Григор продължава защитата на титлата в Бризбън след нова тежка битка

Brisbane International, 1/4-финал
Григор Димитров – Кайл Едмънд 6-3 6-7(3) 6-4

Григор Димитров продължи успешно защитата на титлата си в Бризбън и вече се класира на 1/2-финал, след като преодоля Кайл Едмънд с 6-3 6-7(3) 6-4. Двубоят бе равностоен, но победителят през цялото време действаше с много увереност и нямаше и помен от колебанията в откриващия му мач с Джон Милман в четвъртък.

Следващият съперник на Григор е Ник Кирьос, срещу когото първата ни ракета води в общия баланс с 2-0 победи, последната от които дойде на финала на Мастърса в Синсинати миналия сезон, когато Димитров спечели дебютна титла на турнир от категория АТР1000.

Първата ни ракета започна солидно и контролираше геймовете, в които подава. Сигурен на корта изглеждаше и британецът, който демонстрира качеството си да води разиграванията от форхенд в своите сервис геймове.

В седмата част Едмън достигна до първите точки за пробив в мача, след като при 15-30 с хубав апроуч удар и воле уинър стигна до две възможности за брейк. Българинът обаче намери навреме началния си удар, спря да бърка и взе подаването си – 4-3.

Веднага след това започна да не влиза първият сервис на Едмънд, който изостана 15-40, а на брейкбола пласира бекхенд в мрежата. Така при 5-3 Димитров подаваше за спечелването на първия сет след 33 мин. игра и бе безкомпромисен – 6-3.

pat rafter arena

Увереността в представянето на световния №3 нарастваше и той постепенно пое инициативата въпреки много силния тенис на съперника. В петия гейм имаше добри предпоставки Димитров да постави под напрежение Едмънд, но шампионът пласира ретур на втори сервис при изоставане от 30-40.

Първата ни ракета отлично се защитаваше при посрещане и действаше методично и премерено агресивно, когато подава. До 4-4 все още никой не бе стигнал до шанс да пробие. В деветия гейм ретурите на българина станаха заплашителни и той стигна до два последователни брейкбола, но Едмънд се отърва – 5-4.

В крайна сметка изходът дойде в тайбрек. Там първият минипробив дойде след двойна грешка на Григор – 2-4 точки. Световният №3 игра на втори сервис при 3-6 и опонентът му с ретур уинър реализира сетбола – 6-7(3).

edmund

Във втория гейм от решителния сет Димитров поведе 30-40 от посрещане, но игра на сигурно, държейки топката далече от линиите, и подходът не се оправда. Световният №3 изпусна и нов шанс – 1-1.

Британецът бързо забрави проблематичния гейм и се върна на обичайното си равнище. В деветия гейм при 4-4, 15-0 се случи много неприятен момент, след като Едмънд лошо усука глезена си и падна на земята.

Кайл Едмънд успя да продължи игра, а Григор спечели подаването си – 5-4. В следващият гейм Димитров проби и си осигури място на 1/2-финалите.