Плишкова оцеля в жестока драма, Гаврилова зарадва Австралия

Australian Open, III кръг
Каролина Плишкова – Йелена Остапенко 4-6 6-0 10-8
Дария Гаврилова – Тимеа Бачински 6-3 5-7 6-4

Каролина Плишкова сътвори почти невъзможен обрат и след 4-6 6-0 10-8 над Йелена Остапенко за първи път се класира за четвърти кръг на Australian Open. Световната №5 не само навакса сет пасив, но и се върна от 2-5 гейма в третия срещу 19-годишната латвийка.

„Беше много, много трудно и в края имах малко късмет – призна Плишкова. – Тя играеше силно и може би бе по-добрата тенисистка днес, но аз съм щастлива, че за първи път успях да се класирам за четвъртия кръг в Мелбърн. Когато Йелена поведе с 5-2 гейма, тя започна да пропуска малко повече и аз успях да се задържа в мача, така че също заслужавам победата.“

Остапенко измъкна първия сет с 6-4 след късен пробив за 5-4, но след почивката Плишкова наниза 11 уинъра срещу само 1 непредизвикана грешка и фиксира резултата 6-0 на таблото. Остапенко започна да ниже уинър след уинър в началото на третия сет и се откъсна напред с 5-2 гейма, но в осмия гейм напрежението й се отрази и ударите й вече не бяха толкова прецизни. Плишкова обърна до 6-5 и дори имаше мачпойнт, само че латвийката наниза форхенд уинър и битката продължи.

Световната №5 бе по-добрата тенисистка в следващите минути и в крайна сметка затвори мача с 10-8 гейма. Плишкова продължава напред срещу Дария Гаврилова, която зарадва австралийските фенове с второ поредно достигане до четвърти кръг на Australian Open след 6-3 5-7 6-4 над Тимеа Бачински.

„Нямам думи, чувствам се страхотно – призна австралийката. – Изтощена съм, но и много щастлива. Получи се много тежък мач, какъвто и очаквах. Сега осъзнавам, колко трудно е да се добереш до втората седмица на турнир от Големия шлем. Сякаш ми е трудно да спечеля лесно и просто трябва да работя здраво за всяка точка.“