Шампионски характер и уникален мач: Мъри навакса сет и брейк изоставане, за да стигне финал

BARCLAYS ATP WORLD TOUR FINALS, полуфинал

Анди Мъри – Милош Раонич 5-7 7-6(5) 7-6(9)

Анди Мъри е първият финалист в Лондон, след като се наложи над Милош Раонич с 5-7 7-6(5) 7-6(9) в спиращ дъха мач, продължил 3 часа и 38 минути. Победителят изостана сет и брейк, но доказа, че е №1, защото може да намира изхода и от най-заплетените и тежки ситуации.

Шотландецът запази шансовете си да завърши годината като №1 и мина през изключително сложно предизвикателство в лицето на полуфиналния си опонент, който не се предаде и за секунда.

До 2-2 и двамата привидно не изпитваха притеснение с взимането на подаванията си и сетът потръгна бързо. Началото обаче бе лъжливо и драмата тепърва предстоеше.

До първи брейкбол в мача достигна Раонич, който в маратонски пети гейм игра неспасяем ретур по обратния диагонал. Канадецът обаче усети, че трябва да направи много повече срещу световния №1 от това да го постави под напрежение.

Най-тежкият сервис гейм за първата ракета на Великобритания бе №9. В него шотландецът направи няколко подаръка на съперника, но и Раонич бе изключително агресивен. Той на три пъти можеше да пробие, но съперникът му заложи на това да  държи топката на корта, чакайки грешка от отсрещната страна, а тактиката проработи и след  12 минути и 14 секунди златният медалист от Рио поведе 5-4.

Когато отново трябваше да подава, Анди даде нови два скрити сетбола на канадеца след непредизвикана грешка при 15-30 изоставане, а после се „самоуби“ с двойна грешка и бе пробит – 5-6.

В следващата част световният №1 изостана експресно 0-30, а после непремерено тръгна да атакува мрежата и бе наказан с пасинг шот. Милош затвори частта на 30 без да влиза в разиграване и смълча „О2 Arena“  – 7-5.

first-set

След почивката Мъри поведе 1-0, а после потърси ранен пробив и бе много близо до него. Но и на двата брейкбола направи непредизвикана грешка – първо от форхенд далеч в аут, а после от твърде къс бекхенд. Така след 9 минути канадецът изравни.

В третия гейм Раонич най-силно удари топ позицията в мъжкия тенис на Анди Мъри и се доближи още повече до финала, след като серия от грешни решения и анемичен втори сервис доведоха до това, че шотландецът да бъде пробит.

Мъри обаче материализира моментален рибрейк на нула след много слаб сервис гейм на съперника му, след което поведе отново без никакъв проблем и без да дава точка на канадеца – 3-2.

В инфарктен шести гейм Раонич усети цялата тежест на защитните удари на Мъри и трябваше да неутрализира два брейкбола, като спаси втория по изключително атрактивен начин – с воле уинър по късия диагонал, изпълнено след пирует. Така 196-сантиметровият тенисист изравни.

При преднина от 5-4 имаше всички изгледи Анди да пробие. Той дръпна 30-0, но след като Раонич взе следващата точка, шотландецът сбърка бекхенд слайс за 30-30. Последва ас на опонента му и непредизвикана грешка от форхенд от страна на първата ракета на Великобритания – 5-5.

Двамата докараха развръзката до тайбрек, в който първият минибрейк дойде на сметката на шотландеца след грешка на опонента му в дълго разиграване. Мъри после дръпна 4-1 точки, но минипробивът бе върнат за 4-5. За 5-5 мрежата се намеси след воле на Мъри, което улесни задачата на Раонич. Все пак нов минибрейк доведе до сетбол за британеца на негово подаване и той се справи – 7-6(5).

second-set

Раонич започна образцово решаващата част и не даде признаци, че е разочарован от това, че е пропуснал да регистрира чиста победа. Канадецът взе сервис гейма си на нула, а после достигна и до два брейкбола, но не успя да предприеме решителен ход -1-1.

В осмия гейм Милош поведе 30-0, но бързо допусна обрат за 30-40. Той обаче пласира неспасяем уинър по правата за дюс. В трудния момент първата ракета на Великобритания показа класа и взе предимство без да влиза в разиграване, а после пласира мощен ас.

В следващата част Анди си заслужи три скрити мачбола, повеждайки 40-0 на подаването на съперника, а бекхенд в мрежата означаваше, че само гейм го дели от финал. Разбира се, нямаше как в подобен мач всичко да премине по вода. Раонич си заслужи две точки за рибрейк, а при 40-30 излезе на мрежата за страховит смач – 5-5.

В единадесетия гейм канадецът направи двойна грешка при дюс, давайки скрит мачбол на шотландеца, а непредизвикана грешка от форхенд на Милош означаваше, че съперникът му пак сервира за място на финала. Мъри обаче изостана 0-30, а при 15-30 намери мрежата. После повтори грешката си, за да вкара мача в тайбрек, в който след нова доза драма и два разменени минибрейка той поведе 6-5 на подаване на опонента. Мачболът бе отразен от канадският тенисис, но лека грешка доведе до нов такъв за Мъри, който обаче бе на негов сервис – 7-6. Шампионът от Уимбълдън пропиля възможността, а после и още една такава за завършване на двубоя. Но при 10-9 форхенд на Милош в мрежата прати съперника му на финал.