Цвети Пиронкова отпадна още в първия кръг в Мелбърн

Australian Open, I кръг
Цветана Пиронкова – Ярослава Шведова 4-6 4-6

Цветана Пиронкова отпадна още в първия кръг на Australian Open след загуба от казахстанката Ярослава Шведова с 4-6 4-6. Участието на първата ни ракета бе 11-о поредно в Мелбърн, като в 8 от предишните 10 случая бе успявала да победи на старта.

Още от началото Шведова бе по-агресивната от двете на корта и проби в третия гейм. Казахстанката се възползва от слаб втори сервис на Цвети и пласира ретур уинър за 30-30, а след това продължи да притиска българката и стигна до точка за пробив, която успя да реализира.

В осмия гейм Цвети достигна до 15-40 и две възможности за връщане на пробива. Първоначално Шведова се измъкна с добър сервис и ретур в аут, но след това направи непредизвикана грешка и резултатът бе изравнен – 4-4. Със слаб втори сервис и ретур уинър Шведова се добра до скрит сетбол при 30-40 в следващия гейм, след което изкара форхенд на опразнения корт. След четири дюса и още две изпуснати възможности от Шведова, тенисистката от казахстан проби отново. Мрежата помогна на световната №70 в гейма, в който сервираше за първия сет, да изравни за 15-15, след което повече не даде точка на Цвети и приключи сета с четвъртия си ас след 41 минути игра.

Втората част се разви аналогично. Двете си размениха по един гейм, след което Шведова поведе с брейк. Цвети изостана с 0-30, но след това последваха два добри сервиса. С уинър от форхенд по диагонала Шведова стигна до брейкбол, а след това Пиронкова беше размината на мрежата. Световната №70 затвърди, а в седмия гейм с поредния си форхенд уинър стигна до скрит мачбол при 30-40. С добра комбинация българката се измъкна, а след няколко дюса се пребори за подаването си.

Деветият гейм отново започна с 0-30, както и предишният, в който сервираше българката. И пак 30-40, като този път това бе мачбол, но последва ретур в аут. Заредиха се дюсове, а казахстанката пропусна още една възможност за спечелването на двубоя, преди резултатът да стане 4-5. След кратката пауза обаче го приключи на свой сервис. Цвети в две поредни години бе прескачала първия кръг в Мелбърн, но отново отпадна на старта, както беше и през 2013-а.