Димитров не даде сет на Тийм и достигна 1/4-финалите на Australian Open

Australian Open, 1/8-финал

Григор Димитров – Доминик Тийм 6-4, 6-4, 6-0

Григор Димитров се класира за 1/4-финалите на Australian Open след категорична победа в три сета над световния №3 Доминик Тийм. Българинът изигра най-добрия си мач от много време насам и напълно заслужено елиминира шампиона на US Open, който бе сред основните фаворити в турнира. Първата ни ракета демонстрира много динамична и атрактивна игра, с която си заслужи място сред най-добрите осем в надпреварата за четвърти път в кариерата си и все още няма загубен сет от началото на турнира.

В битка за място на полуфиналите Димитров ще се изправи срещу сензацията на турнира Аслан Карацев, който по-рано днес елиминира Феликс Оже-Алиасим в драматичен петсетов сблъсък.

Българинът бе много по-ефективен на сервис като записа 10 аса срещу само 2 на Тийм, а освен това допусна само една двойна грешка. Димитров имаше значително преимущество при спечелените на втори сервис точки (58%:32%) и реализира цели пет пробива повече от своя съперник (7-2).

Първи сет:

Доминик Тийм започна мача по-добре и спечели първия гейм, макар да пропусна два от трите си поредни геймпойнта.

Димитров успя да изравни резултата като спечели оспорвания втори гейм, в който спаси точка за пробив на австриеца.

Първата ни ракета стигна до две поредни точки за пробив в третия гейм, но не успя да се възползва от чудесната възможност и позволи на Тийм да обърне резултата. При едно от разиграванията Димитров се подхлъзна и стъпи накриво, но за щастие не се стигна до контузия на българина.

Доминик Тийм успя да намери противодействие на сервиса на Димитров и това значително улесни австриеца в четвъртия гейм. При резултат 30-15 Димитров допусна две непредизвикани грешки и това позволи на неговия опонент да запише първия пробив в мача.

Тийм имаше шанс да затвърди пробива като поведе с 40-15 в петия гейм, но Димитров изравни резултата. Двамата опоненти показаха най-доброто от себе си, като в крайна сметка българинът спечели маратонския гейм, продължил 12 минути, и намали резултата в сета на 3-2.

Бекхендът на Димитров започна да носи много проблеми на Тийм и това позволи на първата ни ракета да намери пролуки в защитата на австриеца и да изравни резултата при 3-3.

Шампионът на US Open поведе с 40-15 в седмия гейм, но след това допусна четири поредни непредизвикани грешки и Димитров осъществи обрат, повеждайки с 4-3 в сета.

Първата ни ракета отново повиши качеството на сервиса си и това изненада много неприятно неговия опонент. Тийм продължи да допуска непредизвикани грешки и Димитров спечели на 15 много важния осми гейм.

Доминик Тийм започна да рискува повече на първи сервис и тази тактика се оказа успешна за австриеца, който успя да намли резултата на 5-4 и да остане в сета.

Австриецът опитваше да приключва разиграванията възможно най-бързо, докато Димитров изграждаше много търпеливо своите точки. Подходът на българина се оказа по-добър и той спечели първия сет с 6-4, записвайки ас от втори сервис в последното разиграване.

Втори сет:

В откриващия гейм на втората част Димитров навакса пасив от 15-40, след което на три пъти достигна до брейкпойнт. Този път обаче Тийм устоя на натиска на първата ни ракета и не му позволи да пробие сервиса му.

Българинът отговори на предизвикателството на своя опонент като също вдигна темпото и започна да атакува по цялата ширина на корта. Това доведе до още грешки от страна на Тийм и Димитров изравни резултата в сета.

Първата ни ракета на два пъти стигна до точка за пробив в третия гейм, но не успя да се възползва от добрата възможност и първата почивка в сета дойде при резултат 2-1 в полза на Доминик Тийм.

В четвъртия гейм Димитров допусна две поредни непредизвикани грешки, които доведоха до поредни възможности за пробив за Тийм. Българинът отрази първата, но при втората австриецът постигна целта си и увеличи своя аванс.

Първата ни ракета допусна обрат от 30-0 в следващия гейм, но не позволи на Тийм да затвърди пробива. Австриецът игра по-офанзивно, но Димитров демонстрира чудесна игра в защита и запази интригата в сета, намалявайки резултата на 3-2.

Димитров запази добрия си ритъм и успя да изравни резултата в сета след като спаси две поредни точки за пробив на Тийм.

Сервисът на Тийм отново заработи и това помогна на световния №3 да си върне водачеството в сета, повеждайки с 4-3 след гейм на нула.

Радостта на австриеца обаче не трая дълго тъй като Димитров върна жеста и също записа гейма на нула, като по този начин възстанови равенството.

Първата ни ракета поведе с 30-0 в деветия гейм, но Тийм намали изоставането си с чудесно воле на мрежата. Димитров обаче стигна до две поредни точки за пробив, като още при първата австриецът допусна грешка при опит за къса топка.

Българинът изигра перфектен десети гейм, който спечели на нула, и по този начин триумфира с 6-4 и във втория сет.

Трети сет:

Световният №21 запази добри си ритъм и спечели откриващия гейм на третия сет след като Тийм допусна нова непредизвикана грешка в последното разиграване.

Димитров продължи да доминира и удвои преднината си в сета след гейм на нула.

Първата ни ракета повтори „упражнението“ и в третия гейм и така първата почивка в сета дойде при комфортна преднина от 3-0 за Димитров.

След подновяването на играта Тийм отново нямаше отговор за агресивните и разнообразни атаки на Димитров и българинът увеличи преднината си на 4-0.

Първата ни ракета продължи да играе много спокойно и уверено, докато на свой ред броят на грешките на Тийм се увеличаваше и така Димитров поведе с 5-0, доближавайки се само на гейм от 1/4- финалите в турнира.

В оказали се последен в мача шести гейм българинът отново владееше изцяло инициативата и стигна до три поредни мачпойнта. Тийм спаси първия, но при втория си опит Димитров не остави шансове на австриеца и се класира за следващата фаза на надпреварата в Мелбърн.