Вавринка заслужи първа титла в Дубай в трилър с Багдатис

Dubai Duty Free Tennis Championships, финал
Стан Вавринка – Маркос Багдатис 6-4 7-6(13)

Стан Вавринка заслужи първата си титла от Dubai Duty Free Tennis Championships в зрелищен тенис трилър с Маркос Багдатис – 6-4 7-6(13). Това беше първото участие на световния №4 в Дубай от осем години насам и швейцарецът взе втори трофей за сезона след триумфа в Ченай.

Варвринка водеше с 5-0 в преките двубои до момента, но началните минути на битката в Дубай бяха сравнително тихи, а Багдатис първи удари с пробив за 3-2. Кипърецът обаче успя да пласира едва 45% от първите си сервиси в откриващия сет и веднага допусна рибрейк на нула.

При 5-4 Вавринка откри подаването на съперника с гръмотевичен бекхенд по диагонала и стигна до три поредни сетбола. Първият сервис на Багдатис въобще не функционираше в тези минути, но кипърецът успя да разсее съперника като на два пъти подхвърли топката много лошо над главата си, а след като я улови и изпълни повторно, Стан сбърка ретура. Багдатис отрази общо пет сетпойнта в този гейм, докато най-накрая не го предаде с двойна грешка.

Бившият №8 в света отказа да се предаде и в началните минути след почивката двубоят наистина предлагаше разнообразен и зрелищен тенис. Публиката видя и един куриозен момент, в който при 1-1 и 40-0 Вавринка изигра смач, но неволно улучи съперника в слабините. Все пак Багдатис успя да се предпази и двамата се поздравиха приятелски край мрежата след края на гейма.

Сетът минаваше с пълно превъзходство на сервиращите, а при 6-5 Вавринка за втори път принуди съперника да сервира за оставане в мача и за първи път в сета се добра до равенство с прекрасен бекхенд уинър. Багдатис пласира може би най-качествения си форхенд за деня в следващата точка и все пак се добра до тайбрек.

Вавринка откри битката с два минибрейка и поведе с 3-0, а Багдатис успя да се приближи до 3-4. Стан спечели напрегната битка от основната линия за 5-3, но и това не стигна, защото кипърецът обърна до 6-5 и дори стигна до сетбол. Вавринка спечели следващите две точки и имаше шампионска точка, но изкара бекхенда си в аут. Багдатис се добра до четвъртия си сетбол при 10-9 след страхотно воле, само че Вавринка показа стоманени нерви и взе следващите две точки.

Кипърецът отново не вкара първи сервис, но се измъкна дори на втори с форхенд уинър по правата. Вавринка получи трети мачбол при 14-13 и Багдатис отново пласира няколко удара на линията, но изкара слайс в аут и швейцарецът вдигна победоносно ръце.