Вдъхновената Цибулкова пречупи Радванска, Кербер и Халеп също продължават

Wimbledon, осминафинал

Агнешка Радванска – Доминика Цибулкова 3-6 7-5 7-9

Доминика Цибулкова продължи с успешния си сезон на трева и вече е на четвъртфинал на Уимбълдън, след като победи поставената под №3 Агнешка Радванска с 6-3 5-7 9-7. Шампионката от Ийстбърн демонстрира мощ, вариативност и много хъс в играта си, затова и напълно заслужено попада сред най-добрите осем в турнира

Цибулкова влезе малко разконцентрирано в срещата и трудно спечели първото си подаване, но при 30:30 изпълни перфектен форхенд уинър, а после материализира геймбола си с елегантен слайс – 1-1. Цибулкова залагаше повече на силата и щом видеше, че от сервис изважда опонентката си от баланс, веднага се втурваше към мрежата, където пласираше ефективни волета – 2-1.

Словачката първа проби в четвъртия гейм, когато след идеално изпълнен дроп шот стигна до два брейк бола и реализира първия, затварайки частта на 15 – 3-1. Тя играеше се огромна увереност и беше много агресивна. Успя да затвърди брейка, когато при 30-30 пласира мощен форхенд уинър по диагонала, а после принуди полякинята да сбърка.

Словашката тенисистка много умело изкарваше опонентката си далеч зад основната линия и по този начин взимаше сериозно предимство при разиграванията. При 5-3 Цибулкова сервираше за сета и поведе 40-15, а после Радванска сбърка, за да изостане с 0-1 в мача.

Полякината допусна брейк за втори път в мача, когато в третия гейм след почивката изостана 0-40. Успя да отрази едната точка за пробив, но беше опряна до стената – 1-2. Цибулкова обаче не успя да затвърди след серия от грешки, които направи, и рибрейкът беше факт. Нивото на представянето й драстично спадна и тя изостана 2-3, когато полската й опонентка записа сервис гейм.

В седмия гейм дойде и най-дългото разиграване в мача – 14 удара. Стигна се до дюс, Цибулкова взе предимство и успя да пробие благодарение на мощния си бекхенд, който пропука защитата на съперничката й – 4-2. Шоуто обаче съвсем не беше приключило, защото Радванса върна брейка и не допусна фатално да изостане в мача, печелейки сервис гейма си след това – 4-4.

При този резултат обаче се пропука. Изоставайки 15-30 тя опита форхенд слайс, който изпрати в мрежата. Спаси едната точка за пробив, но замръзна на място след светкавичен форхенд уинър по правата на Цибулкова, което беше и най-ефективното й оръжие от арсенала – 5-4. След много борба, обрати, инфарктни точки и спасен мачбол, Агнешка Радванска реализира рибрейк, когато при третия дюс в гейма взе предимство, а в следващото разиграване излезе на мрежата и завърши със смач. Полякинята успя и да затвърди пробива и поведе – 6-5, а след това направи нов брейк и спечели сета – 7-5.

Във втория гейм на третия сет словачката спаси брейкбол с мощно форхенд воле, а после взе предимство, записвайки първия си ас в мача. В този ключов момент обаче опита лоб, който не се получи – 40-40, тогава отново намери добрата си игра и записа две бързи точки – 1-1.

След малко повече от два часа игра все още не се знаеше накъде ще отиде мачът, защото никоя от двете тенисистки не отстъпваше и крачка назад – 3-3.Тогава Цибулкова поведе 40-0, достигайки до 3 брейкбола, материализирайки първия с перфектен дроп шот. Ага обаче отговори моментално с рибрейк.

В единадесетия гейм полякинята спаси 5 брейкбола, но взе подаването си и поведе 6-5. Резултатът сана равен, а после двете си размениха по брейк – 7-7. Горивото в резервоара на Цибулкова обаче не свършваше и тя отново проби – 8-7 и сервираше за мача за трети път. В шестнадесетия гейм дойде и най-феноменалното изпълнение в срещата, когато при изоставане от 0-15 словачката спаси невъзможна късна на Радванска. Всичко приключи с форхенд уинър на шампионката от Ийстбърн при 40-40 и предимство за нея.

Доминика Цибулкова ще се изправи на четвъртфинал срещу Елена Веснина, която спечели руския сблъсък срещу Екатерина Макарова с 5-7 6-1 9-7.

В останалите по-ранни мачове Симона Халеп изигра много труден мач срещу Мадисън Кийс, но успя да продължи на четвъртфинал след 6-7(5) 6-4 6-3. Анджелик Кербер се справи с Мисаки Дой – 6-3 6-1, Анастасия Павлюченкова победи Коко Вандевеге с 6-3 -6-3, а Ярослава Шведова надви над Луцие Шафаржова – 6-2 6-4.