На живо: Димитров/Лазаров – Мъри/Солзбъри 7-6(5) 6-7(2) [11-9]

На живо: Димитров/Лазаров - Мъри/Солзбъри 7-6(5) 6-7(2) [11-9]

Труден мач, но победа – така Григор Димитров даде официален старт на новия си сезон. Първата ни ракета победи Даниел Еванс с 2-6 6-4 6-1 в мач от дуела България – Великобритания от Група C на ATP Cup.

В първия дуел Димитър Кузманов изигра много равностоен сблъсък срещу 370 позиции по-напред класирания Камерън Нори и дори не бе далеч от победата, но отстъпи с 2-6 6-3 2-6. Вторият ни най-добър тенисист съумя да превъзмогне слабото начало, като преобрази напълно играта си след първата част, но усилията му не бяха достатъчни и Великобритания поведе с 1-0 в серията.

Срещите от ATP Cup можете да наблюдавате пряко по Max Sport 1.

Веднага след края на втория мач на сингъл дойде време и за тандемите, които ще решат победителя от сблъсъка. Григор Димитров трябваше първоначално да гледа отстрани Адриан Андреев и Александър Лазаров срещу Джейми Мъри/Джо Солзбъри, но избра да излезе на корта заедно с Лазаров в опит да донесе победа на България.

• По-рано през деня Белгия надигра Молдова в първия сблъсък от група C на турнира. Въпреки че спечелиха двата си мача на сингъл, трябва и този на двойки да приключи, преди да видим в действие българите.

Ken Rosewall Arena (започват в 01:00 ч. на 2 срещу 3 януари):
1. Димитър Кузманов – Камерън Нори 2-6 6-3 2-6
2. Григор Димитров – Даниел Еванс (не преди 10:00 ч.)
3. Григор Димитров/Александър Лазаров – Джейми Мъри/Джо Солзбъри

Григор Димитров/Александър Лазаров – Джейми Мъри/Джо Солзбъри (Коментари на живо):

1-1 – И двете двойки взеха първите си подавания. От основно значение бе добрият начален удар на Григор Димитров, както и три добри волета, две от които изпълнени от Алекс Лазаров.

1-2 – Григор направи страхотен ретур на сервис на Солзбъри, а веднага след това същото стори и Лазаров, за да може България да поведе с 30-0 от посрещане в третия гейм. Третата ни ракета се справи добре и на мрежата, а нашият състав стигна до три поредни точки за пробив. Британците обаче се справиха и удължиха аванса си.

dimitrov-lazarov

2-2 – Лазаров показа стабилен сервис, но британците поведоха с 40-15 след минаващ удар на Солзбъри. Смач на Григор обаче изравни резултата, а третата ни ракета принуди съперниците да сгрешат воле за 2-2.

3-4 – В седмия гейм последваха нови два уинъра от ретур за българите, които показаха добър синхрон помежду си и поведоха с 30-0. Сервисът на Солзбъри обаче се оказа трудно предизвикателство пред Григор и Алекс и те не успяха да пробият.

5-5 – Бившият №3 допусна двойна грешка, когато сервираше за да може тимът ни да остане в сета. Въпреки това се активизира и показа солидна игра на мрежата, а България изравни за 5-5.

6-6 – Лазаров за пореден път показа добрия си сервис по диагонала, а Григор завърши поредното воле на мрежата, като това стана отработена комбинация на българския тандем. С два аса пък третата ни ракета вкара частта в тайбрек.

7-6(5) – СЕТ, БЪЛГАРИЯ – Алекс записа поредната директна точка от сервис в тайбрека, а воле на Григор намери линията. Веднага след това британците сгрешиха на мрежата и изостанаха с 3-5 точки. Опонентите ни обаче върнаха мини пробива на начален удар на Димитров. Това все пак не повлия на капитана на България, който ни гарантира сетбол. Бившият №3 изигра и минаващ удар по правата, за да донесе предимство в частите.

НАЧАЛО НА ВТОРИ СЕТ:

0-1 – ПРОБИВ, ВЕЛИКОБРИТАНИЯ – Британците поведоха с 40-0 от посрещане и се възползваха още от първия си шанс да пробият за 1-0.

0-2 – Тандемът ни поведе с 30-0 още в следващия гейм, показвайки, че пробивът не им е повлиял психически. Солзбъри обаче внимаваше на мрежата и британците затвърдиха брейка.

