Защо завръщането на Шарапова е фантастична новина

Защо завръщането на Шарапова е фантастична новина

Независимо дали я харесвате, или не, тенисът може единствено да спечели от участието на рускинята

Независимо от мнението ви за Мария Шарапова, трудно може да се игнорира значението на завръщането й за световния тенис – препълненият корт в Щутгарт в сряда е чисто доказателство за това. След 15-месечно отсъствие рускинята надигра Роберта Винчи със 7-5 6-3 в сряда вечерта, а на следващия ден победи и Екатерина Макарова (7-5 6-1).

„Това е едно пътуване – сподели Шарапова след триумфалното си завръщане в сряда. – То започва днес, макар всъщност за мен да започна доста по-отдавна, но официално началото е днес… Нямам търпение да изиграя колкото се може повече мачове.”

Харесвате я или не, фактите не лъжат. В продължение на цели 11 години Шарапове бе най-високоплатената спортистка на планетата, прибирайки милиони от спонсорски договори и наградни фондове, спечелвайки пет турнира от Големия шлем, ставайки №1 в ранглистата на WTA и събирайки нечувана популярност. Нейните фенове са толкова отдадени, че дори почти пълното падение от положителната допинг проба не можа да разруши любовта им към рускинята.

Изкушаващо е да я отпишем и да й лепнем етикета на измамница – както направи доскорошната и почитателка Южени Бушар – и да мислим, че не трябва да й се помага да се завърне, независимо коя е. Но в същото време не може да се подмине всичко, което тя е направила за спорта и колко объркваща и неизяснена бе цялата история с мелдония. В края на краищата (или в случая на 15-те месеца) се оказва, че също толкова изкушаващо е да признаем смирено, че тенисът се нуждае от Шарапова.

Дори Винчи е на това мнение, поне до някаква степен: „Тя е великолепен играч и нямам нищо против нея. Плати си за грешките. Сега може да се завърне в игра, но без да получава уайлд кард или друга помощ… Зная, че тя (Шарапова) е важна за тениса, за WTA, за всичко. Тя е велика личност, велик играч, велик шампион, но моето мнение е такова”, заяви италианката в понеделник.

Бившият №1 при мъжете Анди Родик пък е убеден, че пропускът е отишъл при точния играч: „Струва ми се малко наивно. Трудно ми е да разбера хората, които продължават да съдят, след като „наказанието вече е излежано”… Дали смятам, че тя заслужава „уайлд кард“? Естествено. Мисля, че те трябва да отиват при играчите, които генерират най-голям интерес.”

Вече няма никакво значение мнението на хората дали е приемала допинг умишлено, и дали ITF са третирали случая й коректно. Както самата Шарапова заяви: „В края на краищата значение има единствено случващото се на корта и тъкмо затова съм тук.”

Турът на WTA обаче е много по-различен отколкото беше преди 15 месеца. Особено с новините за бременноста на Серина Уилямс, които случайно се появиха навръх юбилея на Шарапова, и бяха разчетени от мнозина като добър подарък, след като загубата от американката (18-а поред) на Australian Open през 2016-а едва не се оказа прощален мач за рускинята. Все пак, и от дългото наказание може да има полза за един настървен за успехи спортист с манталитета на Шарапова.

При отсъствието на Серина поне до края на годината, завръщането тъкмо след раждане на Азаренка, проблемите с контузии на Квитова и изключително колебливото представяне на тенисистки като Мугуруса, Халеп и Кербер турът отчаяно се нуждае именно от една от най-големите си звезди, която да се завърне с пълна сила.

На рускинята обаче в никакъв случай няма да й е лесно – отчасти заради пропадането в ранглистата, отчасти заради мнението на колегите й. За да се изкачи отново към върховете на WTA, тя трябва да завоюва точки от три турнира, които са й общо взето гарантирани, след като получи уайлд кард за Щутгарт, Мадрид и Рим. От Германия ще си тръгне в най-лошия случай със 100 точки, а на другите два турнира със сигурност ще спечели точки дори при отпадане в първи кръг. Така в най-лошия случай ще е сред най-добрите 300 за Ролан Гарос. Най-добрият сценарий с три титли пък ще я вкара директно в Топ 20 на женския тенис.

Просто така, от нищото.

Организаторите на „мейджър“ турнирите още не оповестяват дали ще дадат „уайлд кард“ на рускинята, но ранните индикации за Ролан Гарос са, че ще получи място сред квалификантите. Според някои участието с „уайлд кард“ би било като несправедлива награда за един санкциониран за измама спортист, но кой би предпочел да играе квалификации от ITF Pro Circuit в Тунис, когато има възможността да спечели лесни точки?

А Шарапова е известна с това колко добре умее да се възползва от всяка удобна ситуация. Тя е същото момиче, което, 10-годишно, пристига неканено пред врата на Ник Болетири и едва 7 години по-късно печели Уимбълдън при едва второто си участие. По онова време тя е била сама с баща си срещу целия свят и този боен дух не я е напуснал до ден днешен. Шарапова ще направи това, което е най-добро за кариерата й, без да се интересува от мнението на околните, а още по-малко – от вашето мнение.

Нина Пантич, Tennis Magazine


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH