Проследихте на живо: Григор Димитров – Аслан Карацев 6-2, 4-6, 1-6, 2-6

В 6 часа тази сутрин на Rod Laver Arena излизат Григор Димитров и Аслан Карацев за първия четвъртфинал на Australian Open. Докато в останалите три мача от този етап ще видим единствено тенисисти от топ 8, то в дневната сесия един срещу друг излизат 18-ият в схемата и едва третият квалификант в историята на турнира, който достигна до тази фаза.

И при двамата обаче достигането до тази фаза бе напълно заслужено и се случи убедително. Димитров прекара едва 6:37 часа в своите четири мача, в които не даде нито сет на Марин Чилич, Алекс Болт, Пабло Кареньо Буста и Доминик Тийм.

Карацев, който преди месец в Доха за първи път изобщо преодоля квалификациите на турнири от Големия шлем, спечели в по три сета мачовете си срещу Джанлука Магер, Егор Герасимов и №8 Диего Шварцман преди на осминафиналите да постигне впечатляващ обрат от 0-2 сета срещу Феликс Оже-Алиасим.

За Григор Australian Open се затвърждава като най-успешният турнир от Големия шлем. Победа днес би го изпратила на втория му полуфинал в Мелбърн и общо четвърти на „мейджър“ турнир. Това е негов четвърти четвъртфинал в Австралия като по това отношение е трети в историята на българския тенис след Мануела Малеева с 9 участия в топ 8 и Катерина Малеева със 7.

До този момент Димитров е спечелил девет от десетте си двубои срещу квалификанти в турнири от Големия шлем, а единствената му загуба от по-нискоранкиран спрямо Карацев тенисист е от №224 по това време Стан Вавринка в първия кръг на Уимбълдън 2018.

До момента двамата нямат мач помежду си, което е нормално с оглед на факта, че кариерата на Карацев е преминала почти изцяло на ниво Чалънджъри. Руснакът вече влезе в историята като най-нискоранкираният четвъртфиналист в турнира от 30 години насам и едва третият квалификант, достигал до този етап.

Натиснете ТУК, за да актуализирате статията!

Първи сет:

1-0 Сервис гейм на 0 за 86 секунди за Григор, който пласира четири първи сервиса. При два от тях ретура не влезе в игра, а в останалите две разигравания той бързо стигна до успеха.

1-1 Карацев взима първия си сервис гейм на 30. След двойна грешка се стигна до 40-30, но след това слайс бекхендът на Димитров попадна в мрежата.

1-2 Пробив за Карацев. В този гейм сервисът на Димитров не функционираше. Той направи една двойна грешка, а Карацев играеше с много дълбоки ретури на втори сервис. При 30-40 един такъв падна в краката на Григор, който не можа да се справи с втория си удар.

2-2 Пробивът е върнат веднага. Карацев бе доста колеблив с началния си удар. Направи двойна грешка за 15-30, след което при 30-30 прати ретура от бекхенд в аут. Още един добре пласиран ретур от българина доведе до нова грешка на съперника.

3-2 Гейм на 0, в който Димитров пласира 2 аса и много бързо сяда на почивка с преднина.

4-2 Пробив за Димитров. Дълъг гейм, който продължи над 8 минути. От 0-30 Карацев стигна до 30-30 с два аса. Григор спаси един геймбол, а след това стигна до шанс за пробив с хубав бекхенд, матирал излезлия на мрежата съперник.

И този, и следващият брейкбол бяха отразени с хубави комбинации от Карацев. След двойна грешка обаче се стигна до трети шанс за пробив, при който руснакът сбърка.

5-2 Пробивът е затвърден с поредния бърз сервис гейм за Димитров, в който той прави два аса.

6-2 Сет за Димитров! Българинът се справя все по-добре с началния удар на съперника си. При 15-30 Карацев направи две грешки при втория си удар в разиграването и така с петия пореден гейм в полза на българина първата част приключва.

