Конта показа по-здрава психика и отстрани Халеп след обрат

Miami Open, 1/4-финал
Симона Халеп – Джоана Конта 6-3 6-7(7) 2-6

Джоана Конта направи пълен обрат срещу Симона Халеп и се класира за полуфиналите на турнира в Маями след 3-6 7-6(7) 6-2. Двубоят бе едва втори между двете на ниво WTA, а румънката не успя да си върне на британката за поражението в Ухан през 2015-а.

Първият сет определено бе по-лесен за поставената под №3 румънка, която проби за 3-1 и затвърди. Единствен шанс за пробив Конта имаше в седмия гейм, но Симона удържа, след което пропусна два сетбола в подаването на съперничката, но с гейм на нула на свой сервис приключи първата част за 40 минути.

Във втория сет Конта се вдигна да търси обрата и той изглеждаше възможен, когато взе подаването на Халеп за 2-0 и затвърди с убедителен гейм.

Румънката се отърва от 15-40 в четвъртия гейм, за да избегне втори пробив. Както се случва често, психическото предимство в този момент се върна на нейна страна и веднага след трудния сервис гейм си върна брейка.

Водеше се битка за всяка точка, а в осмия гейм Симона се справи с нови две възможности на Конта да пробие, а ситуацията се повтори – веднага след това взе подаването й за 5-4 и си спечели право да сервира за място на полуфиналите.

Психиката на Халеп обаче не издържа. Даде брейкбол на на британката при 30-40, после още един с двойна грешка, а на третия изкара бекхенд по правата и резултатът отново бе изравнен – 5-5.

Следващият гейм отново бе завързан, а зрителите видяха как Конта отразява нов брейкбол при 30-40, за да си осигури минимум тайбрек в сета и в крайна сметка се стигна до такъв.

Първите шест точки бяха шест минипробива, а Халеп направи две двойни грешки от трите си сервиса. Едва след смяната на полетата румънката най-после успя да спечели точка на свой начален удар за 4-3.

Конта съумя да го стори едва за 4-5 преди двата сервиса на Симона за спечелването на мача. С помощ от мрежата обаче Конта изравни за 5-5, а Халеп пресили форхенд, за да даде първи сетбол на 11-та в света. Този път обаче грешката от форхенд бе на сметката на Джоана.

Още един сетбол пропусна британката, но на третата приключи сета с 9-7 след форхенд в мрежата на третата поставена.

Румънката трябваше сериозно да се потруди в откриващия си гейм на третата част, като навакса пасив от 0-40 и отрази общо 4 брейкбола преди да вземе подаването си. Измъкването от тежката ситуация й даде и допълнителна увереност, но също така е сигнал за британката, че трябва да е по-настоятелна.

Световната №11 почна да разхожда съперничката си и да контролира разиграванията, а това даде ефект в петгия гейм, когато Халеп допусна брей, а после нямаше отговор от посрещане 2-4.

В седмия гейм Конта материализира нов брейк и така при 5-2 подаваше за мача. При 30-30 Халеп потърси ретур уинър, но пресили удара си, а на мачбола не бе прецизна от форхенд.