Григор се бори лъвски, но Надал се добра до сблъсъка на титани с Федерер

Australian Open, полуфинал
Григор Димитров – Рафаел Надал 3-6 7-5 6-7(5) 7-6(4) 4-6

Григор Димитров остави тялото и душата си на корта, спаси два мачбола, но не можа да повали Рафаел Надал и след изстрадан успех с 6-3 5-7 7-6(5) 6-7(4) 4-6, испанецът се класира за сблъсъка на титани с Роджър Федерер на финала на Australian Open. Най-добрият ни тенисист се бори абсолютно като с равен с 14-кратния шампион от Големия шлем на Rod Laver Arena, но огромният опит на Матадора натежа в някои изключително тънки моменти и му помогна да е като стена в тези ключови точки.

Григор се нахвърли върху сервиса на Надал още в първия гейм на мача и си осигури два брейкбола след изящен бекхенд уинър по правата. Рафа обаче се измъкна, както го е правил безброй пъти в кариерата си, макар че битката му отне 8 минути. Григор взе своето подаване на нула, само че в следващото изостана с 15-40. Българинът отрази първия брейкбол с ас, но при втория атакува мрежата след твърде плитък и централно пласиран форхенд и Надал го хвана неподготвен с минаващ удар – пробив и 3-1.

До края на сета Матадора печелеше твърде много лесни точки на свой сервис и взе 12 от общо 13 разигравания в следващите си три подавания, фиксирайки резултат 6-3 на таблото след 36 минути игра. Григор показа, че желанието му за битка не е повлияно от този сякаш твърде леко загубен откриващ сет и в първите минути на втората част спаси няколко невъзможни топки със спринтове по цялата ширина на корга, но точкато отново остана за Надал.

Димитров дочака своя миг за атака при 2-1 гейма, когато наниза последователно бекхенд и форхенд уинър и стигна до три брейкбола. Григор се нуждаеше само от един, защото Надал не издържа на натиска и изкара форхенд по правата в аут. Рафа веднага поведе с 30-15 в следващото подаване на българина, само че Димитров активира аварийния план и се измъкна с няколко прекрасни сервиса.

В следващите минути мачът се превърна в истинска лудост, защото Рафа върна брейка за 4-3, Григор проби отново за 5-3, но пак загуби подаването си, а при 5-4 последва 10-минутен сервис гейм за Матадора. Димитров натисна с всички сили и стигна до общо четири брейкбола, само че Надал отново намери начин да заличи всеки един – съответно с чудовищен форхенд, след бекхенд с рамката и сбъркан ретур на Григор и сервис, който закачи възможно най-външния край на линията. Дори това не можа да пречупи волята на Димитров, който удържа следващия си сервис гейм и поведе с 6-5, а след това се разтегна максимално и пласира две поредни уникални волета, за да стигне до два сетбола на сервис на Надал. Усилията на Григор най-после бяха възнаградени, защото Рафа изкара бекхенд в аут и мачът започна отначало след 7-5 за най-добрия ни тенисист във втората част.   Надал потърси ранен пробив и имаше два шанса при 1-1 гейма, само че сервисът на Григор го изведе до равенство, а след това удар на българина потанцува върху филето на мрежата, но все пак тупна в полето на испанеца. Григор се измъкна този път, но в следващото си подаване сбърка два удара при опразнен корт и подари на Рафа пробива за 3-2. Димитров бе решен на всичко да не позволява на Надал да се откъсне в резултата и веднага си осигури две точки за рибрейк, които обаче Рафа спаси със стабилна игра. Най-добрият ни тенисист не отпусна хватката и при четвъртия брейкбол Матадора най-после капитулира – 3-3.   Надал подложи на изпитание Григор при 5-5, но стигна само до дюс. След това мачът бе прекъснат за 7-8 минути заради инцидент по трибунита, а Рафа спечели подаването си на нула и дойде време за тайбрек. Надал поведе с минибрейк за 3-1 след поредният остър диагонал от бекхенд. Димитров върна пробива с хирургически точен бекхенд по правата за 3-4, само че не му стигна търпение в следващото разиграване и изостана с 3-5.

Григор все пак се добра до 5-5 точки, но се поддаде на напрежението в следващите две точки. При 5-5 видяхме титанично разиграване, в което Димитров вкара куп трудни удари и сбърка един от най-лесните. При 6-5 Надал натисна в точния момент, изигра два форхенда с максимална сила и сетът свърши.

Битката продължи с пълна силна в четвъртата част и не видяхме нито един брейкбол до самия тайбрек. При 5-5, Григор се добра до 30-30 на сервиса на Надал и последва брутално разиграване от 23 удара, в края на което, Рафа отново триумфираше и макар и трудно, поведе с 6-5. Димитров пък взе категорично гейма си на 15 и напрежението вече прехвърли точката на кипене. Българинът изигра тайбрека с такова хладнокръвие, сякаш той има на сметката си 14 титли от Шлема и отново рестартира тази велика битка със 7-4 точки.

Още първият гейм на петия сет се превърна в епична 13-минутна схватка, в която Григор прати в историята три брейкбола, преди да успее да поведе с 1-0. В този момент и двамата бяха спечелили по 151 точки в двубоя. Димитров се добра до 30-30 на сервис на Надал и сложи край на разиграване от 18 удара с бекхенд по правата, който се приземи в ъгъла на корта.

Григор имаше своя златен шанс с два брейкбола при 4-3, само че Надал отново се превърна в непробиваема стена и изравни за 4-4. При 30-30 на сервиса на Димитров, ударът на българина се отклони в мрежата, а Матадора грабна брейкбола и вече се намираше на гейм от финала. Надал не сбърка на свой сервис и за съжаление нанесе първо поражение на Димитров през 2017-а. В неделя Рафа ще излезе на финала срещу Роджър Федерер в 35-ия сблъсък между двамата.