2-3 – Комуникацията в българския тим продължи да бъде на високо ниво – двамата играеха стабилно на мрежата, показаха и умения в защита, за да не позволят на съперника да се откъсне още напред.

3-5 – Британците обаче бяха безкомпромисни в собствените си подавания във втората част. Те печелеха много по-лесно сервис геймовете си в сравнение с първия сет и бяха все по-близо до връщане на паритета.

5-5 – ПРОБИВ, БЪЛГАРИЯ – Алекс Лазаров показа чудесна реакция в гейма, в който Джейми Мъри сервираше за спечелване на частта, а след двойна грешка на британеца тандемът ни получи златен шанс – 30-30. Първият сервис на Мъри не попадна в полето, а третата ни ракета завърши на мрежата, за да даде на състава ни два брейкбола. Отново Лазаров бе перфектен и със своите форхенди изравни за 5-5.

6-5 – Българите започнаха да се забавляват на корта – Алекс завърши на мрежата, Григор материализира слайс бекхенд по правата, вкара и солиден сервис, за да може тимът ни да поведе с 6-5.

6-7(2) – СЕТ, ВЕЛИКОБРИТАНИЯ – Мъри и Солзбъри започнаха с мини пробив след ретур уинър, а после поведоха с 3-0 заради блестящата игра на мрежата на Джейми. Британците удължиха серията си и не оставиха шансове на отбора ни – 6-7(2).

ШАМПИОНСКИ ТАЙБРЕК:

ГЕЙМ, СЕТ, МАЧ, България – Григор и Лазаров започнаха с мини пробив след минаващ удар на Димитров по диагонала, но британците бързо успяха да го върнат. При 2-3 капитанът ни допусна двойна грешка, но веднага се реабилитира с успешен минаващ удар.

Въпреки това британците направиха още един мини пробив и поведоха със 7-4. Лазаров игра превъзходно при 7-8, но Мъри и Солзбъри стигнаха до два мачбола. Григор отрази първия с ретур уинър от бекхенд,  а Лазаров завърши смач и изравни за 9-9. Невероятното представяне на Лазаров продължи и той завърши с минаващ удар за 11-9 и победа за България!

grigor dimitrov atp cup evans

Григор Димитров – Дан Еванс (Коментари на живо):

1-2 – Пробив! Димитров показа качеството и скоростта на форхенда си още в първите изиграни точки и заигра на добро ниво, но се разколеба още във втория си сервис гейм. В него водещият ни тенисист направи няколко неочаквани грешки и предостави брейкбол на съперника, а в следващата точка сбърка бекхенд.

1-4 – Пробив! Еванс затвърди пробива, показвайки стабилност на собствен начален удар, а след това продължи да надгражда представянето си. В петия гейм британецът контраатакува успешно при 30-30, а след това реализира брейкбола за аванс от 4-1.

2-4 – Пробив! Григор стигна до първите си две точки за пробив в шестия гейм – 15-40, като още на първата възможност реализира ретур уинър. Въпреки това неточностите в играта на бившия №3 продължиха, като той загуби трети пореден сервис гейм за 2-5.

2-6 – Сет за Даниел Еванс!

2-6, 2-1 – На старта на втория сет Григор опита да не прави компромис с играта си въпреки очевидните проблеми, заради които не можеше да натрупа увереност. Шампионът от Лондон ’17 се стараеше да е максимално близо до основната линия и да контролира точките.

4-2 – Пробив! Играта на Дан Еванс продължаваше да се получава лесно. Световният №42 намираше остри ъгли по корта, атакуваше и с топ спин бекхенди и държеше темпото високо, но в крайна сметка се видя, че не може да играе толкова дълго на 100% и в шестия гейм Димитров проби за 4-2.

5-4- Пробив! При 5-3 Григор сервираше за изравняване на сетовете. Ключова се оказа точката при 30-30, при която Еванс изненада съперника си с излизане на мрежата след ретур и стигна до брейкбол, който впоследствие реализира.

6-4 – Сет за Григор Димитров! В десетия гейм бекхендът по правата на Димитров отново започна да тормози Еванс, а след един пропуснат сетбол, българинът стигна до втори и го реализира.

2-6, 6-4, 2-0 – Пробив за Григор Димитров! В решителния сет Григор Димитров направи перфектен старт и поведе 3-0. В играта на съперника му все по-ясно се виждаше, че е натрупана умора – Еванс закъсняваше за някои удари, а след това започна да избягва по-дълги разигравания.

