо воле от форхенд Мугуруса стигна до сетбол при 40-30 и първата част завърши с добър сервис и ретур в аут.

Още в първия гейм на втория сет Мугуруса засипа съперничката с нова порция мощни форхенди от основната линия и се добра до 0-40 и нови три възможности за пробив. Стосър отрази първата, но при втория си шанс испанката я принуди да сбърка.

С гейм на нула Мугуруса затвърди и направи още една огромна крачка към така жадувания финал. Но ветеранката нямаше намерение да се предава.

Стосър удържа трудно гейма си, а с двойна грешка на Мугуруса в четвъртия взе аванс от 15-40, осигурявайки си два шанса за рибрейк. И от втория успя да възстанови равенството – 2-2.

Испанката обаче се чувстваше достатъчно комфортно в геймовете, в които посрещаше, а двойна грешка на Стосър на брейкбол я улесниха да дръпне отново в резултата. С убедителен гейм стана 4-2, а страхотната игра на Мугуруса продължи. Със серия от зрелищни отигравания тя си осигури скрит сетбол в седмия гейм и отново нервите на Стосър не издържаха и тя направи двойна грешка, която фиксира 5-2 за испанката.

Затварянето на мача, както обикновено, се оказа трудна задача и Стосър си върна единия пробив изоставане след гейм на нула. Австралийката се доближи на гейм до Мугуруса при 4-5, но от втория си опит почти 9 г. по-младата испанка сложи точка на спора и очаква Серина Уилямс.