Григор Димитров с трисетова победа срещу Попирин

Murray River Open, трети кръг

Григор Димитров – Алексей Попирин 6-4, 6-7(5), 6-3

Григор Димитров записа втора победа в Мелбърн и вече е на четвъртфинал на Murray River Open. В мач от третия кръг на АТР 250 турнира българинът се справи в три сета с представителя на домакините Алексей Попирин и така си осигури място в топ 8, както и нов мач днес – четвъртфинал с французина Корентен Муте.

Двубоят срещу световния №114 спокойно можеше да завърши и в два сета, след като във втория българинът водеше с 5-4 и 30-0 на свой сервис. Моментен спад на концентрацията доведе до трети сет, в който обаче по-високата класа на Димитров и липсата на постоянство в съперника доведоха до сравнително бърза развръзка.

Ефективността в реализирането на шансове за пробиви бе една от големите разлики между двамата. В хода на мача Григор реализира четири от десетте си шанса, докато съперникът му се отчете с два от 13 възможности. И двамата завършиха с отрицателно съотношение на печеливши удари спрямо непредизвикани грешки като при ракета №1 на България уинърите бяха 35 спрямо 41 грешки.

Така заради отменените в четвъртък мачове бившият №3 в света ще трябва да играе отново днес. Неговият съперник Корентен Муте приключи няколко часа по-рано двубоя си срещу Джеймс Дъкуърт, завършил 7-6(4), 6-4. Мачът е насрочен за корт №6, на който предишните срещи вече приключиха. С оглед на продължилия близо 2 часа и 30 минути двубой с Попирин обаче Димитров ще получи известно време за възстановяване.

Двубоят с австралиеца започна отлично за Димитров, който се възползва от слабия откриващ гейм на съперника си, за да стартира с пробив. Австралиецът имаше две възможности да изравни веднага, но все пак Григор съумя да затвърди пробива. Сервис геймовете на българина продължиха да не вървят чак толкова гладко като при 4-3 дори трябваше да отразява нови два брейкбола. Добрата новина беше, че в решителните моменти бързи комбинации го измъкнаха. При 5-4 вече нямаше проблеми и втория сетбол сложи край на частта.

Във втория сет изглеждаше, че сценарият ще бъде подобен и до самия край Димитров бе този, който печелеше оспорваните геймове. В четвъртия той отрази цели четири брейкбола за 2-2, след което на свой ред проби и след още два спасени шанса за пробив вече водеше с 4-2.

Стигна се до 5-4 и сервис на Димитров за спечелване на мача. При 30-0 успехът бе само на две точки разстояние, но няколко грешки и смела игра на виждащия се загубил вече Попирин доведоха до 30-40 и този път световният №114 реализира шанса си за пробив.

Така се стигна до тайбрек, в който Попирин пое ранно водачество. След 5-2 Димитров върна единия минипробив и спаси два сетбола, но при третия австралиецът сложи край на сета.

Изненадващото продължаване на мача обаче не повлия негативно на Димитров. Напротив, той с нищо не показа негативни емоции и започна с чудесен сервис гейм в третия сет. В същото време неговият съперник не успя да задържи нивото си, което доведе до бързата развръзка. Във втория гейм ключът бе един великолепен бекхенд по правата, след който Попирин сам сбърка в следващото разиграване и така се стигна до пробива.

Той бе набързо затвърден, а серия от грешки на австралиеца доведоха и до нов брейк за 4-0.

При 5-0 българинът имаше два мачбола, за да завърши мача с „геврек“, но австралиецът съумя да обърне и да се разпише в сета. За съжаление и при втория случай, в който сервираше за мача, Димитров бе пробит като в хода на гейма пропусна нов мачбол.

Пропуснатите мачболи станаха 5 след нови два на начален удар на австралиеца. Все пак при 5-3 и в третия си сервис гейм за край на срещата Димитров най-сетне успя да си гарантира мястото на четвъртфинал след 2 часа и 24 минути игра на корта.