Шарапова изглеждаше уморена и отпадна от US Open

US Open, 1/8-финал
Мария Шарапова – Анастасия Севастова 7-5 4-6 2-6

Мария Шарапова отпадна на 1/8-финалите на тазгодишния US Open, след като допусна обрат срещу Анастасия Севастова 7-5 4-6 2-6. Рускинята започна силно, но постепенно движението ѝ стана по-лошо, увеличиха се грешките и се натрупа умора, докато опонентката ѝ ставаше все по уверена и заслужено постигна най-голямата победа в кариерата си.

Форхендите на бившата №1 разхождаха Севастова и я пращаха далеч зад основната линия, което даваше възможност на рускинята да се разпорежда както пожелае. 17-ата в света опитваше да варира дължината на ударите си и да сменя темпото, като така целеше да наруши ритъма на опонентката си.

При 15-30 в четвъртия гейм Анастасия сбърка в опит да играе къса, а на първия брейкбол остана безпомощна срещу мощния бекхенд по правата на Маша – 3-1. Шарапова сервираше за затвърждаване и поведе 40-30, но в следващото разиграване направи нескопосан дроп шот, който стана лесна плячка за съперничката ѝ. Маша отрази и топка за рибрейк благодарение на сервиса си, а накрая затвори частта – 4-1.

До осмия гейм обаче 5-кратната шампионка от Големия шлем изгуби преднината си и трябваше отново да извърви пътя, който да я отведе в печеливша позиция. Първата стъпка бе да затвори подаването си за 6-5, а после поведе 40-15 от посрещане и изстреля ретур уинър – 7-5.

Севастова извади сервис гейм от 30-40, за да изравни на 1-1 във втория сет, а после реализира брейк. Грешките на Шарапова зачестиха и това повлия на увереността ѝ, докато далеч по-добре заигра 17-ата в света.

В осмия гейм Шарапова поведе 40-30 от посрещане, но опонентката ѝ заличи брейкбола с отличен начален удар. 146-ата в света пропусна и нова възможност и опонентката ѝ се доближи до изравняване на сетовете – 3-5. Севастова сервираше при 5-4, поведе 40-30, а на сетбола опонентката ѝ прати ретур в аут – 6-4.

sevastova

Маша изостана 0-2 в третия сет, а при 0-30 в третия гейм пробва къса, която обаче се заби в мрежата. На брейкбола рускинята сбърка бекхенд, а непредизвиканите ѝ грешки вече наброяваха 41.

Надеждите останаха живи, когато в четвъртия гейм Севастова изостана 15-40 и направи двойна грешка – 3-1. В седмия гейм при 30-30 обаче Анастасия игра неспасяема къса и заслужи скрит мачбол, който материализира – 5-2. При този резултат сервираше за победата и изпусна два поредни мачбола – дюс. После пропусна и нов шанс, но от четвърти опит постигна най-голямата победа в кариерата си.

Следващата съперничка на победителката е Слоун Стивънс, която отстрани Юлия Гьоргес 6-3 3-6 6-1.