12 години по-късно: Мюлер отново повали Надал на Уимбълдън

Уимбълдън, осминафинал
Рафаел Надал – Жил Мюлер 3-6 4-6 6-3 6-4 13-15

Жил Мюлер изживя може би най-великия ден от професионалната си кариера. 34-годишният ветеран, който до този сезон не бе успявал да премине трети кръг на Уимбълдън, повали в гладиаторска битка Рафаел Надал с 6-3 6-4 3-6 4-6 15-13. Матадора водеше с 4-1 в преките двубои, но единственият предишен триумф за Мюлер дойде преди 12 години именно на „свещената трева“.

Рафа нямаше загубен сет от Мастърса в Рим насам и набра сериозна победна инерция в първата седмица на Уимбълдън, само че днешното му препятствие бе от съвсем различна величина. Мюлер играеше най-добрия сезон на трева в кариерата си, а хирургическата точност на сервиса му и фактът, че той също е левичар, превръщаха мача в още по-голямо изпитание за испанеца.

И поне в първите два сета, Надал не показа, че е готов да се справи предизвикателството. Мюлер сервираше безупречно и загуби една две точки на първи сервис за цялата откриваща част. Тенисистът от Люксембург бе изправен пред брейкбол при 2-2, но заби мощен начален удар и скоро поведе с 3-2. Мюлер веднага стигна до шанс за рибрейк и макар мрежата да помогна на Надал, испанецът капитулира на втория брейкбол. 34-годишният ветеран не се нуждаеше от повече възможности и уверено затвори сета с 6-3.

Надал просто не успяваше да разчете посоката на началния удар на съперника и тази тенденция продължи и след почивката. Същевременно, сервисът на Рафа не бе това непогрешимо оръжие, което наблюдавахме в първата седмица на турнира. Мюлер изостана с 15-40 при 3-4 гейма, но веднага заби ас по правата, а на втория брейкбол получи къс ретур и веднага го атакува с форхенд уинър по обратния диагонала. Съдбата върна дълга си към Мюлер от първия сет и в следващото подаване на Надал, ветеранът получи брейкбол след рикошет от филето на мрежата. Световният №6 сграбчи шанса си и поведе с 5-4, а след това изигра поредния си безупречен сервис гейма и вече водеше с 2-0 сета срещу двукратния шампион на Уимбълдън (6-3 6-4).

Надал най-после успя да пробие крепостта чак в третия сет, когато се откъсна напред с 4-1 и сервираше за намаляване на пасива си при 5-3. Матадора изправи феновете си на нокти с две поредни двойни грешки, но при третия сетбол Мюлер заби форхенда си в мрежата и третата част отиде на сметката на Рафа.

Мюлер продължаваше да не успява да намери ритъма на сервиса си и в началото на четвъртата част, когато Матадора изпусна два брейкбола при 1-1, но при 2-2 имаше цели четири и се възползва от последния. Надал загуби само две точки на свой сервис до края на сета и я затвори с 6-4. Двукратният шампион на Уимбълдън не само се завърна в битката, но и вече изглеждаше като изявен фаворит в петия сет.

Мюлер обаче стабилизира играта си и не даваше никакви шансове на Надал в подаванията си. Нещо повече – двойна грешка на Надал при 4-5 гейма подари 2 мачбола на 34-годишния ветеран, само че Рафа веднага реагира с ас, а скоро отрази и втория шанс.

Матадора усети мига за атака при 9-9 гейма, когато при 30-30 Мюлер остави ретур на съперника да мине покрай него, но топката не излезе в аут а тупна на линията. Тенисистът от Люксембург не трепна и спаси не само този, но и още три брейкбола, за да поведе с 10-9. Мюлер заслужи нов мачбол на сервис на Надал, само че Рафа изигра точката много методично и я завърши категорично на мрежата. Левичарят от Люксембург получи още един шанс и опита да атакува втория сервис на Надал, но не улучи центъра на ракетата си и запрати удара далеч в аут.

Рафа обаче не показваше, че има идея как да пробие сервиса на Мюлер и в крайна сметка ветеранът прилючи мача при петия си мачбол с 15-13 гейма. Левичарят ще се изправи на четвъртфинал срещу друг бомбардир от начален удар – Марин Чилич.

Ако искате да се насладите на първокачествен тенис с марката Уимбълдън и първокачествена храна, то препоръчваме SASA Radisson (срещу Народното Събрание), където по време на Уимбълдън на всички телевизори ще се излъчват мачовете от тенис турнира.