24-22: Опелка и Иснър изиграха най-дългия тайбрек в историята на АТР тура

Dallas Open, полуфинал
Райли Опелка – Джон Иснър 7-6(7), 7-6(22)

Райли Опелка и Джон Иснър влязоха в историята на АТР тура, след като изиграха най-дългия тайбрек от създаването му през 1990-а. Опелка спечели полуфинала помежду им на АТР 250 турнира в Далас след два тайбрека, като този на втория сет завърши след 24-22 точки.

До този момент рекордът за най-дълъг тайбрек в АТР бе 20-18 точки, постиган седем пъти. Двамата американци обаче подобриха значително постижението след невероятен дълъг гейм, в който демонстрираха най-доброто от себе си.

Победният мачбол бе общо осмият за Опелка, който преди това отрази и 10 сетбола. В почти всички решителни моменти и двамата реализираха асове или довеждаха нещата до лесна развръзка. Все пак Иснър може да съжалява, тъй като имаше един сетбол на свой сервис, а при друг влезе в разиграване, но пропусна рутинен форхенд.

Иначе мачът напълно очаквано се превърна във фестивал на мощните сервиси. Шансове за пробиви нямаше, а само веднъж се стигна до 40-40.

Победата беше четвърта поредна за Опелка срещу сънародника му. Забележителното е, че всеки един сет в тези четири мача е завършил с тайбрек. Иначе казано – 12 последователни сета с тайбрек, в които двамата не достигат до нито един пробив. В Далас асовете бяха общо 60 – 39 за победителя и 21 за 12 години по-възрастния Иснър. Това също са рекорди – за най-много асове в двусетов мач и за най-много асове от един тенисист в двусетов мач.

Така Опелка се класира за четвъртия си АТР финал. Там в опит да стигне до трета титла ще срещне Дженсън Бруксби, който победи Маркос Гирон в много драматичен мач, продължил близо 3 часа. Двубоят завърши 6-4, 6-7(4), 7-6(5) като в хода на третия сет Гирон пропусна четири мачбола.

Турнирът е много успешен за домакините, тъй като за първи път от 2004 година насам се случва четиримата полуфиналисти в АТР турнир да са представители на САЩ.

Връщайки се на тайбрека Опелка и Иснър – той е третият най-дълъг изобщо в историята на професионалния тенис. Първи в това отношение е мач между представителите на Монако Бенжамен Балере и Гийом Кулар, които стигат до 36-34 в тайбрека на първия сет в мач помежду си на ITF турнир във Флорида през 2013-а. Вторият по дължина е друг тайбрек на ниво ITF – 25-23 за Евгени Тюрнев срещу Данило Петкович в Актобе през 2016-а.

Ето и как изглеждат последните 12 сета в съперничеството между Опелка и Иснър: 7-6(4) 7-6(6) 6-7(4) 7-6(5) 6-7(8) 7-6(14) 7-6(4) 7-6(2) 6-7(5) 7-6(5) 7-6(7) 7-6(22)