Алкарас – най-младият АТР 500 шампион и в топ 20 на 18 години

Rio Open, финал
Карлос Алкарас – Диего Шварцман 6-4, 6-2

Карлос Алкарас продължава да ни показва, че е не само голям талант, но и една от вече големите звезди в АТР тура. На 18 години испанецът се превърна в най-младия шампион в историята на категория АТР 500 от създаването ѝ през 2009-а. Това стана факт, след като на финала на турнира в Рио де Жанейро тийнейджърът победи категорично Диего Шварцман след 6-4, 6-2 за 86 минути на корта.

Един от най-добрите тенисисти на клей не бе в състояние да се противопостави на летящия по корта младок, който реализира 5 от 6 възможности за пробив, направи 21 уинъра и завърши мача с едва 8 непредизвикани грешки.

3 от тези непредизвикани грешки дойдоха във втория гейм на мача, в който нервите си проличаха и Алкарас допусна пробив. Явно това трябваше да се случи, за да се отпусне, защото веднага след това върна брейка и стабилизира играта си. В деветия гейм испанецът закономерно стигна до нов пробив, след който сложи край на сета на своето подаване.

Втората част започна с три поредни пробива преди Алкарас да вземе подаването си за 3-1. Това пречупи окончателно Шварцман. Последва пробив на 0, а след още два солидни сервис гейма, в които не трепна, титлата вече бе факт.

С този успех Алкарас си заслужи дебют в топ 20 в понеделник. На 18 години и 9 месеца той се превръща в третия най-млад в топ 20 от 1990-а насам. Само Андрей Медведев и Пийт Сампрас са дебютирали в тази елитна група на по-млада възраст. За сравнение – Рафа Надал го прави на 19 години и 10 месеца.

За него това е общо втора АТР титла след тази в Умаг през миналия сезон. Любопитен факт е, че големият успех идва на турнира, на който през 2020-а победи Алберт Рамос-Виньолас в първия си мач на ниво АТР изобщо.

Две години по-късно Алкарас вече е сред най-добрите в спорта. В началото на седмицата той загуби с 2-6 първия сет в мача си с Жауме Мунар, но съумя да обърне резултата. В събота пък постигна две последователни победи над италианците Матео Беретини и Фабио Фонини.