Да сервираш или посрещаш? Важността на избора при жребия

Излизаш на корта, съдията хвърля монетата във въздуха, печелиш жребия. И сега трябва да избереш – да сервираш или да посрещаш в първия гейм. Лесен избор, нали? Все пак сервисът е най-доминиращият удар в тениса, защо би се лишил от възможността да го използваш веднага. Не, не е толкова просто. Ако играете тенис, веднага ще го разберете. Ако не вярвате особено на началния си удар, тогава не е лоша идея да започнете със сервис гейм на съперника, за да „влезете“ в мача. На професионални ниво не е много по-различно. Защо му е на Диего Шварцман, един от най-добрите на ретур, да сервира първи?

Колко важен е изборът при жребия и колко често той води до позитивен резултат – това е въпросът, чийто отговор опитва да даде Крейг О’Шанеси, статистическият анализатор на АТР, който преди време дори бе част от екипа на Новак Джокович.

За целта той анализира 127 мача от основната схема на Ролан Гарос 2020. Факт е, че на клей пробивите са най-лесно постижими поне на теория, но доста изненадващ факт е, че 62% (79) от спечелилите жребия избират да посрещат и само 38% да сервират.

Двамата финалисти Рафаел Надал и Новак Джокович печелят жребия в три от седемте си мача и във всеки от случаите избират да застанат веднага на начален удар.

Това се случи и във финала, когато Джокович избра да сервира. Полуфиналистът Стефанос Циципас спечели жребия в четири от шест случая и също избираше да сервира всеки път. Докато споменатият вече Шварцман избра да посреща и в двата случая, в които изборът бе негов.

Анализът на О’Шанеси е фокусиран само върху първите четири гейма на откриващия сет с цел да открие тенденцията в мача и доколко тя е повлияна от спечелването на жребия. Той разделя статистиката на три варианта след четири гейма.

1. Напред в резултата – Дали спечелилият жребия води след четири гейма? Съответно 3-1 или 4-0.
2. Равенство – дали резултатът е 2-2?
3- Назад в резултата – дали спечелилият жребия губи след четири гейма? Съответно 1-3 или 0-4.

ROME, ITALY - SEPTEMBER 14: Felix Auger-Aliassime of Canada and Filip Krajinovic of Serbia take part in the coins toss ahead of their round one match during day one of the Internazionali BNL D'Italia at Foro Italico on September 14, 2020 in Rome, Italy. (Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

Печелиш жребия и избираш да посрещаш

Както казахме, очевидният избор при спечелване на жребия е да сервираш. Теорията казва, че така е по-вероятно да спечелиш гейма, а с това да имаш и психологическото предимство на водач в резултата. Но пък има и другият вариант – пробив в първия гейм е по-лесно постижим, докато съперникът още не е намерил ритъм на сервис. И точно това се случва! В първия гейм на мачовете, когато спечелилият избира да посреща, има повече пробиви в сравнение с всеки друг гейм в мача! Цели 30,4% от случаите завършват с брейк – 24/79. При всички други възможни геймове за пробив успеваемостта е в рамките на 27%.

Така че ако ранен пробив е важен за стратегията ти, то статистиката подкрепя решението да избереш да посрещаш в първия гейм.

Иначе най-вероятният сценарий след четири гейма е равенство 2-2, но процентите показват, че все пак спечелилите жребия имат леко предимство – водят в 32% от случаите и губят в 30%.

Печелиш жребия и избираш да сервираш

И въпреки всичко казано, да избереш да сервираш в първия гейм е по-логичното за повечето играчи дори на клей и това се доказва от данните. Когато правят този избор, то състезателите в Париж печелят откриващия гейм в 77,1% от случаите – 37 от 48. Това е и най-високият процент от четирите възможни сценария.

Също така е по-възможно резултатът да е равен след четири гейма, ако решиш да сервираш вместо да посрещаш. По-малък е и шансът да си назад в резултата. Само в 25% от случаите избралият да сервира губи с 1-3 или 0-4.

При лидерството в резултата статистиката е почти идентична – избралите да сервират водят в 32% от случаите, а избралите да посрещат в 31%.

Да се направи категоричен извод е невъзможно и зависи от индивидуалния състезател и неговата увереност в началния удар. Ако избереш да посрещаш, шансовете да пробиеш първи се увеличават, но поемаш и повече риск да губиш след четири гейма. А когато избереш да сервираш, намаляваш възможността да изоставаш резултата в началото на двубоя.