Втори сет:

1-0 Карацев продължава много рядко да влиза в разиграване при сервис на Димитров, който няма проблеми да завършва с хубави удари по правата. Серията му вече е шест поредни гейма.

1-1 Вторият гейм в сета продължи 12:36 минути. Григор имаше пет брейкбола в него, но Карацев успя да се измъкне от сложната ситуация.

2-1 Григор успя да обърне гейма от 0-30 след няколко добри първи сервиса.

2-2 Димитров стигна до 15-40, но Карацев намери най-добрите си сервиса в този критичен момент, завършвайки гейма с три последователни аса.

2-3 Пробив за Карацев. След пропуснатите шансове в предишните сервис геймове на съперника, сега Димитров направи първия си лош гейм от доста време и след серия от непредизвикани грешки позволи на руснака да стигне до аванс.

3-3 Рибрейк. Сценарият от първия сет се повтаря. Григор заигра търпеливо и изчака няколко грешки на съперника. При 15-40 руснакът отрази осми брейкбол в сета, но след това последва първата му двойна грешка в мача.

4-3 Уверен гейм на сервис, след който Димитров отново е напред в резултата.

4-4 Един от най-лесните сервис геймове за Карацев завършва с ас след само точка за Григор в него.

4-5 Пробив за Карацев. За съжаление най-слабият гейм на сервис за Димитров води до възможност на руснака да сервира за сета. При 30-40 Григор измъкна разиграването след 15 удара, в които Карацев доминираше. Димитров пропусна геймбол след наглед лесна топка от форхенд, след което даде нов брейкбол с двойна грешка. При него Карацев реализира с перфектен бекхенд по правата.

4-6 Сет за Карацев. Руснакът не трепна и печели сета с гейм на 0.

Трети сет:

1-0 Геймът започна трудно с 0-30 след двойна грешка, но оттам насетне първият сервис донесе бързи точки.

1-1 Карацев определено повиши нивото и това води до хубави комбинации за гейм на 0.

1-2 Пробив за Карацев. Димитров спаси един брейкбол, след което отново не се възползва от своя геймбол, за да се стигне до втори шанс, при който руснакът изпълни невероятен бекхенд ретур по късия диагонал.

1-4 Нов пробив в полза на Карацев. Сервисът на Димитров напълно изчезна, а на втори начален удар руснакът продължава с агресивните ретури.

1-5 Гейм за Карацев. Очевидно е, че Григор Димитров изпитва физически проблем.

1-6 Сет за Карацев. Григор едва вкарваше топката в игра и очевидно чака края на сета, за да вземе медицински таймаут. По време на прекъсването физиотерапевтът на българина му предложи парацетамол и масаж, а проблемът очевидно е спазъм в гърба.

Четвърти сет:

0-1 – Карацев продължи силната си серия и успя да вземе преднина в началото на четвъртия сет.

1-1 – Димитров изравни геймовете, след като при 30-30 показа повече концентрация и хладнокръвие от руснака и спечели следващите две точки.

1-2 – Сервисът на Карацев отново започна да причинява проблеми на първата ни ракета и първата почивка в сета дойде при резултат 2-1 в полза на руснака.

1-3 – Пробив за Карацев – Четвъртият гейм бе много оспорван, като Карацев на два пъти поведе, но Димитров изравни за 30-30. След това обаче руснакът бе по-прецизен в решаващите мигове и стигна до пробив след непредизвикана грешка на Димитров.

1-4 – Световният №114 продължи да играе много агресивно и уверено и приключи петия гейм с директна точка от сервис, увеличавайки преднината си на 4-1.

2-4 – Следващият гейм бе по-добър за Димитров и първата ни ракета успя да намали изоставането си в сета.

2-5 – Карацев бързи прекрати устрема на първата ни ракета и се доближи само на гейм от победата.

2-6 – Гейм, сет и мач за Карацев – Димитров поведе с 15-0 в оказалия се последен в мача осми гейм, но Карацев бързи си върна инициативата и реализира първия си мачпойнт, класирайки се за полуфиналите.