Джокович сломи Циципас и продължава защитата на титлата в Рим

Internazionali BNL d’Italia, 1/4-финал

Новак Джокович – Стефанос Циципас 4-6, 7-5, 7-5

Новак Джокович се класира за полуфиналите на Мастърс турнира в Рим след драматична трисетова победа над световния №5 Стефанос Циципас. Мачът бе прекъсван на два пъти заради дъжд и не бе възможно да бъде доигран в рамките на вчерашния ден, а при подновяването на играта Джокера изоставаше с 4-6, 1-2. Световният №1 обаче успя да обърне развоя на събитията и да достигне до полуфинал в турнира за осми пореден път.

Негов опонент в следващата фаза ще бъде победителят от мача между Андрей Рубльов и Лоренцо Сонего.

Циципас бе по-резултатен на сервис (76-69), но за сметка на това Джокович имаше огромно превъзходство по отношение на спечелените на ретур точки (65-43). Джокера реализира едва шест от 23-те брейкпойнта, които се откриха пред него (26%), но това се оказа достатъчно, тъй като Циципас оползотвори пет от 14-те си възможности за пробив (36%).

Циципас показа много агресивна и атакуваща игра от самото начало и тактиката на гърка даде резултат. Световният №5 успя да пробие сервиса на Джокович още в първия гейм, а след това отрази два брейкпойнта и увеличи преднината си на 2-0.

Сърбинът намали изоставането си с гейм на нула, но в четвъртия пропусна още три възможности за пробив и това позволи на Циципас да възстанови разликата от два гейма, а впоследствие гъркът записа нов пробив и направи резултата 4-1 в своя полза. Джокович обаче върна интригата като записа първия си пробив в мача, а след това затвърди брейка и намали резултата на 4-3. Възходът на Джокера обаче бе прекъснат от силния дъжд, заради който се наложи играта да бъде временно спряна.

Паузата се отрази по-добре на Циципас, тъй като веднага след подновяването на мача гъркът възстанови разликата от два гейма, повеждайки с 5-3. Джокович върна интригата като спечели следващото си подаване, но след това първата ракета на Гърция достигна до два поредни сетбола. Първият бе спасен от Джокера, но при следващата си възможност Циципас бе доста по-прецизен и спечели първия сет с 6-4.

Втората част започна с гейм на нула за Джокович, но Циципас върна жеста, след което реализира първия пробив в сета и поведе с 2-1. След края на третия гейм обаче играта бе спряна за втори път, тъй като дъждът над италианската столица отново се засили.

Валежите се оказаха много по-дълготрайни от очакваното и това наложи отлагането на мача за днес. Както Джокович, така и Циципас спечелиха първите си два сервис гейма след подновяването на играта и така резултатът стана 4-3 в полза на гръцкия тенисист. В осмия гейм Джокера стигна до три поредни точки за пробив, но всички те бяха спасени от Циципас. Впоследствие гъркът отрази още един брейкпойнт, но самият той пропусна три възможности да спечели гейма и да направи важна крачка към победата. В крайна сметка световния №1 реализира петата точка за пробив, до която достигна, и възстанови равенството при 4-4.

Възходът на Джокера продължи и той осъществи пълен обрат, като в деветия гейм отрази три точки за пробив на Циципас. Сърбинът бе близо до спечелването на сета, след като навакса пасив от 0-30, но шампионът от Монте Карло не позволи на опонента си да реализира решаващ брейк и направи резултата 5-5. Джокович обаче отново не допусна грешка при подаването си и за втори път се доближи само на гейм от спечелването на сета.

Сърбинът на три пъти достигна до сетбол, но Циципас успяваше да намери изход от трудната ситуация. Джокович обаче продължи да поставя младия си опонент под напрежение и достигна до четвърта възможност за спечелването на сета. Този път обаче шампионът на Australian Open не остави шансове на своя опонент и надделя със 7-5 във втората част.

Заключителният сет започна с гейм за Джокович, но Циципас успя да обърне резултата и да поведе с 2-1. Сърбинът имаше възможност да изравни, но в четвъртия гейм пропиля два брейкпойнта и неговият опонент увеличи преднината си. Следващият гейм протече по аналогичен сценарий, но при разменени роли – този път Циципас бе този, който пропусна възможността да пробие, и Джокович намали резултата на 3-2.

Световният №1 поведе в резултата след гейм на нула, но впоследствие Циципас осъществи обрат и си върна водачеството при 5-4. Победата на гърка изглеждаше близо, но Джокович отново показа шампионския си дух. Сърбинът записа два поредни пробива и спечели следващите три гейма, като по този начин триумфира с 4-6, 7-5, 7-5 след 3 часа и 18 минути игра.