Не по план, но победно начало за Зверев в Мелбърн

Australian Open, първи кръг
Александър Зверев – Даниел Алтмайер 7-6(3), 6-1, 7-6(1)

Третият поставен Александър Зверев мина успешно през коварен първи мач на Australian Open 2022. Походът на германеца към първа титла от Големия шлем стартира с успех 7-6(3), 6-1, 7-6(1) над сънародника му Даниел Алтмайер.

В хода на мача Зверев реализира 53 уинъра, но в доста моменти трябваше да запази търпение. Алтмайер съумя да изиграе два равностойни сета като в третата част дори водеше с пробив преди все пак фаворитът да стигне до крайния успех след 2 часа и 38 минути.

„Днес нищо не се получи по план освен победата, но понякога е така“, каза шампионът от Финалите на АТР през 2021. „Това е първи кръг на надявам се много дълъг турнир за мен и не винаги играеш най-добрия си тенис. За мен това беше добър мач за начало, надявам се в следващия кръг да бъда по-добър.“

За Зверев следва мач срещу Джон Милман, който победи ветерана Фелисиано Лопес след 6-1, 6-3, 4-6, 7-5. „Играл съм няколко пъти с него, веднъж пет сета на Ролан Гарос. Той е много труден съперник, особено тук в Австралия, спомняме си онзи мач, който направи с Роджър. Ще бъде забавен мач.“

В първия сет Зверев пропусна три сетбола при 4-5, но за сметка на това бе запазил най-добрата си игра за тайбрека, в който определено повиши нивото. Алтмайер не успя да задържи играта си през втората част и след два пробива за 4-0 Зверев реши изхода на сета.

Бързият успех в него обаче като че ли понижи концентрацията на Зверев, който в началото на третата част допусна и единствения пробив в полза на съперника си. Той бе набързо върнат, а Алтмайер се добра до нов тайбрек след четири спасени мачбола при 5-6.

В дългия гейм световният №3 отново доминираше и така сложи край на участието на сънародника си.

Това е шесто поредно участие в Мелбърн, при което Зверев достига минимум до втори кръг. Той не крие и целта си – да се превърне в най-младия „мейджър“ шампион от 2012-а насам, когато 24-годишният Новак Джокович триумфира на Australian Open.