338-ият в света елиминира Цонга в Рио

RIO OPEN presented by Claro, I кръг
Джо-Вилфрид Цонга – Тиаго Монтейро 3-6 6-3 4-6

Джо-Вилфрид Цонга вероятно много подцени бразилския левичар Тиаго Монтейро и това му костваше скъпо. Французинът загуби още в първия кръг в Рио срещу участващия с „уайлд кард“ световен №338 – 3-6 6-3 4-6.

Цонга допусна много грешки срещу 21-годишния бразилец, който за първи път участваше в основната схема на турнир от АTP, цял мач не успя да налучка ритъма си и да заиграе с настроение и изненадата е факт.

Бразилецът започна силно мача, пропиля четири брейкбола, но в седмия гейм най-накрая успя да притисне докрай съперника си – проби за 4-3, затвърди на нула и с нов брейк затвори сета.

Във втората част световният №9 се събуди и постигна ранен пробив, след което затвърди. В шестия гейм левичарят Монтейро достигна до точка за връщане на пробива, след като Цонга изкара форхенд по диагонала. Сервисът обаче дойде на помощ във важен момент и той се измъкна. В края на сета Монтейро започна да показва признаци на умора и с форхенд уинър французинът си осигури три сетбола в деветия гейм. От втория успя след непредизвикана грешка на южноамериканеца.

Решителната част започна с нервен сервис гейм на Цонга, който трябваше да обръща от 15-40. С гейм на нула французинът поведе с 4-3. С деветата си двойна грешка обаче той даде два скрити мачбола на Монтейро при 15-40 за бразилеца в деветия гейм. Световният №9 опита да избяга от бекхенда си в последвалото разиграване и топката му излезе в аут, което означаваше, че след почивката Монтейро ще сервира за мача.

Геймът тръгна от 0-30, но след точно два часа от началото 338-ият в света стигна до мачбол. Нервността надделяваше и у двамата, а след като представителят на домакините се справи с две точки за връщането на пробива, стигна до втори мачбол и този път го реализира.

Във втория кръг Монтейро ще се изправи срещу Пабло Куевас, който на старта даде само два гейма на аржентинския квалификант Факундо Багнис.