Маргарет Корт – първата дама на тениса

Маргарет Корт – първата дама на тениса

За разлика от повечето поулярни спортове, тенисът никога не е бил считан за традиционно мъжки такъв. Докато във футбола, баскетбола и бойните спортове например женските турнири все още са значително по-непопулярни от своите „мъжки“ еквиваленти, то в тениса шампионките от нежния пол винаги са получавали подабаващата доза уважение и авторитет. А що се отнася до уважение и авторитет, на челно място в историята на женския тенис съвсем заслужено стои Маргарет Корт. Нейните 24 титли от Големия шлем са недостижим рекорд вече 45 години, но те са само част от невероятното наследство, което знаменитата австралийка оставя след оттеглянето си от корта. Но за да можем да оценим в пълна степен нейните невероятни постижения, ще трябва да разкажем историята ѝ от самото начало.

Маргарет Смит Корт е родена на 16 юли 1942 г. в Олбъри, Австралия, в семейство на предани католици – нещо, което ще изиграе сериозна роля в по-нататъшния ѝ живот. Тя е най-малкото от четирите деца на Лорънс и Катрин Смит, като има двама братя – Кевин и Винсънт – и една сестра, Джун. Забележителното при Маргарет е това, че тя е левичарка по рождение, но е принудена да играе с дясната ръка в хода на кариерата си. Маргарет започва да играе тенис на 8-годишна възраст, като талантът и много скоро е забелязан от някои от най-компетентните треньори в страната. Едва на 17-годишна възраст тя дебютира на първенството на Австралия (бъдещия Australian Open). Там Маргарет достига до втория кръг, където губи от бъдещата шампионка Мери Рейтано. Това обаче не обезкуражава Маргарет. Напротив – амбицира я още повече. Медиите в Австралия също са забелязали нейните качества и единодушно я определят като една от бъдещите суперзвезди на тениса. Единственото, за което не предполагат, е че техните прогнози ще се сбъднат много по-скоро от очакваното.

През 1960 г. 18-годишната Маргарет Корт отново се явява на шампионата на Австралия. След доброто ѝ представяне в предходното издание на турнира всички ѝ предричат участие във втората седмица на надпреварата. Корт обаче за пръв път прави това, което през следващите години ще стане навик за нея, а именно – да надмине очакванията. Тя печели своята първа от безпрецедентните 7 поредни в турнира. Интересното е, че няколко ни преди големия триумф Маргарет губи финала при девойките от Лесли Търнър Браули.

Margaret Court

1962 г. се оказва една от най-забележителните в кариерата на Маргарет Корт. Ако дотогава някой все още се е съмнявал в нейния талант, то в края на тази година скептици вече не са останали. Корт печели три от четирите турнира от Големия шлем, като по този начин почти успява да повтори постижението на своя сънародник Род Лейвър, който през същата година печели всички надпревари от Шлема. С успехите си на първенствата на Франция и САЩ Маргарет става първата австралийска тенисистка, която успява да спечели трофей от Големия шлем извън границите на родината. Успехите продължават и през следващата година. Към „дежурната“ си титла от шампионата на Австралия Корт прибавя ¼-финал на шампионата на Франция, финал на шампионата на САЩ и най-големият успех за тази година – нейната първа титла на Уимбълдън. По този начин Маргарет успява да постави във витрината си трофеите от всички турнири от Големия шлем и се превръща в първата австралийка, печелила турнира в Лондон. С това обаче не се изчерпват трофеите ѝ през годината. Тя и Кен Флечър стават първия и все още единствен отбор, спечелил титлите на смесени двойки на всички турнири от Големия шлем в рамките на една календарна година. Това е поредното красноречиво доказателство за универсалния талант на Корт, която ще я отведе до висините на аристкратичния спорт. Така Маргарет завършва годината като номер 1 в ранглистата при жените за втори път, след като е постигнала същото и през 1962 г.

През 1964 г. Маргарет отново печели първенствата на Австралия и Франция, но за малко не успява да защити титлата на Уимбълдън и претърпява поражение на финала. Корт обаче отново показва таланта си за игра на смесени двойки, като печели три от турнирите от Големия шлем през годината. Корт печели и титлата на Умбълдън при жените в турнира на двойки, като по този начин печели единственият трофей от дисциплините на Големия шлем, който до този момент ѝ липсва за да завърши т.нар. „Box Set“. Тя е една от едва трите тенисистки, които някога са постигали това (другите са Дорис Харт и Мартина Навратилова).

Следващата година е още по-успешна за Маргарет. Тя печели първенствата на Австралия и САЩ, като междувременно си връща титлата на Уимбълдън. Австралииката достига и до финала на „Рола Гарос“, където обаче претърпява поражение. Играта на смесени двойки отново не е пренебрегната. В тази дисциплина Корт става шампионка на всички турнири от Големия шлем, като тези четири трофея са спечелени с трима различни съотборници. 1966 г. започва по познатия начин – със станалата вече традиционна титла на шампионата на Австралия. Големите успехи за годината обаче приключват дотук и Маргерет губи на ½-финалите на „Ролан Гарос“ и Уимбълдън. След загубата ѝ на полуфинала в Лондон от една от нй-големите ѝ съпернички – Били Джийн Кинг – Маргарет се оттегля временно от тениса, за да се посвети на личния си живот. През 1967 г. тя се омъжва за Бари Корт, който произхожда от доста знатно семейство. Неговият баща, сър Чарлз Корт, както и брат му, Ричард Корт, са заемали длъжността премиер на Западна Австралия. Маргарет обаче е съвсем на мястото си сред тях, тъй като самата тя вече е благородничка – на 1 януари 1967 г. тя официално става член на Ордена на британската империя заради нейните „огромни заслуги в областта на спорта и международните отношения“.

