Алберт Рамос затвърди добрата си форма и грабна дебютна ATP титла в кариерата си

SkiStar Swedish Open, финал

Алберт Рамос – Фернандо Вердаско 6-3 6-4

Алберт Рамос грабна първата си ATP титла в кариерата след успех над сънародника си Фернандо Вердаско с 6-3 6-4 на финала на турнира SkiStar Swedish Open в Бощад. Най-доброто постижение на днешния шампион в надпревари на ATP бе финалът му в Казабланка преди четири години, когато той загуби от друг испански специалист на червено – Пабло Андухар. През този сезон обаче Рамос за първи път достигна до втората седмица на турнир от Големия Шлем – това се случи на Ролан Гарос, където бе спрян чак на четвъртфинал от Стан Вавринка, а сега спечели титлата в Бощад след само един загубен сет през цялата седмица и затвърди добрата си форма.

В първия сет предимството на Рамос бе осезаемо. Той допусна един пробив в своето подаване, но реализира цели три в това на опонента си и спечели с 6-3. Вердаско не бе губил повече от пет гейма във всеки един от предишните си двубои в турнира, така че това бе напълно нова територия за него.

Във втората част двамата вървяха гейм за гейм до 3-3, когато Алберт изпита сериозни затруднения в подаването си. Все пак поставеният под №3 в схемата се измъкна с помощта на стабилния си лифтиран форхенд и няколко добре подготвени атаки към мрежата.

Това развитие подейства негативно на Вердаско, който допусна бърз пробив още в следващия гейм след серия непредизвикани грешки. По този начин резултатът стана 5-3 и Рамос получи сервис за мача.

Четвъртфиналистът от тазгодишният Ролан Гарос усети напрежението, сервирайки за дебютната си ATP титла, и от аванс 30-15 допусна пробив, след като форхендът му по правата го предаде.

И Вердаско обаче не бе убедителен от дъното на корта в следващия гейм, когато сервираше за оставане във финала. Рамос получи първия си мачбол, но противникът му отрази с любимия за левичарите подсечен сервис по диагонола от дюс страната. При втория обаче по-младият испанец разтегли с форхенд по диагонала съперника си и предизвика грешка, която му донесе жадуваната титла след близо час и половина игра в слънчевия неделен следобед в Бощад.