Шарапова записа кариерна победа №600 и в IV кръг излиза срещу Бенчич

Australian Open, III кръг
Мария Шарапова – Лорън Дейвис 6-1 6-7(5) 6-0

Мария Шарапова преодоля още една съперничка и вече е в четвърти кръг на тазгодишния Australian Open след 6-1 6-7(5) 6-0 над Лорън Дейвис. Това беше победа №600 в кариерата на рускинята и най-трудната до момента в Мелбърн, след като в първите два кръга тя отпусна на съперничките си съответно четири и три гейма. Така Мария си подсигури двубой с Белинда Бенчич, която се съвзе от нервен първи сет и обърна Катерина Бондаренко с 4-6 6-2 6-4.

Шарапова изигра откриващата част на убийствено ниво и загуби едва две от общо 18 точки на свой сервис. От другата страна на корта, 22-годишната американка не притежаваше оръжие, с което да се противопостави на играта на световната №5. Мария пък материализира два от трите си брейкпойнта и приключи експресно сета с 6-1 за 27 минути.

Рускинята очаквано потърси ранен пробив след почивката и се нуждаше от пет шанса, за да удари за 2-1, само че този път Дейвис отвърна моментало на удара – 2-2. Шарапова допусна сериозно количество грешки в следващите минути и американката дори успя да взе брейк аванс за 4-3, но световната №5 все пак се върна в сета и бързо изравни за 4-4.

В 11-ия гейм Шарапова навакса изоставане от 40-15 в сервис гейма на Дейвис, но след няколко равенства американката си осигури минимум тайбрек във втората част. С безкомпромисен гейм Мария изравни за 6-6, а в тайбрека Мария направи двойна грешка, за да даде минипробив аванс на Дейвис.

Двете смениха полетата при 4-2 в полза на Дейвис, а напрежението в играта личеше и у двете. Мария спечели разиграване с 27 удара за 5-5, след което ретурът на американката закачи мрежата и Шарапова изкара къса в аут. Това означаваше първи сетбол за Дейвис, и то на неин сервис. Още една грешка на рускинята от форхенд доведе до изравняването на сетовете.

Решителната част се разви експресно. Шарапова проби за 2-0, след което се наложи да отразява точка за връщането на брейка и затвърди. С още един много агресивен гейм на посрещане Мария дръпна с втори пробив за 4-0 и всичко в мача изглеждаше ясно. Силите на Дейвис дори не стигнаха да избегне „геврека“ и двубоят приключи с нов пробив и сет на нула.