Григор започна американското лято с тежка загуба от 82-ия в света

Citi Open, I кръг
Григор Димитров – Даниел Евънс 4-6 4-6

Григор Димитров не успя да защити точките си от миналата година, отпадайки във втория кръг на турнира Citi Open във Вашингтон след поражение с 4-6 4-6 от световния №82 Даниел Евънс. Българинът, който бе поставен под №12 в основната схема почиваше на старта, а в мача срещу британеца демонстрира, че още не се е настроил на вълна „хард“ след сезона на трева.

Григор потегли трудно в мача и бе пробит още в първия гейм. Евънс стигна до точка за пробив при 30-40 и с хубав форхенд уинър по обратния къс диагонал от дъното на корта не остави шансове на първата ни ракета. Британецът затвърди, след което Григор взе първия си гейм в двубоя на нула. Постепенно Димитров покачваше нивото и изравни играта, което му помогна да си върне брейка изоставане за 4-4, след като при 30-40 вкара дълбок ретур от форхенд и затрудни максимално противника си.

Евънс натисна бекхенда на Димитров, за да поведе с 0-30 в деветия гейм, а малко по-късно Григор пресили форхенд, за да даде два скрити сетбола на британеца при 15-40. Българинът спаси първия, но при втория отново бе матиран след остър форхенд на световния №82. С двойна грешка за 30-40 Евънс даде възможност на Григор да си върне пробива и да се задържи в сета, но британецът стигна до равенство, а всичко приключи малко по-късно с ретур в аут на втори сервис.

Втората част започна обнадеждаващо за водещия ни тенисист, който взе убедително откриващото си подаване, а във втория гейм стигна до точка за пробив, но съперникът му удържа. Последва слаб гейм за Григор, изпълнен с грешки. Неточност от бекхенд даде нови две възможности за пробив на Евънс и Димитров му помогна с двойна грешка.

Световният №82 се измъкна от трудна ситуация благодарение на добрите си сервиси и затвърди за 3-1, след като бе изправен пред нов брейкбол.

Двамата си размениха по още един гейм, след което ситуацията на българина се усложни още повече. Седмият гейм започна с много неконцентрирана игра от нашия и при 0-40 Евънс имаше три скрити мачбола. С два добри сервиса и атака на мрежата Григор оцеля, но последва грешка от бекхенд, а после една и от форхенд на опразнения корт – 5-2 и сервис на Евънс за спечелването на двубоя. Повторенията показаха, че ударът на Димитров е кацнал точно по средата на линията, само че българинът така и не поиска намеса на системата „Hawk-eye“.

Британецът набързо дръпна с 40-0 и вече се виждаше победител, но Димитров се вдигна на финален щурм и върна единия пробив изоставане след 5 поредни точки и 3 спасени мачбола. Последва гейм на нула за 4-5 и Григор седна за кратка почивка с надеждата, че може да осъществи обрат.

От втория си опит обаче 82-ият в света приключи мача на свой сервис от общо петия си мачбол. Григор направи 29 непредизвикани грешки срещу 22 на съперника и отпадна едно стъпало по-ниско от миналата година, когато бе спрян от Стийв Джонсън.

Следващата седмица българинът ще участва на канадския Мастърс в Торонто.