Непобедим в Мелбърн: Джокович с девета титла от АО

Девет титли от Australian Open и общо 18 от Големия шлем – така изглежда вече активът на Новак Джокович след финала на Rod Laver Arena, в който сърбинът изигра изключителен мач и в три сета съкруши Даниил Медведев, който загуби и втория си „мейджър“ финал.

Руснакът бе в серия от 20 поредни победи, от които 12 срещу тенисисти от топ 10. Нищо от това обаче нямаше значение на корта, на който Джокович спечели и деветия си изигран финал, за да се доближи на два „мейджър“ трофея от лидерите в това отношение Роджър Федерер и Рафаел Надал с по 20.

Медведев бе спечели три от последните четири мача помежду им, но и този факт не помогна особено на руснака, чиято стабилна игра от дъното на корта не бе проблем за световния №1, който гарантирано през март ще подобри рекорда на Федерер за най-много седмици като лидер в класацията на АТР.

След две седмици, в които трябваше да се справя и с контузия, получена в мача срещу Тейлър Фриц в трети кръг, Джокович бе запазил най-доброто от себе си за най-важния мач и след по-малко от 2 часа на корта.

Като цяло мачът бе на много високо ниво, но играта, с която Медведев съкруши Стефанос Циципас и останалите си съперници до момента, не успяваше да пречупи сърбина, който направи само 17 непредизвикани грешки в целия мач. Руснакът на свой ред направи 30 и бе много колеблив на втори сервис, при който спечели едва 32% от разиграванията.

Мачът започна с качествен тенис и две серии по 3 гейма за двамата. Като цяло това бе най-равностойната част и разликата бе един лош сервис гейм на Медведев в края за 5-6. И двамата реализираха по 12 печеливши удара, а руснакът бе с две непредизвикани грешки в повече – 9 спрямо 7.

Втората част започна с пробив в полза на претендента още в откриващия гейм, но играта му впоследствие се разпадна. Голям проблем за него бе пониженият процент на вкаран първи сервис и колебанията на второто му подаване, при което почти винаги Джокович изпращаше дълбоки ретури и поемаше контрола. Това доведе до четири поредни гейма за сърбина, който завърши сета с нов пробив за 6-2.

Това му даде допълнително предимство да сервира първи в третия сет. Първият гейм в него бе и най-трудният за Джокович, който отрази два последователни брейкбола при 15-40 и с това като че ли пречупи окончателно съпротивата на световния №4, който в понеделник ще измести Доминик Тийм на третото място.

Веднага след това Новак постигна пробив и до края играеше перфектно на сервис, за да дойде краят на мача още при 5-2 и при първия мачбол при сервис на съперника.

Така Джокович се превърна в една вторият тенисист в историята с поне 9 титли от един турнир от Големия шлем след Надал, който има 13 на Ролан Гарос. Сърбинът е и третият, който печели три трофея в Мелбърн след 30-ата си година. За него това е общо 82-а титла на ниво АТР, дошла след 82-ата му победа на Australian Open.

Какво казаха на церемонията след това двамата финалисти:

Медведев: „Никога не е лесно да загубиш финал от Големия шлем. Поздравления за Новак и неговия екип. Ти си с девет титли в Мелбърн, това е невероятно. Благодаря на Жил (Сервара), на моята съпруга Даша. Дано скоро имаме и титла от Шлема. Благодаря и на феновете. Исках да направя този мач по-дълъг и интересен за вас, това не беше моят ден. За мен беше важно, е сте тук.“

Джокович: „Даниил, ти си великолепен човек. Показа защо сме прекарвали много време заедно в Монако. Не се обаждаш вече, но е хубаво да чуя, че мислиш хубави неща за мен.“

„Има много смесени чувства затова, което се случи в Австралия в тези седмици. Това беше успешен турнир за организаторите, заради усилията, които положиха. Не беше лесно, беше голямо предизвикателство в много отношения, но те трябва да бъдат горди от себе си затова, което постигнаха. Благодаря ви много затова, че направихме този турнир възможен. Искам да благодаря на този корт, на Rod Laver Arena, обичам те с всяка година все повече и повече. Това е любовна афера, която продължава.“

„На корта той (Медведев) е един от най-трудните съперници. Въпрос на време е да спечелиш първата си титла от Големия шлем.“

Развитие на мача:

Първи сет:

Мачът започна страхотно за Джокович, който откри резултата със спечелен сервис гейм, след което трите последователни непредизвикани грешки на Медведев доведоха до 0-40 и вторият брейкбол бе реализиран от Джокера. В следващия гейм руснакът без безпомощен на начален удар на съперника и така набързо резултатът вече бе 3-0.

Претендентът спря серията на съперника с гейм, в който реализира два аса. Последва гейм, в който руснакът заигра много търпеливо и след стоп воле в мрежата от страна на съперника стигна до първите си два шанса за пробив. Още първият бе реализиран след сгрешен смач от сърбина.

Нов уверен гейм за световния №4 доведе до равенство 3-3 и даде старт на серия от 6 поредни гейма, в които сервиращите нямаха проблеми да печелят.

При 5-6 Медведев сервираше за вкарването на сета в тайбрек, но след форхенд уинър и успешно излизане на мрежата Джокович поведе с 0-30. Впоследствие грешка от драйв волето му доведе до минаващ от сърбина. Първите два сетбола бяха отразени, но при третия форхендът на руснака отиде в мрежата.

Втори сет:

Втората част започна с нова серия от впечатляващи разигравания и печеливши удари. Медведев стигна до брейкбол, при който дългата размяна завърши с негов успех. Джокович реагира мигновено и след два чудесни ретура си осигури шанс за рибрейк, който използва.

Сърбинът постигна и първият спечелен от сервиращия гейм за 2-1. Следващият пък бе може би най-слабият за Медведев от началото на мача и след няколко непредизвикани грешки Новак нямаше проблеми да постигне нов пробив, който след това да затвърди с ас при 40-15.

Резултатът определено повлия на представянето на по-нискоранкирания, докато срещу себе си той имаше един изключително прецизен съперник. В седмия гейм Медведев имаше своите шансове, но не се възползва, което доведе до 5-2 и счупена от него ракета.

Сетът завърши още в следващия гейм след серия от дълбоки ретури на Джокович, който се възползва максимално от разколебания си съперник и се доближи на сет от деветата си титла в Мелбърн.

Трети сет:

Ключов в третия сет се оказа първият гейм. В него Медведев набързо стигна до 15-40 и два шанса за пробив, но Джокович намери начин да измъкне гейма и веднага след това на свой ред да пробие след двойна грешка и сгрешено воле на брейкбола. В следващите си три сервис гейма сърбинът продължаваше да поддържа аванса си.

Така се стигна до 5-2 и сервис на Медведев за оставане в мача. След форхенд уинър от Ноле и грешка от бекхенд на руснака се стигна до 0-30. При 30-30 нова грешка от форхенд на Даниил значеше мачбол, който бе моментално използван от Джокович, за да сложи успешен край на деветия си финал в Мелбърн.