Григор Димитров беше в беда, но обърна Андухар в първия си мач в Антверпен

European Open (Антверпен), 1/8-финал

Григор Димитров – Пабло Андухар 4-6, 6-3, 6-4

Григор Димитров започна с победа участието си на турнира от веригата ATP 250 в Антверпен след победа в три сета над световния №55 Пабло Андухар. Първата ни ракета загуби много оспорвания първи сет, но въпреки това не загуби самообладание и продължи да играе на много високо ниво, като по този начин успя съвсем заслужено да си извоюва място сред осемте най-добри в турнира.

В хода на мача Димитров записа 9 директни точки от сервис, докато в същото време това се удаде само два пъти на Андухар. Първата ни ракета имаше превес при спечелените на първи сервис точки (84%:74%), а едно от най-големите му предимства бяха реализираните точки за пробив, където Димитров регистрира 75% успеваемост, докато тази на Андухар бе доста по-ниска – 40%.

Димитров подхождаше доста смело и агресивно на сервис, като това бе един от решаващите компоненти за успеха му, но в някои случаи тази тактика се обърна срещу първата ни ракета и той записа пет двойни грешки срещу само една на сметката на Андухар.

Първи сет:

Мачът започна по мечтан начин за Димитров, който записа гейм на нула и по този начин поведе в мача.

Във втория гейм Димитров навакса пасив от 0-30 и стигна до точка за пробив, която обаче бе спасена от Андухар, след което испанецът осъществи обрат и изравни резултата в сета.

Българинът допусна обрат след като поведе с 15-0 в третия гейм, но след това сервисът и форхендът на Димитров отново започнаха да работят. Първата ни ракета пропусна един геймпойнт, но при втория си шанс не допусна грешка и отново излезе напред в резултата.

Маратонският четвърти гейм се оказа най-драматичният в мача до момента, като двамата опоненти на няколко пъти си размениха водачеството. Димитров владееше инициативата през повечето разигравания, но Андухар демонстрира чудесна защита и в крайна сметка това се оказа решаващо за успеха на испанеца в гейма.

Неуспехът в четвъртия гейм не обезсърчи Григор Димитров. Напротив – българинът отново показа много агресивна и атакуваща игра, на която този път Андухар нямаше отговор и Димитров отново излезе напред в резултата.

Андухар започна да играе доста по-офанзивно и тази тактика на испанеца изненада Димитров. Андухар направи няколко много сполучливи излизания на мрежата и завърши гейма с чудесен бекхенд уинър от дъното на корта.

В седмия гейм Димитров се измъкна от много трудна ситуация, като навакса пасив от 0-30, след което спаси и точка за пробив. Упоритостта на българина бе възнаградена, като той стигна до обрат в най-важния момент, след което спечели гейма с изящен бекхенд слайс, който не остави шансове на Андухар.

Първата ни ракета поведе с 30-15 в осмия гейм и имаше възможност да достигне до първия пробив в мача, но в играта на българина настъпи внезапен спад и Андухар се възползва, като реализира три поредни точки и спечели гейма.

В деветия гейм Димитров отново опита да постави под напрежение Андухар с мощни атаки от дъното на корта, но защитата на испанеца отново бе на ниво. В края на гейма Димитров допусна две поредни непредизвикани грешки и по този начин подари гейма на своя опонент, който стигна до първия пробив в мача.

Осъщественият пробив даде огромна доза самочувствие на Андухар, който заигра много атакуващо и стигна до три поредни сетбола. Димитров спаси първия, но преднината на испанеца бе твърде голяма и световният №55 спечели първия сет.

Втори сет:

Димитров бързо се отърси от разочароващата развръзка на първия сет и започна много силно втората част, като атаките на българите отново се оказаха неудържими за Андухар и първата ни ракета взе преднина в сета.

Първата ни ракета стигна до ранен пробив, макар че допусна изравняване от 30-0. Този път Димитров не загуби самообладание и две прецизни атаки от бекхенд му донесоха успеха в гейма.

Димитров продължи да играе много силно и в третия сет, като увереността в поведението на първата ни ракета бе очевидна. Андухар опита да се противопостави, но българинът вече бе намерил своя ритъм и увеличи преднината си на 3-0.