Корт решава да се завърне на корта в началото на 1968 г., решена да си върне овакантената титла на нейния любим турнир – шампионата на Австралия. Нейната „ваканция“ обаче приключва така, както е започнала – със загуба от Били Джийн Кинг, този път на финал. Остатъкът от годината не е особено успешен за стандартите на Маргарет. Тя не участва на „Ролан Гарос“, след което отпада на ¼-финалите на Уимбълдън и US Open. Много фенове и специалисти са на мнение, че годината почивка ще се окаже фатална за Маргарет и тя никога повече няма да достигне предишната си форма. Само ако са подозирали колко са грешали…

1969 г. е голямото завръщане на Маргарет Корт. Тя печели всички турнири от Големия шлем освен един, Уимбълдън, където обаче също се представя много силно, достигайки до ½-финал. В резултат на всики тези успехи Корт завършва годината на 1-во място в световната ранглиста за пръв път от 1965 г.

Следващата година се оказва най-славната в спортната кариера на Маргарет, като за пръв път тя печели всички турнири от Големия шлем в рамките на една година! Особено ценна е победата над Били Джийн Кинг на финала на Уимбълдън. Единствената тенисистка, която дотогава е постигала това, е Морийн Конъли през 1953 г., а Щефи Граф ще повтори постижението през 1988 г.

През 1971 г. Маргарет отново печели Australian Open, а няколко месеца по късно губи финала на Уимбълдън от Ивон Гулагонг Коули. Това обаче се оказва най-щастливата загуба в кариерата на Маргарет, тъй като след нея става ясно, че тя е бременна с първото си дете, Даниел, който се ражда през март 1972 г. В следствие на бременноста си Корт се оттегля от корта за повече от година, като прави силно завръщане на US Open ’72, където стига до ½-финал.

Пре 1973 г. Корт печели Australian Open, Ролан Гарос и US Open, ставайки първата майка в историята на Откритата ера, печелила трите турнира в рамките на една година. Тази година остава в историята и с демонстративния мач между Маргарет Корт и бившия тенисист Боби Ригс, който е всеизвестен сексист. Изненадващо или не, мачът завършва с категорична победа на Ригс. Решението на Маргарет да участва в този мач ѝ носи много критики от страна на феновете, както и на колежките ѝ от Женската тенис асоциация. За сметка на това участието в мача срещу Ригс и носи сериозни финансови постъпления от спонсори и рекламни договори – нещо, което (както се оказва съвсем скоро) ѝ е било нужно.

През 1974 г. Маргарет пропуска всички турнири от Големия шлем заради раждането на второто ѝ дете. Завръща се в игра през ноември, като изиграва няколко мача в по-маловажни турнири. Следващата година се оказва лебедовата песен на Маргарет Корт. Тя достига до ¼-финал на Australian Open, след което пропуска Ролан Гарос и стига до ½-финал на Уимбълдън. Последният ѝ мач на турнир от Големия шлем е ¼-финалът на US Open, където губи с 2:6, 4:6 от Мартина Навратилова. Корт все пак печели една последна титла от Големия шлем, триумфирайки в турнира на двойки заедно с Вирджиния Уейд.

Маргарет Корт играе на 29 финала на Големия шлем (в турнирите на сингъл), като печели 24 от тях, оформяйки страхотният процент на успеваемост от 82,8% във финалите на най-престижните турнири в аристократичния спорт. Тя е единственият играч, който е печелил всички турнири от Големия шлем както на сингъл, така и на смесени двойки.

През 1979 г. Корт е официално въведена в международната Зала на славата на тениса, като по време на церемонията отново е поздравена за нейното „изключително силно представяне на корта, несравнимо с това на никоя тенисистка преди нея“.

Както споменахме по-рано, още от рождението си Корт е предана католичка, което също изиграва роля в нейния живот след тенис. През 90-те години тя основава мисионерската организация „Маргарет Корт“, като от тогава до днес великата шампионка е отявлен критик на нарастващите права на хомосексуалните общности – нещо, което отново я сблъсква с нейните някогашни съпернички Мартина Навратилова и Били Джийн Кинг.

Margaret Court

През януари 2003 г. Маргарет получава поредното огромно признание от своята родина, след като вторият по големина корт в комплекса на Australian Open е прекръстен на „Margaret Court Arena”. През същата година в страната излиза специална пощенска марка, посветена на нея и Род Лейвър.

Маргарет Корт е личност, която завинаги ще остане в историята на тениса. Повече от 40 години след края на блестящата ѝ кариера нейните постижения все още са еталон и вдъхновение за жените, решили да се посветят на аристократичния спорт. Дали на 27 януари ще бъде поставено началото на нова легенда, разберете като проследите тазгодишното издание на Australian Open на живо в ефира на Евроспорт.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH