12 месеца по-късно: Вавринка си отмъсти на Мъри и ще играе финал на Ролан Гарос

Roland Garros, 1/2-финал
Анди Мъри – Стан Вавринка 7-6(6) 3-6 7-5 6-7(3) 1-6

Стан Вавринка, шампион от 2015-а, се класира на финала на Ролан Гарос след победа над Анди Мъри с 6-7(6) 6-3 5-7 7-6(3) 6-1. Мачът бе повторение на полуфинала от миналия сезон, като този път швейцарецът преодоля противника си и му попречи да постигна своята 40-та победа в Париж. Двубоят бе един от най-качествените в тазгодишното издание на надпреварата, а победителят за четвърти път в кариерата си ще играе финал на турнир от Големия шлем, като в трите предишни бе в ролята на аутсайдер, но успеваемостта му е 100-процентова.

Вавринка грешеше повече в началото и с петата си непредизвикана грешка от началото на мача изостана с 15-30 в третия гейм. Малко по-късно с ефектна къса Мъри стигна до точка за пробив, но Стан удържа.

Играта на Мъри изглеждаше по-чиста в тези първи геймове, но британецът на два пъти сбърка от форхенд, за да се стигна до дюс в осмия, в който сервираше с нови топки. Сервисът му обаче не вървеше и подари скрит сетбол на Стан с двойна грешка. Анди оцеля, но с убийствен форхенд швейцарецът стигна до втори шанс и с още един уинър проби за 5-3.

С великолепна защита Мъри се добра до 30-40 и възможност за оставане в сета. Феноменалната му отбрана продължи и световният №1 си върна брейка. Последваха три спокойни за сервиращите геймове и след близо час бе ред на тайбрек. Стан започна с двойна грешка, но бързо навакса минибрейка. Анди проби отново за 3-2, а двамата смениха полетата при 4-2 за него.

Стан не се предаваше и изравни за 4-4, но британецът взе нов минибрейк за 5-4 преди двата си начални удара. Драмата продължи, а със зрелищна престрелка на мрежата швейцарецът стигна до сетбол за 6-5 на негов сервис. Двамата обаче не можеха да се наиграят и след грешка от бекхенд на Стан стана 6-6. Световният №1 спечели изумителна точка за първия си сетбол и успя да затвори сета, който беше първи загубен от Вавринка на целия турнир.

PARIS, FRANCE - JUNE 09: Andy Murray of Great Britain celebrates during the mens singles semi-final match against Stan Wawrinka of Switzerland on day thirteen of the 2017 French Open at Roland Garros on June 9, 2017 in Paris, France. (Photo by Adam Pretty/Getty Images)

Вторият сет вървеше гейм за гейм и без възможности за пробиви до петия, когато Стан го размина с перфектен бекхенд. Мъри обаче отговори със силен сервис и след почти 9 минути се стигна до нов дюс. Световният №1 продължи с доброто сервиране и спечели подаването си. В седмия гейм обаче направи двойна грешка за 0-40 и с бекхенд уинър по правата Вавринка проби от първата си възможност. След 40 минути игра във втория сет Стан затвърди и приключи сета с нов брейк за 6-3.

С убийствен бекхенд по диагонала Вавринка стигна до точка за пробив още във втория гейм на третия сет. Мъри изкара форхенд и швейцарецът записа шести пореден гейм на сметката си. Със седмия затвърди, след което световният №1 най-после прекъсна серията му, което му даде импулс и върна брейка за 2-3. Анди обаче така и не успяваше да вдигне нивото за по-дълъг период и с фрапантна грешка позволи на съперника да пробие отново. Пробивите продължиха, а след като Мъри изравни за 4-4, стигна до 15-40 и два скрити сетбола, но Вавринка показа психика.

В следващата критична ситуция обаче Стан се огъна. В 11-ия гейм той се оказа изоставащ с 0-40 и бе пробит, след което Анди отново поведе в сетовете.

Четвъртата част започна след повече от три часа на корта и физическата умора вече си казваше думата. До 3-3 двамата взимаха лесно геймовете си, след което Вавринка се спаси при 30-30 с невероятен минаващ удар от форхенд, намерил линията. Премина се през дюс, но не и през брейкбол за Мъри. Без нито една възможност за пробив в четвъртия сет Анди се стигна до нов тайбрек.

Мъри изостана с ранен минипробив с 0-2, но го върна бързо. Допусна обаче нов и двамата смениха полетата при 2-4, а малко по-късно Стан стигна до три сетбола при 6-3 в своя полза. Още от първия успя с ретур уинър и вкара драматичната среща в решителен сет.

wawrinka6

Вавринка осъществи ранен пробив в решаващия сет, а после продължи „да лепи“ топката по линиите, възползвайки се от спада на съперника. Във втория гейм дръпна 40-0 и след ретур в аут промяната в съотношението на силите бе официално потвърдена – 2-0.

Първата ракета на Швейцария стигна и до точка за двоен брейк, като на нея след серия от убийствени удари не остави шанс миналогодишния финалист. В четвъртия гейм Стан потегли с двойна грешка и пресилен бекхенд, но обърна гейма и преднината му нарасна до 4-0.

При 5-0 Вавринка сервираше за победата и шанса и вторият финалист от миналата година да си тръгне с „геврек“, след като Джокович вече го направи, но Мъри взе гейма на честта с рибрейк за 1-5. Още в следващата част обаче шотландецът изостана 15-40, а на първия мачбол Стан изстреля неспасяем бекхенд уинър по правата.