Григор позволи на Джонсън да стигне до трети сет, но повали американеца

China Open, I кръг
Григор Димитров – Стив Джонсън 7-5 6-7(9) 6-4

Григор Димитров се класира за втория кръг на турнира в Пекин след драматично победа със 7-5 6-7(9) 6-4 над коравия Стив Джонсън. Американецът победи първата ни ракета на Уимбълдън, но след това регистрира две поражения от Григор, който се справи с него и в Синсинати. Димитров имаше малко колебливи моменти в мача и в повечето време беше изключително стабилен не само в своите подавания, но и на ретур, но пропусна 4 мачбола в тайбрека на втората част.

В първия сет Григор се представи на изключително високо ниво, въпреки че започна двубоя със своеобразен хендикап от затвърден пробив от Джонсън. В откриващия гейм българинът направи двойна грешка на брейкбол, което беше едно от малките му колебания, докато настрои мерника и поеме нещата в свои ръце.

С бърз сервис гейм на нула Григор се доближи до 1-2, а след това притисна сериозно своя опонент на бекхенд и проби с ретур уинър от от обратен удар по правата, въпреки че Джонсън пласира два аса – 2-2. Заредиха се лесни геймове за сервиращите, въпреки че ретуръг на Димитров продължаваше да работи добре.

В 10-ия гейм се отвори вратичка пред Григор след пореден ретур уинър от бекхенд, но българинът забоде в мрежата форхенд воле в следващото разиграване. Все пак с помощта на страхотно деми воле от бекхенд Димитров се добра до дюс, а нов печеливш ретур от обратния му удар му донесе сетбол, но Джонсън отрази с бомбен сервис. Геймът се проточи още, но нови възможности за пробив нямаше, а американецът завърши с ас по диагонала. Димитров не се поддаде на разочарованието от пропуснатия сетбол и спечели подаването си на нула, след което удари решително.

Страхотното представяне на ретур нямаше как да не му се отплати и първият сет отиде на сметката на ракета №1 на България след пробив на нула.

Доминацията на Григор продължи и във втората част. Двамата си размениха по един бърз гейм, след което нашият за миг се постави под напрежение след двойна грешка за 15-30, но българинът запази хладнокръвие, атакува мрежата в следващите разигравания и обърна гейма.

Двойна грешка имаше и в следващия гейм и тя доведе резултата до дюс, а уинър от форхенд по обратния диагонал донесе брейкбол на Григор. Пробивът бе реализиран с познатото оръжие – завършващ ретур по правата от бекхенд – 3-1.

Последва обаче слаб гейм за Димитров, който след поредица от грешки позволи на Джонсън да стигне до 15-40 и два шанса за връщане на брейка. С пресилен форхенд от българина това стана факт. Още в следващия гейм двойна грешка донесе брейкбол на Григор, но Джонсън рискува втория си сервис и отрази със смаш по отскочила топка. Американецът удържа подаването си с нова порция бомбени начални удари.

Димитров повика сервиса си на помощ при скрит сетбол за Джонсън при 5-5 и 30-40 за американеца в 11-ия гейм, след което продължи уверено и си осигури минимум тайбрек. Силен сервис на американеца и ретур в аут беляза края на 12-ия гейм – 6-6.

На два пъти българинът трябваше да наваксва изоставане от минибрейк и двамата смениха полетата при 3-3. Григор прати бекхенд в мрежата и Джонсън водеше с 5-4 преди два негови начални удара. Димитров обаче го размина перефектно от бекхенд, а след това принуди съперника да сбърка, осигурявайки си мачбол. Точно в този момент обаче психиката му не издържа и направи двойна грешка.

Минути по-късно форхенд уинър профуча край Джонсън за 8-7 и втори шанс за българина, а американецът остана в мача с удар, закачил с милиметри линията. Общо 4 мачбола (два на негов сервис) пропусна нашият, след което при първия сетбол на Джонсън направи двойна грешка и мачът, който безусловно контролираше до средата на втория сет, отиде в решителна трета част.

Джонсън пресили бекхенда си при 30-30 в третия гейм, за да даде неочакван шанс за пробив на българина. Нова безпощадна комбинация сервис-форхенд обаче елиминира възможността и с технично стоп воле калифорниецът отново поведе, след като си бяха разменили по един гейм. В следващите два гейма Григор пропусна общо 5 нови след сковани грешки и брак от бекхенд ретура, който работеше толкова добре по-рано в мача.

Все пак неизбежното се случи и след като форхендът на американеца се пропуса, Димитров проби за 5-4 и приключи срещата от петия си мачбол.

След победата Григор си осигури 45 точки за световната ранглиста и $39,205 от наградния фонд. Във втория кръг го очачква среща с намиращия се в силна форма и поставен под №6 в основната схема Лука Пуй, който на старта се справи с Йен-Хсун Лу.