210 дни, 8 часа, 25 минути, 24 секунди – Анди Мъри се завърна

210 дни, 8 часа, 25 минути, 24 секунди - Анди Мъри се завърна

The Western & Southern Open, първи кръг
Ришар Гаске – Анди Мъри 6-4 6-4

Точно 210 дни, 8 часа, 25 минути и 24 секунди след  сърцераздирателното съобщение, че може повече никога да не играе, Анди Мъри се завърна в игра на сингъл. Двукратният шампион от Мастърс турнира в Синсинати загуби мача си срещу Ришар Гаске от първи кръг на тазгодишния The Western & Southern Open с 4-6 4-6, но победата му е в това, че отново може да играе.

Едва преди седем месеца трикратният шампион от Големия шлем не беше наясно дали ще продължи кариерата си, тъй като се подложи на операция за смяна на тазобедрена става. Той се възстанови и се завърна на двойки през месец юни, като си партнира с Фелисиано Лопес в Куинс. Двамата спечелиха четири поредни двубоя и вдигнаха трофея, а след това Мъри се състезаваше при тандемите в Ийстбърн, на Уимбълдън, във Вашингтон и в Монреал, преди да дойде голямата новина, свързана с Western & Southern Open.

murray

Последният двубой на сингъл за британеца беше в първи кръг на тазгодишния Australian Open срещу Роберто Баутиста Агут. Точно преди срещата Мъри бе обявил на емоционална пресконференция, че ще се подложи на операция и не е сигурен дали някога ще се завърне. Остави сърцето си на корта в мача с испанеца и макар да загуби в пет сета, показа истински характер и предизвика бурните овации на хилядите фенове по трибуните.

В мача срещу Гаске, Мъри допусна пробив в първия гейм, а след това не взе точка. Френският тенисист атакуваше форхенда на съперника си, виждайки, че в няколко поредни точки бившата първа ракета на Великобритания не намираше чисто топката. След още няколко минути обаче Анди показа друго лице и изравни на 2-2 гейма.

В петата част британецът навакса от 15-40 и взе подаването си, като вече опитваше по-агресивни удари и излизаше на мрежата. Непостоянството на начален удар обаче натежа и в седмия гейм Мъри допусна пробив – 3-4, който се оказа решаващ – 4-6.

В първия сет Анди игра на 53% първи сервис, като спечели 71% (12/17) от точките тогава и 40% (6/15) от точките на втори начален удар.

andy murray cincinati comback

Мъри, който в момента е №324, допусна брейк на старта и на втория сет. След това притисна максимално Гаске и стигна до топка за рибрейк, но не я реализира – 0-2.

В следващия гейм от посрещане Анди отново стигна до точка за пробив, но я пропусна, а се затвърди тенденцията британецът да създава все повече неприятности от ретур. Усилията му обаче не бяха достатъчни и той не навакса пасива си до края, за да загуби с 4-6 4-6, но да напусне корта като победител.

По-рано през сезона Ришар Гаске се завърна на корта след шестмесечно отсъствие и постигна победа на старта на Мастърса в Мадрид срещу 19-годишната испанска сензация Алехандро Давидович Фокина.  Преди това последният мач на Ришар Гаске бе през октомври миналата година на Мастърса в зала „Берси“ в Париж