Александър Зверев е следващият опонент на Григор Димитров

Ролан Гарос, трети кръг
Александър Зверев – Франсис Тиафо 3-6, 7-6(3), 6-1, 7-6(5)

Александър Зверев ще се изправи срещу Григор Димитров на осминафинала на Ролан Гарос. Това стана ясно след победата на германеца над Франсис Тиафо в последния мач от съботната програма. Световният №27 бе само на две точки от това да загуби четвъртия сет, но осъществи впечатляващ обрат и за шести пореден път достигна до втората седмица в Париж.

Началото на мача бе напълно равностойно, като в първите шест гейма никой от опонентите не успя да стигне до брейкпойнт. Впоследствие обаче Тиафо започна да атакува много по-прецизно от основната линия, като в същото време бе доста солиден в дефанзивен план. Това помогна на американеца да реализира два поредни пробива и да спечели откриващия сет с 6-3.

Вторият сет започна много по-добре за Зверев, който поведе с 2-0 след няколко много добри комбинации „сервис-форхенд“. Тиафо обаче отново намери верния ритъм и осъществи обрат, преди германецът да прекъсне серията му и да възстанови равенството. Впоследствие олимпийският шампион на два пъти стигна до два поредни брейкпойнта – първи при 3-3, а след това и при 5-5, но не успя да се възползва от шансовете си и сетът завърши с тайбрек.

В него германецът пласира няколко много добри атаки с бекхенд, които му помогнаха да натрупа аванс от 5-2. Тиафо опита да отговори на предизвикателството, но Зверев не позволи водачеството му да бъде застрашено и изравни сетовете след 7-6(3).

В началото на третия сет Тиафо проби след доста дълъг и оспорван гейм, но след това Зверев установи пълен контрол върху случващото се на „Филип Шатрие“. Олимпийският шампион напомни за най-добрите си дни, като началният му удар му донесе множество лесни точки, а движението му по корта бе значително по-добро от това на световния №12. Това помогна на Зверев да изиграе най-силния си период в мача и да запише три поредни пробива, спечелвайки сета с 6-1.

Миналогодишният полуфиналист имаше възможност да направи нова голяма крачка към победата, но при 2-2 в четвъртия сет пропусна три шанса за пробив. Това му струваше скъпо, тъй като малко по-късно Тиафо реализира брейк, с който направи резултата 5-3 в своя полза. Зверев обаче върна пробива и възстанови равенството, като на няколко пъти изненада опонента си с много добре разчетени излизания на мрежата. Тиафо бе на две точки от спечелването на сета, но световният №27 не му позволи да стигне до решаващ пробив и това наложи изиграването на нов тайбрек.

В него Зверев стигна до мачпойнт след ретур в мрежата на Тиафо. В последвалото разиграване американецът не намери пределите на корта при опит за атака с форхенд и по този начин олимпийският шампион триумфира с 3-6, 7-6(3), 6-1, 7-6(5) след 3 часа и 45 минути игра.

Ролан Гарос се провежда от 28 май до 11 юни. Мачовете можете да гледате на живо по телевизионния канал Eurosport, а в www.eurosport.com ще бъде показана всяка точка от всеки мач на всеки корт, детайлно коментирани от експертите на Warner Bros. Discovery Sports. Eurosport, на Warner Bros. Discovery Sports, е широко признат като „дома на тениса в Европа“ и синоним на излъчването на Ролан Гарос.