Холандия поведе с 2-0 насред Москва след най-дългия мач в историята

„Фед къп“, Световна група
Екатерина Макарова – Кики Бертенс 3-6 4-6
Светлана Кузнецова – Ришел Хугенкамп 6-7(4) 7-5 8-10
Русия – Холандия 0-2

Холандия превзе Олимпийския стадион в Москва с две победи в първия ден на двубоя от Световната група на „Фед къп“ срещу домакините от Русия. Първо Кики Бертенс шокира световната №31 Екатерина Макарова с 6-3 6-4 и вече има 18 успеха от 20 двубоя за страната си. Но драмата се разгърна максимално във втория мач, където опитната Светлана Кузнецова опита да върне миналогодишните финалистки в битката, но в крайна сметка напусна корта победена след 6-7(4) 7-5 8-10 от Ришел Хугенкамп. Този двубой продължи точно 4 часа, което е абсолютен рекорд за продължителност в исторята на „Фед къп“, като предишното върхово постижение беше 3 часа и 49 минути.

Световната №141 спечели изумителните 68 от 70 точки на втори сервис и допусна 16 непредизвикани грешки по-малко от съперничката си (56 срещу 72). Двете си размениха по три пробива в откриващия сет, а холандката грабна тайбрека със 7-4 точки. Кузнецова се изстреля напред в резултата с 4-0 след почивката, само че допусна изравняване, а при 5-4 пропиля и пет сетпойнта. Рускинята все пак рестартира мача с пробив в дванадесетия гейма за 7-5.

Хугенкамп удари рано в третата част с брейк за 2-1, само че 30-годишната Светлана съживи надеждите на феновете по трибуните с рибрейк за 5-5. Рускинята обаче се движеше изключително трудно, видимо имаше проблеми със схващания и изглеждаше, че ако скоро не намери начин да пробие, ще загуби двубоя на ниво физическа подготовка. Именно това се случи, след като Хугенкамп отрази един мачпойнт при 6-7, проби за 9-8 и на свой сервис подпечата историческия триумф.

За двубоите на сингъл в неделя, домакините са заявили отново Кузнецова и Макарова, а Мария Шарапова е предвидена едва за мача на двойки, но почти сигурно ще настъпят промени. Победителките от тази серия на полуфинал ще излязат срещу Франция или Италия, където резултатът след първия ден е 1-1 победи.