9 години по-късно: Дел Потро е на 1/2-финал на Ролан Гарос. Григор напуска топ 5

Ролан Гарос, 1/2-финал
Хуан Мартин де Потро – Марин Чилич 7-6(5) 5-7 6-3 7-5

За втори път в кариерата си и за първи път от девет години насам Хуан Мартин дел Потро се класира на 1/2-финал на Ролан Гарос. Аржентинецът победи Марин Чилич със 7-6(5) 5-7 6-3 7-5 и си гарантира сблъсък с Рафаел Надал.

Успехът на Кулата от Тандил означава, че от следващата седмица Григор Димитров официално няма да е представител на топ 5.

В края на първия сет аржентинецът пропусна три брейкбола в деветия гейм и още три в единадесетия. В тайбрека обаче материализира игровото си превъзходство и поведе след 7-6(5).

Чилич реализира първия брейк в мача, повеждайки 5-4 във втората част. Хърватинът сервираше за частта, но предаде подаването си – 5-5. Все пак взе следващите два гейма и изравни – 7-5.

Дел Потро започна много трудно третия сет и още на старта бе пробит, а във втория си сервис гейм спаси два поредни брейкбола. Нямаше никакви индикации, че Чилич ще срещне някакви затруднения до края, но точно това се случи. Хърватинът допусна рибрейк за 3-3, след което последва огромен срив в играта му и в крайна сметка отстъпи с 3-6.

Сервис геймовете вървяха гладко в четвъртия сет, като първи на нервите се поддаде Чилич, който загуби подаването си за 5-6. Това се оказа и фатално за него. Дел Потро сервираше за победата и затвори мача с гейм на нула, след което се отдаде на емоциите – 7-5.