На живо: Григор Димитров – Стан Вавринка 4-6 4-6

На живо: Григор Димитров - Стан Вавринка 4-6 4-6

Григор Димитров стартира участието си на Мастърса в Монреал с двубой срещу Стан Вавринка. Мачът от първи кръг между българина и швейцареца ще бъде трети на корт Banque Nationale. Това означава, че срещата между топ тенисиста ни и трикратния „мейджър“ шампион ще бъде около полунощ на пети август.

Швейцарецът, който се намира под №21 в световната ранглиста, води с 5-4 в преките битки срещу първата ни ракета. Последно двамата играха в трети кръг на Ролан Гарос, където Стан спечели в три тайбрека. Миналата година пък трикратният „мейджър“ шампион се справи с Димитров на Уимбълдън и на US Open.

Последният успех на Григор над Вавринка е на Мастърса в Синсинати преди три години, като тогава той постигна четвърти пореден успех над Стан. На хард балансът е 2-1 в полза на швейцареца.

Григор влезе в основната схема от позицията на резерва, след като Пабло Куевас се отказа от участие.

Най-доброто представяне на първата ни ракета в турнира Rogers Cup бе през 2014 г. Тогава той достигна до полуфиналите в Торонто, където отстъпи на Жо-Вилфрид Цонга с 4-6 3-6.

Ако стигне до успех срещу Стан Вавринка, топ тенисистът ни ще се изправи срещу Карен Хачанов във втори кръг.

Коментари на живо:

1-0 – Григор започна със спечелена точка на втори сервис, след което дойдоха две директни от първи начален удар. Вавринка дори не стигна до разиграване, а българинът стартира уверено с гейм на нула.

1-1 – Топ тенисистът ни вкара в употреба сечения бекхенд, с който търсеше бекхенда на опонента и го принуди да сгреши в две поредни разигравания. Така Димитров поведе с 30-0 от посрещане. Трикратният шампион от Шлема обаче намери сервиса си навреме и бързо обърна развоя на гейма, за да изравни.

1-2 – ПРОБИВ, ВАВРИНКА – Световният №54 не намираше първия си начален удар, но поемаше контрол от втори и принуждаваше швейцареца да се защитава. Поведе с 40-15, но Стан стигна до дюс след минаващ удар и дълбок форхенд. След това Вавринка стигна до брейкбол, след като Григор сгреши форхенд по правата. В следващото разиграване обаче същият удар се получи и Димитров се измъкна.

Спаси още една точка за пробив с форхенд уинър по диагонала. 22-ият в света се задържа в гейма и стигна до трети брейкбол след двойна грешка на съперника и още една непредизвикана. Димитров обаче направи четвърта двойна грешка и така сдаде подаването си за 1-2, като Стан се възползва от петия си опит за пробив.

1-3 – Трикратният „мейджър“ шампион не срещна никакви затруднения да затвърди брейка с гейм на нула, възползвайки се от силата на първия си начален удар.

2-4 – Григор спечели първата точка в шестия гейм, след като завърши форхенд по диагонала, но Вавринка обърна резултата, макар Димитров да впечатли и с бекхенд уинър на мрежата.

3-4 – Топ тенисистът ни излезе от напечена ситуация при 30-30 в седмия гейм, след като намери първия си начален удар в точния момент и намали резултата до 3-4.

3-5 – Швейцарецът обаче продължаваше да вкарва над 80% от първите си сервиси и в следващото си подаване започна с два аса. Не даваше никакви шансове на съперника и завърши с нов ас, оставайки само на гейм от спечелване на първия сет.

4-5 –  Григор допусна две неточности, когато сервираше за оставане в първата част и имаше пасив от 0-30, а малко по-късно Вавринка стигна до три поредни сетбола. Българинът записа две директни точки от първи сервис в точния момент, а впоследствие атакува от форхенд и отрази трите опасности. Запази хладнокръвие и в разиграванията, за да принуди Стан сам да сервира за сета.

4-6 – СЕТ, ВАВРИНКА – Швейцарецът продължаваше с доброто си представяне на първи сервис и не срещна трудности да поведе в частите след 6-4.

НАЧАЛО НА ВТОРИ СЕТ:

0-1 – ПРОБИВ, ВАВРИНКА – Григор даде индикации за подобряване на първия си сервис веднага след почивката, но и ретурите на Стан работеха. В крайна сметка Вавринка реализира ранен пробив за 1-0.

1-1 – ПРОБИВ, ДИМИТРОВ – В следващия гейм трикратният „мейджър“ шампион допусна първа двойна грешка в мача, след което Димитров пласира дълбок бекхенд ретур и принуди съперника да сгреши от форхенд. Така топ тенисистът ни стигна до две поредни точки за пробив. Стан спаси първата опасност, но Григор излезе на мрежата и завърши, за да осъществи първия си пробив в мача и бързо да върне паритета.

1-2 – ПРОБИВ, ВАВРИНКА – В началото на третия гейм българинът записа шеста двойна грешка в двубоя, а Вавринка поведе с 30-0 след успешна къса топка. Сеченият бекхенд се оказа оръжие за Димитров и макар швейцарецът да излезе на мрежата, Димитров свали ниско топката и изравни резултата. 22-ият в света контролираше разиграванията и завърши от форхенд, за да стигне до брейкбол. Григор допусна грешка и авансът на Вавринка стана 2-1 след нов брейк.

1-3 – Димитров запази концентрация и атакува съперника от форхенд, за да поведе с 30-15. Последва поредно драматично дълго разиграване, в което българинът достигна трудна къса топка, но Стан завърши на мрежата. Геймболът му обаче бе неутрализиран след феноменален ретур от бекхенд по правата от страна на топ тенисиста ни. Процентът вкаран първи сервис за швейцареца падна неимоверно, но той запази аванса си и поведе с 3-1.

2-3 – Вавринка реализира невероятен бекхенд по правата и изравни при 30-30 от посрещане в следващия гейм, а впоследствие стигна до нова точка за пробив след грешка на опонента. Григор излезе на мрежата и се измъкна, а после повтори същия прийом и взе разиграване на втори сервис, след което намали до 2-3.

2-4 – Швейцарецът поведе с 40-15 в шестия гейм, но допусна непредизвикана грешка и Григор стигна до дюс. Първият начален удар на Стан продължаваше да бъде малко над 40%, но той успяваше да поема контрол в разиграванията и остана само на два гейма от победата.

3-5 – Димитров имаше шансове, но допусна грешка и Вавринка стигна до комфортна преднина 5-3.

4-5 – Григор предприе две успешни излизания на мрежата и принуди Стан да сервира за победа в двубоя – 4-5.

4-6 – ГЕЙМ, СЕТ, МАЧ – ВАВРИНКА – Швейцарецът започна с двойна грешка, но изравни с мощен форхенд по диагонала. Грешка на Димитров даде преднина на Стан, а след това той завърши на мрежата и стигна до два поредни сетбола. Вавринка се справи и спечели с 6-4 6-4.