Тийм детронира Джокович и достигна втори пореден 1/2-финал в Париж

Roland Garros, 1/4-финал
Новак Джокович – Доминик Тийм 6-7(5) 3-6 0-6

Доминик Тийм записа категорична победа със 7-6(5) 6-3 6-0 над Новак Джокович на 1/4-финалите в Париж и детронира шампиона от 2016-а. Така австриецът достигна втори пореден полуфинал на Ролан Гарос, след като през миналия сезон бе спрян на тази фаза именно от Ноле. Сърбинът не беше губил никога от 23-годишния Доминик и с баланс 5-0 срещу него в тура беше фаворит на букмейкърите, но прогнозите им не се оправдаха. Тийм изигра много силен мач и не остави шансове на световния №2, като дори му върза „геврек“.

В третия гейм се стигна до три поредни точки за пробив за Тийм при 0-40. С два добри сервиса отрази първите, а след това Ноле демонстрира отлична защита, за да се добере до дюс. Австриецът обаче достигна и до четвърта възможност и показа невероятно търпение при едно безкрайно разиграване, за да пробие. Тийм обаче не успя да продължи инерцията и позволи рибрейк след слаб сервис гейм.

14 минути продължи петият гейм, след който Ноле поведе с 3-2, а веднага след това се възползва от гейм с много грешки на Доминик, за да го пробие отново. Две поредни двойни грешки и бекхенд в аут доведоха нещата до 15-40 в седмия гейм и в крайна сметка австриецът успя да си върне брейка от втората възможност. Последваха две спокойни подавания за сервиращите, а в десетия гейм Ноле пропусна два сетбола, след като дръпна с 15-40 на ретур.

Стигна се до тайбрек, в който Тийм осъществи минипробив още на старта, но след това направи двойна грешка и сбърка бекхенд, като Ноле от своя страна поведе с брейк. Поредицата грешки продължи с нови два минипробива и нов обрат – 3-2 за Тийм. Двамата размениха полетата при 3-3, след което австриецът записа първа точка на свой сервис. Ноле изпрати бекхенд по правата в аут за 4-5 и Доминик имаше два сервиса за затваряне на частта. При 6-4 обаче бе изненадан с перфектен ретур.

Австриецът приключи сета с нов минибрейк след поредната грешка от бекхенд на Джокера.   Тийм обърна уводния гейм на втората част от 0-30, след което последва маратонски гейм, в който проби за 2-0. С гейм на нула брейкът бе затвърден и в този момент изглеждаше, че Доминик изцяло контролира случващото се на корта. Ноле заигра по-авторитетно на свой сервис, но австриецът не позволи пробивът да бъде върнат и поведе с 2-0 сета след 6-3.

Безкомпромисен Стан отново е сред последните четирима на Ролан Гарос

Нещата започнаха да изглеждат безнадеждни за Джокович, след като Тийм проби и затвърди за 2-0 в третия сет, а малко по-късно резултатът стана 0-40 в третия гейм, в който отново сервираше сърбинът. С добър ретур и поредната грешка от ракетата на световния №2 Доминик проби на нула. Серията му продължи с още два гейма и при 5-0 застана на линията да сервира за мача, връзвайки „геврек“ на шампиона от 2016 г.   На полуфиналите Тийм ще се изправи срещу Рафаел Надал. Австриецът е единственият, който успя да победи Матадора на клей през тази година. Той направи това на Мастърса в Рим. В общия баланс Рафа води с 4-2 победи на младока.