Обрат и победа за Григор Димитров на старта на Уимбълдън

Уимбълдън, първи кръг

Григор Димитров – Фернандо Вердаско 3-6, 6-3, 6-4, 6-4

Григор Димитров започна участието си на Уимбълдън 2021 по прекрасен начин. В мач от първи кръг българинът надделя над бившия №7 в света с обрат след загубен първи сет.

В първия си двубой от Ролан Гарос насам Григор започна колебливо, но постепенно подобри нивото си и от началото на втория сет нататък бе по-добрият на корта и закономерно стигна до успеха след реализирани 4 от 13 брейкбола и 41 уинъра спрямо 37 непредизвикани грешки. Като цяло след началните минути Димитров успя да навлезе в ритъм и даде много позитивни сигнали с представянето си.

Това е общо 16-а победа за Димитров на Уимбълдън като по този показател той изравнява Катерина и Мануела Малееви. Магдалена Малеева е №1 сред българите със своите 21 успеха на Ол Инглънд Клъб. За него турнирът продължава с мач срещу представител на Казахстан. Той ще бъде определен от двубоя между Александър Бублик и Михаил Кукушкин.

Вердаско започна мача с много високо ниво на сервис като в целия първи сет загуби само две точки на първи начален удар. Това му гарантира и много лесни сервис геймове. Единственият шанс за пробив, който испанецът трябваше да отразява бе в седмия гейм. Веднага след това стигна и до единствения брейк в сета, дошъл след грешки на Димитров и отличен минаващ удар по правата на по-възрастния от двамата. С отличния си сервис той нямаше и проблеми да сложи край на сета.

Втората част започна с гейм на 0 за Григор, след който българинът стигна и до първия си пробив след доста повече грешки на Вердаско. Ключов бе следващият гейм, в който Димитров отрази три възможности за рибрейк като направи две двойни грешки, но все пак затвърди аванса си за 3-0.

Вердаско продължи да не пласира първия си сервис и сценарият се повтори – пробив за 4-0, затвърден след нови три отразени брейкбола. Григор имаше два сетбола, за да затвори сета на 0, но съперникът му се измъкна с хубави форхенди.

Нивото на българина определено спадна и той допусна връщането на единия пробив. При 5-3 все пак вторият му опит да сервира за сета бе успешен и така резултатът бе изравнен.

Третият сет определено бе най-добрият в мача от страна на Григор. В него той така и не загуби точка на първи сервис, на втори даде само две точки на Вердаско и логично нямаше никакви проблеми в сервис геймовете си. Испанецът също повиши нивото на начален удар, но в единствения му по-слаб, при 2-2, Григор реализира петата си възможност за пробив, за да се доближи на сет от победата.

В четвъртата част Димитров продължи да печели комфортно точките на първи сервис като единственият сложен гейм бе четвъртият, в който отрази и единствения брейкбол на Вердаско. Оттам насетне геймовете на негов сервис минаваха безоблачно, а пробивът за 4-3 бе напълно достатъчен за крайната победа.