Плишкова спаси мачбол и се справи с Мугуруса в тържеството на обратите в Сингапур

Каролина Плишкова записа дебютна победа на финалите в Сингапур, налагайки се с 6-2 6-7(4) 7-5 над Гарбине Мугуруса в мач от „бялата“ група, който донесе на зрителите много драма и обрати, а тенисистките показаха и двете си лица, редувайки приливи и отливи в представянето си.

През първата част испанката сякаш нямаше план за провеждането на мача и често играеше без идея в разиграванията, водейки се по съперничката.

Брейкове в третия и петия гейм донесоха солидна преднина на чешката тенисистка, която имаше възможността да сложи точка на спора и по-рано – 6-2.

След почивката шампионката от Ролан Гарос не тръгна никак добре и подаването й отново по никакъв начин не затрудни опонентката й. Плишкова материализира брейк, а после затвърди на 2-0 и само й оставаше да бъде търпелива до края.

Напрежението изигра своята роля в шестия гейм, когато Гарбине проби след четири непредизвикани грешки на Плишкова и без да прави нищо различно от това да държи топката на корта, изравни – 3-3.

Натрупаната инерция я вдъхнови и  тя тотално обърна развоя в своя полза с нов пробив.

При преднина от 5-3 испанската тенисистка сервираше за сета, но допусна непростима грешка и бе наказана – при изоставане от 15-30 Мугуруса вкара отличен сервис в тялото, но вместо да атакува мрежата, остана на основната линия, а анемичният ретур на Плишков се превърна в опасна къса, която испанката отигра със сетни усилия, но съперничката й завърши с уинър.

С два брейкбола на сметката си Плишкова осъществи още първия с прецизен форхенд уинър по правата и се върна в частта – 5-5. После двете взеха подаванията си и докараха нещата до тайбрек, където Мугуруса взе своето – 7-6(4).

В третия сет тя започна да вкарва всичко и проби още в първия гейм, след което затвърди за 2-0. В третия гейм се добра до брейкбол, който материализира с безпощаден бекхенд уинър по диагонала и дръпна уверено 3-0.

Драматичните моменти обаче тепърва предстояха. Чехкинята спаси мачбол и намали на 4-5 след два реализирани и едни допуснат пробив. Всичко обаче бе в ръцете на опонентакта й, която сервираше за мача, но бе отчаяна от великолепната защита на Плишкова – 5-5, която въпреки че бе физически и психически изтощена, намери начин да спечели мача – 7-5.