Григор Димитров взе реванш от Циципас и продължава напред във Виена

Erste Bank Open, 1/8-финал

Григор Димитров – Стефанос Циципас 6-7(5), 6-4, 6-3

Григор Димитров се класира за 1/4-финалите на турнира от веригата ATP 500 във Виена след драматична победа в три сета над световния №5 Стефанос Циципас. Първата ни ракета загуби инфарктно първия сет, след като в тайбрека пропиля преднина от 5-0, но след това показа класата си и успя да вземе реванш от гърка за поражението на Ролан Гарос.

В следващата фаза Димитров ще се изправи срещу Даниел Еванс, който днес записа чиста победа над Юрий Родионов.

Циципас залагаше най-вече на мощен сервис, като красноречиво доказателство за това е статистиката за броя на асовете – 15 за Циципас срещу 5 за Димитров. За сметка на това обаче първата ни ракета имаше предимство при спечелените точки както на първи, така и на втори сервис – съответно 76% и 60%, докато показателите на Циципас показваха 74% и 50%. Осен това Димитров реализира 33% от възможните си точки за пробив (3 от 9), докато неговият опонент не успя да оползвотвори нито един от двата шанса за брейкпойнт, които се откриха пред него.

Първи сет:

Димитров започна много уверено мача, като постигна висок процент на вкаран първи сервис в откриващия гейм и това му позволи пръв да излезе напред в резултата.

Във втория гейм Циципас подходи много агресивно на сервис и това затрудни Димитров. С последното разиграване в гейма гъркът имаше и доза шанс, тъй като мрежата му помогна във важен момент.

Димитров отново взе инициативата в третия гейм, като неговите мощни и разнообразни атаки не оставиха шансове на Циципас. Геймът завърши с много хладнокръвен смач от Димитров, последван от грешка на гърка.

Радостта на българина не трая дълго, тъй като Циципас се върна като преобразен след почивката и изигра най-силния си гейм от началото на мача. Атаките на гърка ставаха все по-прецизни, като в началото на гейма късметът отново се усмихна на световния №5 след като чудесен бекхенд на Димитров по правата излезе в аут.

Димитров отново излезе напред в резултата след като спечели петия гейм. Циципас отново атакуваше много агресивно, но този път това му изигра лоша шега и грешките му се увеличиха. В края на гейма Димитров изненада опонента си като завърши с много качествено излизане на мрежата.

В няколко момента от шестия гейм придвижването на Циципас по корта изглеждаше затруднено, но Димитров не успя да се възползва от това. Грешка пт форхенд на българина предостави на Циципас възможност за спечелването на гейма, която той оползотвори след директна точка от сервис.

Димитров изигра много силен седми гейм, в който достигна до два поредни геймпойнта. Първата ни ракета порпусна първия след грешка при възможност за минаващ удар, но в следващото разиграване българинът се реваншира и пласира чудесен слайс в дъното на корта, който Циципас дори не се опита да преследва.

Циципас проведе перфектен осми гейм и отново не позволи на Димитров да стигна до пробив. Гъркът за пореден път бе много агресивен на сервис и това му донесе гейм на нула, спечелен за по-малко от 2 минути игра.

Димитров стигна до три поредни точки за спечелването на деветия гейм, но пропусна първия след двойна грешка. Веднага след това обаче първата ни ракета принуди Циципас да сгреши след чудесно изпълнен сервис и за пети път поведе в сета.

Десетият гейм бе един от най-варностойните в мача. Димитров гледаше към спечелването на сета при резултат 30-30, но мощният първи сервис на Циципас му помогна да избегне опасността и отново да възстанови равенството.

Димитров отново успя да вземе превес в резултата след много силен единадесети гейм, който българинът приключи със своя трети ас от началото на мача. При единствената точка на Циципас първата ни ракета доста озадачаващо се отказа да преследва топката, но това не се оказа фатално и първата ни ракета излезе напред в геймовете за шести път. Статистиката след края на гейма показваше, че до момента Димитров е безгрешен при играта си на мрежата – 5 от 5.

Циципас стигна до две поредни точки за спечелването на дванадесетия гейм, като Димитров спаси първата, но при втората гъркът постигна целта си след чудесна атака от дъното на корта.

Димитров изигра едни от най-силните си минути от началото на мача, като качественият му сервис, комбиниран с две грешки на Циципас, му позволиха да натрупа много комфортна преднина от 5-0. Циципас обаче откри актива си с директна точка от сервис, след което върна интригата в тайбрека, намалявайки резултата на 5-4, подпомогнат от две поредни грешки на Димитров. Циципас осъществи невероятен обрат след зрелищна атака и директна точка от сервис, като по този начин гърка стигна до сетбол. Световният №5 изпълни „мисията невъзможна“ след нова грешка на Димитров и така спечели тайбрека, който изглеждаше безвъзвратно загубен.

