Драма до последната точка: Григор Димитров се класира на 1/4-финал в Акапулко

Abierto Mexicano Telcel, 1/8-финал
Григор Димитров – Адриан Манарино 6-7(8) 6-2 7-6(2)

Григор Димитров се класира на 1/4-финал на Abierto Mexicano Telcel, след като спаси два мачбола и направи обрат срещу Адриан Манарино 6-7(8) 6-2 7-6(2) в изключително драматичен двубой, продължил близо три часа.

„Всичко, което трябваше да направя, бе да остана в мача и да се боря. Не знам защо трябваше да направя задачата толкова трудна. Атмосферата бе невероятна, ще се насладя на момента“, каза победителят, който бе загубил последните четири тайбрека в решителен сет, които бе играл.

Световният №22 пръв проби в първия сет, но допусна моментален рибрейк и впоследствие отстъпи в равностоен тайбрек. Във втория сет българинът бързо се откъсна в резултата и не допусна изненади.  В третия поведе с 4-1 гейма и два пробива на сметката си, но когато краят изглеждаше близо, българинът допусна изравняване. При пасив от 4-5 най-добрият ни тенисист спаси и два поредни мачбола, но в решителния тайбрек бе по-добър.

Григор и Манарино се бяха срещали само веднъж преди това. През 2016 двамата се изправиха един срещу друг в Делрей Бийч и тогава българинът записа чист успех с 6-4 7-5 на четвъртфиналите. Френският тенисист вече е с актив 2-7 от началото на сезона, докато световният №22 има на сметката си 6 победи и 4 поражения.

Иначе в Акапулко, Димитров откри участието си с победа в последователни сетове. Българинът се наложи над опонента си с 6-3 6-3 за малко повече от час. Водещият ни тенисист е шампион в надпреварата от 2014 г., когато записа първото си участие. Тогава бившият №3 преодоля последователно Маринко Матошевич, Маркос Багдатис, Ернестс Гулбис, Анди Мъри и Кевин Андерсън, за да стигне до отличието.

Следващият опонент на Григор е Стан Вавринка.

В общия баланс швейцарецът води със 7-4 победи. Двамата за последно играха в първия кръг на Мастърса в Синсинати миналата година. Швейцарецът тогава сервираше три пъти за успеха в третия сет, но вдъхновената игра на българина го притисна до стената и трикратният „мейджър“ шампион трябваше да се измъква в тайбрек.

През 2019 година Григор още няколко пъти игра в първи кръг срещу Стан. В Монреал загуби с 4-6 4-6, а на Ролан Гарос отстъпи в три сета. Вавринка е в серия от пет поредни победи, като надигра водещия ни тенисист още на US Open през 2018 година и на Уимбълдън същия сезон. Последният успех на първата ни ракета е от 2016 година на Мастърса в Синсинати. Преди него българинът бе в серия, стигнала до четири последователни победи.

grigor dimitrov acapulco manarino

Водещият ни тенисист влезе в мача с два бързо взети сервис гейма и част от посрещане, в която притисна съперника си и пропусна две точки за ранен пробив – 2-1.

Димитров пласираше дълбоки форхенди, инициираше къси разигравания и превръщаше в уинър всяка по-плитка топка на френския си опонент. В шестия гейм Григор започна да миксира перфектно ударите си, а Манарино се поведе по неговата игра. Въпреки че изпусна аванс от 15-40, бившият №3 не промени тактиката си, а напрежението също изигра роля и няколко неточности в играта на французина бяха достатъчни за брейк – 4-2.

В напрегнат седми гейм световният №42 първоначално остави всичко в ръцете на съперника си, като играеше с повече топ спин и предимно защитно. Изпусна две точки за рибрейк, а след това започна да натиска бекхенда на Димитров и грешките дойдоха – 4-3.

След като върна паритета, Манарино започна и да сервира на по-високо ниво. Същото важеше и за Григор, а нови пробиви не последваха, което доведе до тайбрек. В него бе рядкост сервиращият да взима точката, а българинът през цялото време се бореше с пропуски от бекхенд. В крайна сметка въпреки че изобщо не показа по-добър тенис, французинът измъкна дългия гейм с 10-8 точки, а в частта имаше цели 11 мини-пробива – 7-6(8).

В третия гейм от втория сет Димитров поведе 30-40. На брейкбола съперникът му няколко пъти игра на ръба на риска и форхендите му закачиха основната линия, но накрая пресили удара си и загуби подаването си.

Българинът затвърди за 3-1. В петия гейм странно решение на Манарино да играе от основната линия с удар между краката при 30-30 предостави инициатиата на Григор, който спечели точката. На брейкбола световният №22 пое контрола и завърши с уинър – 4-1.

При 5-2 първата ни ракета сервираше за сета и без проблем се справи.

Бившият №3 направи брейк на нула за 2-1 в решителния сет. Димитров затвърди, а после реализира нов пробив, с който подпечата превъзходството си – 4-1.

Спад в играта на Григор и по-спокойна игра на Манарино върнаха французина в мача. Световният №42 върна единия пробив и стана по-стабилен в подаванията си, намалявайки преднината на Димитров на 4-3. В осмия гейм грешките на шампиона от 2014 година станаха прекалено много и той загуби ново подаване – 4-4.

При 4-5 водещият ни тенисист вече бе в тотално различна ситуация и сервираше за оставане. Изостана 15-40, но спаси и двата мачбола, намирайки най-добрия си сервис – 5-5. Стигна се до тайбрек, в който първата ни ракета се наложи със 7-6(2).