Свитолина загуби сет, но започна успешно защитата на титлата си в Дубай

Dubai Duty Free Tennis Championships, втори кръг
Елина Свитолина – Киан Ван 6-1 5-7 6-1
Каролин Гарсия – Екатерина Макарова 6-4 6-2

Миналогодишната шампионка от турнира в Дубай Елина Свитолина стартира с победа тазгодишното си участие в надпреварата. Украинката се наложи над Киан Ван с 6-1 5-7 6-1 и ще срещне Наоми Осака на четвъртфинал.

Ван започна силно и си осигури два брейкбола още в първия гейм, но не успя да ги реализира, след което изгуби подаването си на 30. Свитолина затвърди на 0 – 3-0.

Двете сервираха добре в следващите геймове, преди при 4-1 китайката да изостане с 15-40 и да се пречупи още при първата възможност на опонентката си. Добра се до два шанса за рибрейк, но не успя да се възползва – 6-1.

Началото на втората част бе спокойно, като до 2-3 двете се представяха убедително на начален удар. Изненадващо обаче в шестия гейм носителката на титлата бе пробита на 15 и Ван си издейства правото да сервира за сета при 5-3 в нейна полза.

Свитолина успя да изравни в последния момент, реализирайки пробив и спасявайки подаването си след 3 брейкбола, след което изпусна 3 възможности да излезе напред в резултата – 5-6.

Световната номер 4 бе пробита отново и двубоят влезе в трети сет – 5-7.

Елина Свитолина бе мотивирана да си върне контрола над мача и бързо дръпна с брейк на 15. Затвърди, справяйки се с възможност за рибрейк, след което пропусна пет шанса да направи аванса си дори по-голям – 2-1.

Все пак го стори два гейма по-късно, когато съперничката ѝ изостана с 30-40. Ван спаси първия брейкбол и стигна до дюс, но се появи втори, който бе реализиран. Последва нов дълъг гейм, в който Украинката трябваше да се брани, но успя да се справи и поведе с 5-1.

Поставената под номер 1 в схемата пропусна да оползотвори мачбол на чужд сервис, но го стори на свой – 6-1 5-7 6-2.

В друг мач по-рано днес Каролин Гарсия преодоля Екатерина Макарова с 6-4 6-2 и чака победителката от Белис – Мугуруса на четвъртфинал.