Втори сет:

Спечелването на първия сет видимо даде огромна доза самочувствие на Циципас, който спечели комфортно откриващия гейм във втория сет и по тозин начин поведе в геймовете за пръв път от началото на мача, завършвайки с директна точка от сервис.

Димитров стигна до две поредни точки за спечелването на втория гейм, но последва нова грешка от форхенд. След това обаче българинът постигна целта си с уверено драйв воле от форхенд и не позволи на Циципас да запише ранен пробив.

В третия гейм българинът стигна до първа точка за пробив в мача, но за съжаление не успя да довърши започнатото и Циципас стигна до обрат, повеждайки с 2-1.

Димитров отговори на предизвикателството по възможно най-добрия начин, спечлвайки четвъртия гейм на нула. Показаното от българина бе още по-окуражаващо заради факта, че той завърши гейма с два пореди уинъра.

Първата ни ракета започна много добре следващия гейм и поведе с 30-0, след което стигна до две поредни точки за пробив. Циципас отрази първата, но Димитров стигна до първия пробив в срещата след чудесно излизане на мрежата.

Димитров успя да затвърди пробива след много силен шести гейм, в който първата ни ракета взе не изпусна инициативата нито за момент. Българинът започна да играе с много по-голямо самочувствие, като доказателството за това бе статистиката, показваща 10 уинъра за него и само 2 за Циципас от началото на сета.

В седмия гейм Циципас поведе с 30-15, но Димитров изравни резултата с невероятен ретур след сервис в тялото. Циципас обаче отговори с директна точка от сервис, последвана от грешка на българина и така световният №5 успя да запази интригата в сета.

Димитров не се притесни от добрата игра на гърка, а напротив – мобилизира се и изигра един от най-силните си геймове от началото на мача, като спечели осмия на нула и направи огромна крачка към спечелването на сета.

Осъзнал, че е притиснат до стената и няма какво да губи, Циципас започна да рискува максимално на сервис и това му донесе успех. Гърка върна жеста на Димитров и също спечели гейм на нула, добавяйки още един ас към актива си.

Димитров стигна до три поредни сетбола в десетия гейм, но Циципас показа невероятен дух и отрази първите два. В най-важния момент обаче гъркът се пречупи и допусна грешка от форхенд, която донесе на първата ни ракета успеха във втория сет.

Трети сет:

Циципас спечели подаването си в началото на заключителния сет след като отново заложи на мощен първи сервис, който донесе проблеми на Димитров.

Българинът също спечели първия си сервис гейм в сета с много хладнокръвна и премерена игра, която изненада неприятно Циципас и гърка отново бе колеблив при играта си в защита, като геймът приключи с негова грешка от бекхенд.

Тази грешка обаче не оказа влияние върху играта на Циципас, който отново взе инициативата в третия гейм и продължи тенденцията сервиращият да печели сравнително лесно подаването си от началото на сета.

Димитров се оказа догонващ в началото на четвъртия гейм, но след това първата ни ракета пое контрола върху играта и не позволи на Циципас да стигне до пробив, като възстанови равенството в сета за 2-2.

В петия гейм българинът продължи да бъде по-активният играч и „разхождаше“ Циципас по целия корт, докато гъркът продължи да разчита най-вече на сервиса си. Непредизвиканите му грешки обаче ставаха все повече и това помогна на Димитров да стигне до много важен пробив в заключителния сет.

Шестият гейм бе един от най-оспорваните в мача, но той завърши щастливо за Димитров, който затвърди порибва си. И двамата опоненти имаха възможности да спечелият гейма, но при поредния дюс първата ни ракета наклони везните в своя полза първо с изящно воле на мрежата, а след това и бомбен сервис, който не остави шансове на Циципас.

Циципас прекрати силната серия на Димитров като спечели уверено седмия гейм с няколко много мощни атаки, като основните козове на гърка отново бяха сервисът и атаките с форхенд от дъното на корта.

Грешките от страна на Циципас продължиха да се увеличават и това помогна на Димитров да стигне до две поредни точки за пробив. Гъркът спаси първата, но след това допусна нова грешка и първата ни ракета се доближи само на гейм от спечелването на мача.

В оказалия се последен в мача девети гейм Димитров отново бе по-добрият тенисист и заслужено стигна до победата, за която може да се каже, че е най-голямата за българина от началото на годината до момента.