4-1 – В петия гейм световният №20 бе много близо до това да изпусне контрол над срещата, но спаси два брейкбола.

6-1 – Победа за Григор Димитров! В петия гейм световният №20 бе много близо до това да изпусне контрол над срещата, но спаси два брейкбола и поведе с 4-1. Още в следващата част пък компенсира с невероятна игра и проби за 5-1. При този резултат сервираше за успеха и го постигна – 6-1.

Kuzmanov

Димитър Кузманов – Камерън Нори (Коментари на живо):

0-1 – Пробив, Нори. Нори започна по-уверено срещата, като се възползва добре от липсата на първи сервис на опонента си и си издейства преднина от 30-0 след две постепенни атаки срещу форхенда му. Разликата бе намалена, когато британецът реши да напада бекхенда на Кузманов, но все пак стигна до две последователни точки за пробив. Първата беше отразена с най-доброто разиграване на Димитър досега, а хубав първи сервис неутрализира втората. Двамата минаха през няколко дюса, но две поредни непредизвикани грешки сложиха край на гейма след повече от седем минути – 0-1.

1-2 – Постепенно втората ни ракета отпусна ръката, но много трудно стигаше до успех. Съперникът му се защитаваше добре с много редки грешки и се чувстваше удобно в дългите разигравания. При риск Димитър често изпращаше топката в аут, поради което трябваше да премине през нов дюс на път към първия си гейм в мача – 1-2.

1-4 – Пробив, Нори. Британецът печелеше бързо подаванията си и при 1-3 българинът се бе засилил да стори същото, повеждайки с 40-0. Съперникът му обаче спечели точката на мача до този момент, след което две грешки доведоха до равенство. Световният №423 си изработи още две възможности да намали разликата в сета, но при поредния дюс допусна две непредизвикани грешки и изостана с 1-4.

2-6 – Сет, Нори. Повече от половината точки на Нори бяха дошли от непредизвикани грешки на опонента му и това доведе до 6-2 след 43 минути на корта.

2-0 – Пробив, Кузманов. Втората част обаче започна със солиден сервис гейм на българина, а впоследствие Камерън загуби ритъма си и подари пробив на съперника си. Две двойки грешки и една непредизвикана доведоха до 15-40. Британецът намали разликата със смач, но при втората си възможност Кузманов успя да пласира дълбок удар с много топ спин към бекхенда на опонента си – 2-0.

3-0 – Вкараните първи начални удари бяха ключови за Мико в следващия гейм и пробивът бе затвърден.

3-1 – Ролите от първият сет се размениха. Непредизвиканите грешки се пренесоха от другата страна на мрежата, докато Кузманов заигра по-обрано. Поредната двойна грешка направи резултата 0-3 0-30, но Нори реагира с два поредни аса и смач. Последва оспорвано разиграване, но 53-ият в света се измъкна – 1-3.

6-3 – Сет, Кузманов. По-честото изпълнение на слайс бекхенд помогна на Кузманов да намали непредизвиканите грешки, а в същото време процентът на вкаран първи сервис се повиши с над 10 %. Тези промени в играта донесоха и допълнително самочувствие на втората ни ракета, което си пролича в последния гейм на втория сет. Няколко чудесни отигравания му помогнаха да го затвори за 6-3.

0-2 – Пробив, Нори. Началото на третия сет бе белязано от много по-агресивна игра от британеца, който вдигна рязко темпото. Това бързо даде резултат, като Нори стигна до два брейкбола още в първото подаване на Кузманов. При първия пласира добър плосък бекхенд по правата, за да се спаси, а при втория изпълни брилянтно стоп воле – 40-40. Камерън обаче си върна предимството и този път непредизвикана грешка сложи край на гейма – 2-0.

1-2 – Рибрейк. Играта на Мико обаче бе на ново ниво след първата част и въпреки колебанията успя отново да си осигури шанс да се върне в сета. Брилянтно разиграване с къса и лоб му осигури две поредни точки за рибрейк. Първата бе спасена, но при втората Нори не успя да се справи на мрежата и пробивът беше върнат – 1-2.

1-3 – Пробив, Нори. Напрежението обаче бързо се върна при Кузманов, който изостана с 0-30 след две непредизвикани грешки. Нори имаше възможност да си осигури три поредни брейкбола, но изпрати топката в аут. Все пак при 30-30 българинът направи грешно решение, залагайки на къса, която се оказа лесна мишена за противника му. Нова непредизвикана направи резултата 1-3.