Григор Димитров отпадна във втори кръг на Australian Open

Australian Open, втори кръг
Григор Димитров – Томи Пол 4-6 6-7(6) 6-3 7-6(3) 6-7 (3)

Григор Димитров отпадна във втори кръг на Australian Open след поражение с 4-6 6-7(6) 6-3 7-6(3) 6-7(3) от световния №80 Томи Пол. Първата ни ракета навакса изоставане от 0-2 сета и сервираше за мача в петата част при 5-4 гейма, но бе пробит. А в решителния шампионски тайбрек до 10 точки, който преди две години бе въведен от организаторите, отстъпи с 3-10. Двубоят продължи четири часа и половина, а българинът бе близо до това за първи път в кариерата си да направи обрат от 0-2 сета пасив.

Световният №20 допусна късен брейк в първия сет, който му коства частта  – 4-6. След почивката нивото му падна, а в деветия гейм на втория сет извади подаването си от 15-40, преди в тайбрека да изпусне аванс от 4-0 точки – 6-7(6). В равностоен трети сет Григор пропиля ранен брейк аванс, но с два пробива в края се върна в срещата – 6-3.

Темпото падна в четвъртия сет, като в деветия гейм българинът спаси три скрити мачбола, преди да се наложи в тайбрек – 7-6(3). В решителната част Григор направи по-малко компромиси с играта си и стига до позиция да сервира при 5-4 за победата, но не се справи. Последва решителен шампионски тайбрек, в който Пол имаше по-здрави нерви и надделя – 6-7(3).

Американецът продължава срещу Мартон Фучович, надигра 18-годишния талант Яник Синер с 6-4 6-4 6-3.

Водещият ни тенисист влезе в мача в добър ритъм и взе първите си две подавания, губейки само точка. Той постепенно започна да оказва и по-голям натиск от посрещане, взимайки топката рано и играейки максимално близо до основната линия. Така в шестия гейм стигна и до първите си брейкболи, но сервисът на американеца влезе в употреба навреме и го спаси – 2-1.

Димитров опитваше да е разнообразен, играеше сервис-мрежа и търсеше бързи точки. До 4-3 имаше 74% вкаран първи начален удар и 86% (12/14) спечелени точки тогава. Отговорът на опонента му обаче никак не бе лош – Пол действаше достатъчно агресивно и нямаше проблем с високото темпо.

В деветия гейм Григор сбърка воле при 0-30 и предостави три поредни скрити сетбола на съперника си. В следващата точка игра на втори сервис и не успя да реагира добре на агресивния ретур на световния №80. Пол сервираше за сета и доминираше в гейма от начален удар, за да поведе – 6-4.

Grigor Dimitrov

Световният №20 започна втория сет с доста неточности в играта си. Опитваше да играе с дълбоки удари въпреки липсата на увереност и бягаше от бекхенда си, но допускаше грешки и от форхенд.

Грешните решения започнаха да се трупат. При 40-30 в петия гейм Григор сбърка при оспорване, а после излезе на мрежата в следващата точка при лесен за съперника апроуч удар и бе разминат. Все пак бившият №3 спаси брейкбола и извади подаването си – 3-2.

Към средата на сета българинът вдигна нивото си, но показателите му бяха по-слаби от тези в началото – 62% вкаран първи сервис, 61% (11/18) спечелени точки тогава и 73% (8/11) ефективност на втори начален удар – 4-3. В деветия гейм Григор изостана 15-40, но не допусна сценария от първия сет да се повтори и след серия от феноменални отигравания спечели подаването си – 5-4.  Накрая се стигна до тайбрек, в който водещият ни тенисист имаше превъзходство в началото и поведе с 4-0 точки, но допусна изравняване – 5-5, а впоследствие и обрат – 6-7(6).

Димитров реализира брейк на старта на третия сет. Бекхенд с рамката в аут при 0-30 в следващия гейм обаче олицетвори ситуацията, в която Григор се намираше. Световният №20 намери начин да неутрализира и трите брейкбола, но накрая допусна рибрейк – 1-1.

В шестия гейм водещият ни тенисист спаси два брейкбола, за да изравни на 3-3. В следващата част серия от сбъркани форхенди на Пол донесе два поредни брейкбола на българина –  15-40, който се възползва от втория и проби. Първата ни ракета затвърди брейка, а нов пробив му донесе сета – 6-3.

Томи Пол реализира пробив за 1-0 в четвъртия сет, но в сервис гейма си след това не спечели точка – 1-1. В следващите няколко гейма и двамата върнаха ритъма в подаванията си, като се влагаха и по-малко от посрещане – 4-3.

При 4-4 българинът имаше геймбол, но не го реализира – 40-40. След това трябваше да спаси и три скрити мачбола, за да излезе отново напред в резултата – 5-4. Бившият №3 си гарантира поне тайбрек – 6-5, и пропусна сетбол от посрещане – 6-6. В дългия гейм Григор поведе с 4-0 и този път запази аванса си – 7-6(3).

grigor dimitrov ao 2020

Томи Пол извади маратонски трети гейм на решителния сет, в който спаси два брейкбола – 2-1. Затрудненията на американеца обаче продължиха в петия гейм, в който изостана 0-40 и Григор проби. Световният №20 сервираше да затвърди, но изостана 15-40. На първия брейкбол изкара форхенд в аут след продължително разиграване и така рибрейкът бе факт. Серията от пробиви обаче продължи и Димитров отново излезе напред в резултата – 4-3, а след това взе и подаването си.

Последната дума в двубоя бе на водещият ни тенисист, който сервираше при 5-4, но не взе подаването си. Всичко накрая се реши в тайбрек до 10 точки, в който Димитров отстъпи с 3-10.