Димитров започна добре четвъртия гейм и поведе с 30-0, но допусна изравняване. Двамата с Андухар си размениха по още една точка, след което испанецът реализира две много сполучливи атаки и това му позволи да открие актива си в сета.

Андухар на два пъти поведе в петия гейм, но Димитров отговори на предизвикателството на опонента си и стигна до точка за пробив, която обаче бе спасена. Първата ни ракета обаче продължи да доминира и възстанови разликата от три гейма, повеждайки с 4-1.

Димитров бе натрупал солидна преднина, но Андухар показа на българина, че мачът не е приключил. Испанецът внезапно вдигна темпото и спечели шестия гейм на нула, показвайки много динамична и разнообразна игра.

Българинът бързо се отърси от разочароващия шести гейм, като атаките му отново бяха на нивото от началото на сета. Андухар спаси първата от трите поредни точки за спечелването на гейма, но Димитров не позволи на испанеца да се надява на нещо повече и се доближи само на гейм от спечелването на сета.

В осмия гейм Димитров си позволи да се отпусне и допусна няколко лековати грешки, които позволиха на Андухар да спечели гейма без да е успял да постигне някакво превъзходство.

В оказалия се последен в сета девети гейм Димитров допусна две поредни непрдизвикани грешки от бекхенд, но за сметка на това сервисът на българина се подобри значително. Началният удар на Димитров затрудни много Андухар и испанецът не успя да намери отговор за офанзивната игра на българина, който спечели сета с 6-3 след 39 минути игра.

Трети сет:

Противно на развитието на играта Андухар започна много самоуверено заключителния сет. Испанецът поведе с 40-0 и въпреки усилията на Димитров успя да вземе преднина в сета след като българинът допусна грешка при опит за къса топка.

Атаките на Димитров отново станаха много мощни и прецизни, като това позволи на българина да вземе инициативата в гейма. Андухар опита да се надиграва с първата ни ракета по отношение на атаки от дъното на корта, но тактиката на испанеца се обърна срещу него и Димитров спечели гейма след като Андухар изпрати топката далеч в аут.

Първата ни ракета допусна нови две непредизвикани грешки в хода на третия гейм, но въпркеки това Димитров отново контролираше събитията на корта и успя отново да излезе напред в резултата.

Димитров изигра много силен четвърти гейм, като сервисът на първата ни ракета отново се оказа най-силното му оръжие, като в края на гейма българинът реализира ас, след което отново направи Андухар безпомощен при атака след чудесен първи сервис.

Петият гейм се оказа един от най-силните за Димитров в мача. Българинът отново приложи успено любимата си атака – бекхенд с една ръка от дъното на корта, с която не остави шансове на Андухар, спечелвайки гейма на нула.

Димитров поведе в шестия гейм, но след това позволи на Андухар да вземе инициативата и да стигне до точка за спечелването на гейма. Първата ни ракета избегна опасността, но след това испанецът стигна до още един геймпойнт, който успя да реализира.

Осъзнал, че вече няма нищо за губене, Андухар „отпусна ръката“ и заигра много по-офанзивно. Играта на испанеца изобилстваше от атаки близо до линиите, като в този гейм рискованият подходо на 55-ия в света се отплати и той успя да върне интригата в сета.

Осмият гейм се оказа един от най-драматичните в мача. Андухар стигна до две поредни точки за пробив, но чудесният сервис на Димитров му помогна да се измъкне от трудната ситуация. В хода на гейма българинът спаси още два брейкбола, като в крайна сметка успя да стигне до обрат и да завърши гейма с перфектна къса топка при мрежата.

Андухар отказа да се предаде и продължи да рискува максимално, като късметът отново се усмихна на испанеца и той спечели деветия гейм на нула.

В десетия гейм Димитров започна да сервира мощно в тялото на Андухар, като тази тактика изненада много неприятно испанеца. Българинът комбинира тази техника с няколко много мощни и прецизни форхендам които му донесоха успеха в срещата.

На 1/4-финалите Димитров ще се изправи срещу победителя от мача между Милош Раонич и Камерън Нори.