Зверев изглеждаше обречен, но оцеля в петсетова битка с Баес

Ролан Гарос, втори кръг

Александър Зверев – Себастиан Баес 2-6, 4-6, 6-1, 6-2, 7-5

Александър Зверев намери място в трети кръг на Ролан Гарос след драматична победа над Себастиан Баес в един от мачовете на турнира до момента. Германецът бе близо до отва да напусне надпреварата много по-рано от очакваното, но успя да намери сили за зрелищен обрат и не позволи на световния №36 да поднесе сензация.

Следващият му опонент ще бъде победителят от мача между Брендън Накашима и Талон Грийскпур.

Изглеждаше, че двубоят ще започне със сервис гейм на нула за Зверев, но Баес осъществи обрат от 0-40 и стигна до ранен пробив, след кото увеличи преднината си на 2-0. Олимпийският шампион намали резултата, но не за дълго, тъй като южноамериканецът демонстрира отлична игра в защита, което му помогна да натрупа комфортен аванс от 5-1. Въпреки усилията на третия поставен Баес задържа тази разлика и спечели категорично откриващия сет с 6-2.

В началото на втория сет Зверев отново показа липса на самообладание, допускайки двойна грешка при брейкпойнт. Впоследствие германецът направи още няколко нетипични за него непредизвикани грешки, което помогна на Баес да затвърди пробива си и да удвои своя аванс. Аржентинецът продължи да контролира разиграванията, принуждавайки именития си опонент непрестанно да спринтира по цялата ширина на корта, и завърши третия гейм с прецизен форхенд уинър, реализирайки втори пореден пробив за 3-0.

Баес спечели и следващото си подаване, след което бе много близо до това почти да реши сета, стигайки до два поредни брейкпойнта. Зверев обаче избегна опасността и прекъсна серията му, след което самият той проби за 4-2. Сервисът и бекхендът на германеца най-после започнаха да работят, благодарение на което той спечели и седмия гейм и постави под сериозно напрежение световния №36.

Зверев не бе никак далеч от изравняване на резултата, но две отлични волета на мрежата от страна на Баес му помогнаха да си върне инициативата и да направи резултата 5-3 в своя полза. Световният №3 отново редуцира пасива си, след което неговият опонент стигна до два сетбола, които не успя да раелизира. Това обаче не разколеба аржентинеца и той завърши сета с два безпощадни форхенд уинъра по диагонала, приключвайки втората част при 6-4.

Противно на развитието на мача до този момент, третият сет започна вихрено за Зверев, който загуби само четири точки в първите три гейма. Баес успя да редуцира пасива си, но радостта на аржентинеца не продължи дълго. Олимпийският шампион все по-често прибягваше до атаки „сервис-мрежа“, за които неговият опонент не успяваше да намери отговор, и отново направи серия от три поредни спечелени гейма, като по този начин се наложи с 6-1 в сета.

Зверев адаптира играта си към вятъра, който му създаваше толкова много проблеми в първите два сета, и успя сравнително лесно да поведе с 5-1 в четвъртия. Баес бе на път да върне интригата, като спечели седмия гейм, след което спаси сетбол и стигна до шанс за пробив, който обаче пропусна след неуспешен опит за къса топка. Веднага след това Зверев стигна до втора възможност за спечелването на сета, която оползотвори с форхенд уинър по правата и изравни резултата в мача след 6-2.

Напълно подходящо за такъв мач, последният сет бе и най-интригуващият. Баес поведе с 4-2, но Зверев върна брейка и възстанови равенството. Аржентинецът си върна водачеството, след което стигна до мачбол, който обаче бе спасен от олимпийския шампион. В решаващите мигове много по-големият опит на Зверев си пролича и той загуби само три точки в последните два гейма, триумфирайки с 2-6, 4-6, 6-1, 6-2, 7-5 след 3 часа и 39 минути на „Филип Шатрие“.