Мугуруса „възкръсна“ срещу Остапенко и продължава в Рим

Internazionali BNL d’Italia,
Гарбине Мугуруса – Йелена Остапенко 1-6 6-2 6-2

Гарбине Мугуруса осъществи впечатляващ обрат срещу Йелена Остапенко в Рим, постигайки победа с 2-6 6-2 6-1 в двубой от втория кръг в надпреварата. Победителката започна двубоя катастрофално и не даваше никакви признаци, че не предстои поредното й разочарование през сезона. С началото на втория сет обаче и настъпи тотална промяна в силите на корта.

Поставената под №3 в основната схема бе пробита на нула в откриващия си сервис гейм, а после не успя да стори нещо съществено от посрещане – 0-3. Испанката имаше трудности с агресивните ретури на 50-ата в света, а в разиграванията винаги бе крачка назад или допускаше непредизвикани грешки.

Остапенко поведе 4-0 и бе натрупала такова самочувствие, че изразяваш недоволството си, дори когато не успява да реализира трудни топки. В следващите два гейма двете си размениха по пробив, а до края никоя не записа сервис гейм – 6-2.

За първи път в Мугуруса взе подаването си във втория гейм от втория сет, в който поведе 40-30 и с форхенд уинър по правата изравни за 1-1. Още в следващото разиграване испанката и за първи път поведе в мача, след като достигна до два брейкбола, а на първия опонентката й изкара форхенд по диагонала в аут.

Решаващият момент дойде в четвъртия гейм, в който световната №7 отрази две точки за рибрейк и затвърди за 3-1, а така разклати и увереността на Остапенко, която тотално изпусна инициативата.

Мугуруса проби за 5-2, а после изравни и сетовете, отразявайки брейкбол – 6-2.

Миналогодишната шампионка от Ролан Гарос потегли с летящ старт в третия сет, давайки само точка на опонентката си – 2-0. Преднината й бързо стана 4-0, с което и вече нямаше никаква интрига, а само два гейма деляха испанката от трудния обрат.

При изоставане от 1-5 Остапенко подаваше за оставане в срещата, но до геймбол така и не се добра – 1-6.