Slow Living или как Новак стана това, което е, а именно номер едно

Slow Living или как Новак стана това, което е, а именно номер едно

Този текст е част от поредицата ни Slow Living и Digital Detox, с подкрепата на Депозити с бъдеще от БНП Париба. Първокласна грижа за вашите спестявания.

Научете повече: deposits.bnpparibas.bg

Новак Джокович защити реномето и титлата си на Уимбълдън след епичен финал срещу Роджър Федерер тази година. През 2010 г. обаче нещата не стоят така, а той е по-скоро тенисист със съмнителна физическа подготовка. Примерите са десетки.  Често взима дори по няколко медицински таймаута по време на мач, повръща в тоалетната между сетовете и стига до състояние на припадък при тежки и продължителни двубои.

Четвъртфиналния мач на Джокович срещу срещу Жо-Вилфрид Цонга на Australian Open през 2010 се превръща в тежка битка на сърбина със себе си и тялото си. Губи в 5 сета, като в последния успява да вземе едва един гейм. Сънародникът на Новак, доктор Игор Четойевич, гледа мача по телевизията, и не може да повярва, че след 2-1 сета сърбинът изпитва проблеми с дишането и претърпява нова криза на корта. Докторът решава да предложи на Джокович нов начин да промени живота му – с диета.

Игор Четойевич

Опитният специалист се среща със сърбина още същата година в Хърватия и подозренията му бързо се оказват верни. След интересен експеримент с филия хляб върху стомаха на Новак, лекарят установява, че пациентът му е алергичен към глутен – протеин, съдържащ се в житото и в други зърнени продукти. Проблемите с дишането са предизвикани от дисбаланс в храносмилателната система на сърбина, която активира натрупване на токсини в червата му.

Четойевич знае каква е тайната и как да промени живота на Джокович. Спирането на млечни продукти, жито и намаляване яденето на домати не е лесно за човек, чиито родители са собственици на пицария, но Новак решава да опита новото предизвикателство. А ефектът е изумителен.

Безглутеновата диета влиза като основна част в живота на сърбина и резултатите са повече от оптимистични след само две седмици пробен период. Джокович се чувства по-лек и с повече енергия, успява да спи по-добре, отколкото преди.

12 месеца по-късно, спазвайки стриктно режима, тенисистът вече е с почти пет килограма по-лек, по-свеж, здрав и силен психически.

Цялата тази промяна има отражение и на корта. 2011 е първата най-силна година за сърбина, в която той дава заявка за величие. Печели три титли от Големия шлем – Australian Open, Уимбълдън и US Open, надиграва Рафаел Надал шест пъти в шест мача, както и Роджър Федерер – четири пъти в общо пет срещи.

Изключителният прилив на сила, извираща от „новото“ тяло на Новак, не спира и до ден днешен.

Тайната е в хранителния режим на сърбина, изготвен от Четойевич, и във философията slow living.

Джокович е повече от внимателен кога и как се храни. Купува си органична храна, когато това е възможно, и почти всяко ястие в менюто му е сготвено от самия него. Когато играе на даден турнир, винаги опитва да отсяда в хотели, което му позволява да използва кухнята им.

Моли се преди хранене и яде бавно, без да гледа телевизия или да използва телефона си.

В менюто му не присъства глутенът, който е съставка на повечето храни. Млечните продукти също липсват. Захарта е намалена колкото се може. Джокович набляга на зеленчуци, боб, бяло месо, риба, плодове, ядки, семена, нахут, леща и здравословни мазнини.

В своята книга „Сервирай за победа“ сърбинът дори предлага на читателите пробно меню, което да изготвят, по негов пример.

Неговата отдаденост към диетата е необикновена. След като печели почти шестчасовия финал срещу Рафаел Надал на Australian Open през 2012 г., му се прияжда шоколад – нещо, което не е вкусвал цели 18 месеца. Физиотерапевтът му носи цял шоколад, но сърбинът си взима само малко блокче, устоявайки на изкушението.

Години наред той се чувства уравновесен, все по-малко нервен и по-малко склонен към агресия. Рецептата за подобно състояние включва още няколко дейности от изключително значение.

Позитивната енергия за Джокович извира от йогата – метод, който той открива благодарение на съпругата си Йелена.

Йелена Джокович

Новак винаги си ляга между 23:00 ч. и полунощ, а сутринта става в 7 ч. Когато не играе на турнири, програмата му рядко се променя. След 20 минути йога или „тай чи“, следвани от закуска, провежда тренировка на корта за час и половина, разтяга се и си прави масаж. След като обядва, вдига тежести за около час и завършва процеса с протеинова напитка. Ново 90-минутно спаринг занимание на корта предстои следобед, а с разтяганията и масажите приключват всекидневните му натоварвания.

Йелена играе важна роля в цялото ежедневие на съпруга си.

„Когато тя завърши образованието си, имаше много опции за кариера, но жертва всичко заради моята. Заживя в моята мечта, за да спаси връзката ни. Благодарен съм за това, което направи за връзката ни и продължавам много да уча от нея“, споделя Новак.

Йелена учи Новак да влиза в уединение със себе си и с природата, като същевременно му дава семейна хармония и му вдъхва необходимата сигурност.

Двете му деца – Стефан и Тара, също са огромна радост за баща си. „Ние истински се обичаме и съм благодарен на вселената, че се срещнахме, когато бяхме на еднакви етапи в живота си. Вярваме, че нашите деца са големите ни учители.“

Заради здравословните си проблеми в миналото той сменя десетки кондиционни треньори, изпробва нови тренировъчни режими, прави си операция на носната кухина, тъй като смята, че астма е в основата на тежкото му физическо състояние. Доктор Игор Четойевич обаче го насочва към правилната стратегия – здравословното и правилно хранене.

unnamed (1)

Днес Новак Джокович е един от най-добрите примери за здравословен начин на живот сред тенисистите в Тура. Уединението с природата, йогата и психическият баланс представляват движещата сила на световния №1, която проектира на корта това, което виждаме по телевизията.

Сърбинът се разтяга като ластик, улавяйки невъзможни къси топки, спринтира от единия до другия край на основната линия невероятно бързо, притежава едновременно мощ и контрол в ударите си, не изглежда изморен дори след няколко поредни тежки разигравания… Няма много общо с онзи Новак отпреди девет години.

Понякога точните решения се крият отвъд това, което виждаме, а важното е само да се решим на първата стъпка, за да усъвършенстваме себе си.

Няколко тенисисти сега следват режима му и се отдават на подобни практики, а много от турнирите вече предлагат безглутенова храна и меню без млечни продукти, за да удовлетворят нуждите на атлетите. Но примерът за подражание остава Новак Джокович – човек, който промени коренно начина си на живот, за да може не само да спечели общо 15 титли от Големия шлем и да достигне до №1 в световната ранглиста. И за да можем ние да се радваме на неговата магия на корта.

Ето една примерна рецепта от Новак:

Закуска: Водата е първата съставка след ставане от леглото; две супени лъжици мед; мюсли (включително органични безглутенови овесени ядки, червени боровинки, стафиди, тиква или слънчогледови семена и бадеми).
Между закуска и обяд: Безглутенов хляб или крекери с авокадо и риба тон
Обяд: Зелена салата, безглутенова паста примавера (включваща оризова паста, летен скуош, тиквички, аспержи, сушени домати и веган сирене).
Следобедна закуска: Ябълка с масло от кашу; пъпеш
Вечеря:
 Салата „Цезар“ със зеле (зеле, копър, киноа, кедрови ядки) плюс дресинг (включително аншоа или сардини); супа; филе от сьомга с печени домати и марината.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH